Cviky na zmiernenie bolesti pri zápale ischiasu (sedacieho nervu)

V tomto článku si predstavíme príčiny, príznaky, cviky a aj prevenciu pri zápale sedacieho nervu ischias. V dnešnej usedenej dobe ide o dosť častý jav, s ktorými sa naši fyzioterapeuti stretávajú v ambulanciach. Ak ste už niekedy zažili silnú bolesť vystreľujúcu od krížov až do chodidla, určite nepremeškajte tento článok.

Čo je to ischias?

Ischias je sedací nerv a je najdlhším a aj najhrubším nervom v ľudskom tele, ktorý prebieha od zadnej časti panvy cez sedacie svaly, ďalej pokračuje oboma dolnými končatinami a končí na chodidlách. Ak sa tento nerv zapáli, upozorní na seba bolesťou, ktorá vystreľuje od chrbta až do chodidiel.

Ako zápal sedacieho nervu vzniká a ako sa prejavuje?

Zápal sedacieho nervu ischiasu vzniká jeho podráždením následkom poškodenia, zápalu alebo námahy. Zápal sa ohlasuje silnou bolesťou, ktorá môže vystreľovať od chrbta až do prstov na nohe a vo väčšine prípadov postihuje len jednu stranu. Najčastejšou príčinou spôsobujúcou zápal sedacieho nervu je dlhodobý tlak a dráždenie koreňa sediaceho svalu. Tento sval sa nachádza blízko chrbtice a jeho podráždenie môže vzniknúť z rôznych príčin. Môže ísť o nesprávne držanie tela, zlú polohu v spánku, sedavý spôsob života a nadmernú fyzickú záťaž bez dostatočnej regenerácie a kompenzácie. Zápal sedacieho nervu môže vyvolať aj relatívne banálny ale nesprávny pohyb, napr. otáčanie sa v posteli, pri ktorom nás "sekne". Zápal sa mnohokrát objaví aj po úrazoch. V ojedinelých prípadoch môže na sedací nerv tlačiť aj nádor. Pre zápal sedacieho nervu je typická intenzívna bolesť, ktorá sa šíri od chrbta, cez nohu, až po chodidlo. Bolesť môže byť bodavá, pálivá aj pulzujúca, a zyčajne sa zhoršuje pri fyzickej aktivite. Môžete zažívať aj pocity mravčenia, svrbenia a znecitlivenia v postihnutej oblasti. Bolesť zhoršuje predkláňanie, kašeľ alebo dlhé státie. Naopak úľavu prináša poloha na boku (kĺbko), na tú stranu, kde vás to nebolí. V prípade ťažkého priebehu zápal oslabí nohy natoľko, že sa vám budú doslova podlamovať kolená.

Príčiny zápalu ischiasu

Podľa našich fyzioterapeutov sa názov ischias vzťahuje k bolesti s pôvodom v chrbtici, aj keď ľudia ju bežne pociťujú v sedacom nerve. Potvrdzuje sa tak, že príčina bolesti a miesto bolesti nemusia byť vo všetkých prípadoch identické. Bolesť sa ďalej šíri po zadnej strane stehna, predkolenia, niekedy pokračuje až do prstov na nohe. Bolesť, ktorú cítime je výsledok zatlačenia (kompresie) sedacieho nervu. U mladších ľudí ide hlavne o spojitosť s vysunutou platničkou, u starších ľudí môže byť príčinou aj kostný výrastok. Nasledovné príčiny vedú k poruchám metabolizmu nervového koreňa. Táto porucha vyvolá tzv. „sterilný zápal“, ktorý je iba v mieste poškodenia, a preto ho nenájdeme v krvi. Patria tu degenerácie platničky, artritické zmeny, neprimeraný ťah v danej oblasti, nedostatočné prekrvenie (ischémia) a úraz.

Prevencia zápalu sedacieho nervu

Nesprávne držanie tela môže negatívne ovplyvniť vývoj choroby a zhoršiť sprevádzajúce bolesti. Preto je nesmierne dôležité posilňovanie chrbtového svalstva a zvyšovanie flexibility. Ak teda chcete zmierniť bolesť , ktorá sprevádza zápal sedacieho nervu, dá sa tak spraviť prostredníctvom cvičení či ako pozitívny vedľajší efekt výkonu niektorých športov. Svalové partie neustále preťažované opakovanými pohybovými vzorcami pomáhajú dobre uvoľniť napríklad plávaniejoga, či pilates. Je tiež potrebné starostlivo vyberať matrace na spanie. Počas spánku dochádza k postupnému uvoľňovaniu a regenerácii svalstva, preto by sme ho nemali zanedbávať. Dôležité je tiež vybrať správnu stoličku, na ktorej pri sedavom zamestnaní strávime väčšinu dňa. Je tiež prospešné občas telu dopriať masáž , pomocou ktorej sa preťažené miesto, prekrví, zrýchli sa látková výmena a následne sa oblasť uvoľní.

Aké príznaky so sebou prináša zápal sedacieho nervu?

Ak dôjde k zatláčaniu alebo dráždeniu sedacieho nervu, môže to spôsobiť bolesťnecitlivosť a pocity mravčenia, ktoré vyžarujú od dolnej časti chrbtice, do dolnej končatiny, až po chodidlo a prsty na nohách. Obvyklou príčinou zápalu sedacieho nervu je prasknutá alebo vyskočená medzistavcová platnička, odborne nazývaná hernia disku. Príčinou môže byť tiež zúženie miechového kanála, blokáda bedrových stavcov, zápal kĺbovzápal hruškovitého nervu, tehotenstvo a podobne. Toto ochorenie môže sprevádzať i strata citlivosti v nohe a chodidle, vďaka čomu je chôdza sťažená a pohyb obmedzený. Bolesť môže dosahovať miernu až veľmi silnú intenzitu. Záleží to na lokalite a stupni tlaku na sedací nerv. Bolesť sa môže zhoršovať pri dlhodobom sedení, státí a v noci v spánku. Najčastejšie sa bolesť vyskytuje v dolnej chrbtici a končatinách, no občas trpia pacienti aj bolesťami celej chrbtice. Zápal sedacieho nervu prináša bolesť aj počas noci. Počas spánku sú naše reflexy obmedzené, avšak nervové zakončenia reagujú citlivejšie. Konštantný tlak na miesto zapáleného ischiasu ležaním môže vyvolať silnú bodavú bolesť, ktorú možno redukovať v stoji. Medzi ďalšie príznaky zápalu môžu patriť:

  • bolesť zhoršujúca sa pri pohybe,

  • necitlivosť alebo slabosť v nohách alebo chodidlách, ktorú zvyčajne pociťujete pozdĺž sedacieho nervu. V závažných prípadoch môžete pocítiť stratu citu alebo pohybu,

  • pocit mravčenia, ktorý zahŕňa bolestivé brnenie v prstoch na nohách alebo chodidlách,

  • inkontinencia, čo je neschopnosť ovládať močový mechúr alebo črevá.

Diagnóza zápalu sedacieho nervu

Praktický lekár je obvykle schopný chorobu diagnostikovať na základe vonkajších príznakov pacienta. Pri diagnóze je však najprv potrebné zistiť príčinu dráždenia a prípadnú mieru poškodenia sedacieho nervu. Neurológ najprv kontroluje reflex pacienta a určuje citlivosť kože, čo umožňuje odhadnúť fázu nervového poškodenia. Najjednoduchším spôsobom ako objasniť diagnózu je RTG vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vylúči závažné zmeny. Ak táto metóda nie je dostačujúca, lekár môže nariadiť magnetickú rezonanciu alebo CT vyšetrenie.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.