V týchto prípadoch by ste mali vyhľadať fyzioterapeuta

Ak máte problémy s pohybovým aparátom, je vhodné vyhľadať najprv lekára špecialistu, ktorý vám stanoví konkrétnu diagnózu a určí hlavnú príčinu bolesti. Ak je však váš problém už chronický a pretrváva dlhšiu dobu, respektíve sa snažíte predísť už opakovaným problémom, vyhľadajte fyzioterapeuta. Dnes je návšteva tejto formy špecialistu - fyzioterapeuta veľmi častá a obľúbená. Obrátiť sa na neho môžete s akýmkoľvek problémom v oblasti pohybu. Najprv vás dôkladne vyšetrí, následne stanoví cieľ a spoločne s vami pracuje na jeho dosiahnutí pomocou jemu dostupných a známych prostriedkov.

S akými problémami vám pomôže fyzioterapeut

Fyzioterapeuti pomáhajú starať sa o pohybový aparát dospelých, ale aj detí. Najčastejšie navštevujeme tohto špecialistu pri bolestiach chrbtice, krčnej chrbtice a kĺbov. Veľa ľudí ho vyhľadáva aj pri dlhotrvajúcich a silných migrénach, ktoré majú veľký súvis práve s týmito druhmi bolestí. Pomôcť nám môže aj po úrazoch a operáciách, kde je rehabilitácia zameraná na zlepšenie rozsahu pohybu a znovuobnovenie sily svalov. Ak máte k dispozícii svoje doterajšie zdravotné záznamy ohľadne vášho zdravotného stavu od lekára, prineste si ich so sebou, fyzioterapeutovi môžu pomôcť.

Civilizačné ochorenia a fyzioterapia

Znemožnený pohyb a bolesti sú veľakrát spôsobené aj radou civilizačných ochorení, ktoré so sebou prinášajú následky, ako napríklad infarkt, mŕtvicu či obezitu. Aj to sú časté príčiny, ktoré nás zavedú až k fyzioterapeutovi. Obezita sa stáva stále častejším dôvodom na jeho návštevu. Kĺby obéznych ľudí nie sú dostatočne stabilizované a dochádza k nevhodnému zaťaženiu, opotrebovaniu a niekedy až k vzniku artróz. Časté sú aj blokády v oblasti driekovej chrbtice a panvy. Prejavujú sa ako bolesť v oblasti krížov, prípadne vznikajú dokonca problémy s platničkami. Fyzioterapeut sa snaží obéznych klientov naučiť k správnym pohybovým stereotypom tak, aby svoje telo využívali správne. Ideálne sú športy, ako napríklad plávanie, bicyklovanie a rýchla chôdza.

Športová fyzioterapia

Dnes už neexistuje pravdepodobne jediný druh športu, pri ktorom by sa nevyužívala pomoc fyzioterapeuta. Športovci veľakrát počas tréningu nesprávne zaťažujú svoj svalový systém. Tým dochádza k jeho preťažovaniu a následne k svalovej nerovnováhe. Športovci sa často nevyhnú ani zraneniam. Najčastejšie ide o natiahnutie a natrhnutie svalov, poranenia členkov, poranenia mäkkého kolena a bolestivú pätu.

Nesprávny spôsob života

Za problémami chrbtice najčastejšie stojí náš spôsob života. Väčšina populácie má v dnešnej dobe sedavé zamestnanie, a to si odnáša práve naša chrbtica. Takisto má mnoho ľudí obmedzené športové aktivity a nesprávne držanie tela. Pridruží sa k tomu ešte aj nesprávna životospráva a problémy s pohybovým aparátom sú na svete. Nadmerná konzumácia liekov proti bolesti nie je správnou cestou. Treba myslieť na to, že prevencia je vždy lepšia, než samotné riešenie problémov.

Príčiny návštevy fyzioterapeuta u detí

Nie je ničím výnimočným, že k odborníkom v oblasti fyzioterapie chodia aj detskí pacienti. Najčastejšími problémami u detí sú odchýlky od psychomotorického vývoja a tiež vrodené alebo získané poškodenia nervového systému. Fyzioterapeuti ďalej riešia aj vrodené vývojové vady či rôzne stavy po úrazoch a operáciách.

Na fyzioterapeuta sa môžete obrátiť s akýmkoľvek problémom v oblasti pohybu. No netreba zabúdať na to, že najlepšie je sa nechať najprv vyšetriť lekárom špecialistom. Zistí, či si váš stav nevyžaduje určitý lekársky zákrok, alebo pokoj na lôžku. Dobrý fyzioterapeut by vás pravdepodobne k lekárovi vo vážnom prípade aj tak nakoniec poslal.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>