Bolesť medzi lopatkami

Bolesť medzi lopatkami je jednou z najčastejšie opisovaných symptómov s ktorými sa stretávame na našej klinike Profy. Zistenie príčiny bolesti je obvykle jednoduchý proces, pričom bolesť medzi lopatkami môže byť primárnym problémom, ale taktiež sa môže prejavovať ako sprievodný symptóm iného ochorenia. Chronickosť či frekvencia bolesti, typ bolesti, ale aj vek pacienta selektujú charakteristiky rôznych diagnóz, ktoré sa od seba často líšia malými odchýlkami. Z pohľadu fyzioterapie je bolesť situovaná v hrudnej časti chrbtice signalizátorom mnohých zdravotných komplikácií.

Čo spôsobuje bolesť medzi lopatkami?

Oblasť lopatiek sa z pohľadu anatómie nachádza v hrudnej časti chrbtice, ktorá tvorí, vzhľadom na pomer proti driekovej, najväčšiu časť chrbta. Spĺňa nie len opornú funkciu, ale priamo na ňu nadväzuje hrudný kôš. Hrudný kôš je prepojený s hrudnou chrbticou pomocou presne zapadajúcich rebier, s absenciou rebier v posledných dvoch pároch. Vďaka rozľahlosti hrudnej chrbtice je práve táto oblasť zoskupením rôznych typov fyziologických napätí. Pri bolesti končatiny, nesprávnom prevedení chôdze či psychickom nátlaku sú svaly hrudnej chrbtice vystavené svalovo-väzivovému napätiu. Bolesť sa môže líšiť typom, intenzitou či vyžarovaním bolesti do okolitých častí tela, pričom nám opis týchto charakteristík pomôže k zisteniu správnej diagnózy

Druhy bolesti medzi lopatkami

Na základe charakteristických prejavov bolesti vieme určiť, či vylúčiť, niekoľko základných parametrov možnej diagnózy. Medzi základné typy bolesti patrí:

  • Chronická bolesť: Pôvodcom môže byť úraz či vplyv auto imunitného ochorenia, vírusu či psychického a fyzického preťaženia. Bolesť sa objavuje v pravidelných intervaloch, trvá viac ako tri mesiace a po určitom čase môže odolávať účinkom analgetík. Chronickú bolesť medzi lopatkami múžu spôsobovať napríklad skolióza, hyperkyfóza a hyperlordóza

  • Akútna bolesť: Spôsobená je traumou (úrazom), po ktorom sa môže pridružovať viacero symptómov, ktoré spôsobuje vyplavovanie adrenalínu. Objavuje sa zvýšenie srdcovej činnosti, potenie či nepravidelné dýchanie. Spravidla môže pretrvávať až do troch mesiacov, pričom sa po prekročení tejto doby považuje za bolesť chronickú.

  • Povrchová bolesť: Bolesť klasifikovaná v povrchových štruktúrach kože s jasnou lokalizáciou. Zväčša sa jedná o mechanické poškodenia jej celistvosti, ktoré ďalej neprerastajú do chronickosti.

  • Hlboká bolesť: Zasahuje do hlbších štruktúr podkožia, väzív a svalov a po čase môže prerásť do chronickosti. Jej lokalizácia je obťažná, môže sa prelínať s pridruženou partiou či získať charakter bodavej bolesti prenášajúcej sa napr. do driekovej oblasti spinálneho systému.

  • Fantómova bolesť: Bolesť vznikajúca ako odpoveď ľudského organizmu na amputovanú časť tela.

  • Koreňová bolesť: Bolesť vzniká dráždením miechových koreňov a prebieha popri dĺžke celého nervu.

Najčastejšie nám však pacienti popisujú bolesti chrbta medzi lopatkami takto:

  • Ostrá/bodavá bolesť: Tento typ bolesti je zväčša spôsobený blokáciou. Blokácia v oblasti hrudnej chrbtice je veľmi častým problémom, hlavne u manuálne pracujúcich ľudí, keby môže ľahko prísť k nepriaznivému pohybu v chrbtici a výsledkom je blokácia. Okrem mechanickej blokácie môže ostrú bolesť vyvolať aj prechod z tepla do zimy alebo práca v exteriéry, kedy sa svaly neustálym zapájaním prekrvia a pri náhlom zmene klímy (vietor, chladnejšie prostredie) dôjde k rýchlemu skráteniu svalových vlákien.

  • Tupá/tlaková bolesť: Tlaková bolesť je najčastejším typom bolesti v oblasti medzi lopatkami. Tupú bolesť sprevádza prevažne zvýšené napätie svalových vlákien. Pri vyvinutom tlaku na bolestivé miesto môže pacient pociťovať bolesť podobnú modrine. Tento typ bolesti je vo väčšine prípadov spôsobený zlými pohybovými stereotypmi, sedavou prácou, či zvýšenou psychickou a fyzikou záťažou.

  • Bolesť chrbta medzi lopatkami s vyžarovaním do rúk

  • Bolesť chrbta medzi lopatkami s vyžarovaním do hlavy

  • Blúdivá bolesť: Blúdivá bolesť znamená, že bolesť „cestuje“ po viacerých častiach ľudského tela. Zväčša keď, sa uvoľní tlak na bolestivom mieste, bolesť sa objaví niekde inde. Táto bolesť signalizuje prítomnosť zápalového procesu v tele pacienta. Je potrebné pred samotným začiatkom rehabilitačného programu odstrániť zápal a až potom môžeme začať s rehabilitáciou.

Príčiny silnej bolesti chrbta medzi lopatkami

Silné bolesti medzi lopatkami, či bolesť pri dýchaní sú častými opismi aktuálneho zdravotného stavu z pohľadu pacientov. Ako sme spomenuli vyššie, v oblasti hrudnej chrbtici sú sústreďované viaceré fyziologické napätia, ktoré majú rôznych pôvodcov. Silnú bolesť chrbta medzi lopatkami môžu zapríčiniť aj srdcovo-cievne ochorenia, ktoré môžu spôsobovať kŕčovité bolesti aj pri elementárnych pohybových úkonoch. Aj psychická a fyzická záťaž môže vyústiť až do stavu, laicky nazývaného, zaseknutý nerv v chrbtici, či konkrétne v krížoch (bedrovej oblasti). Ten môže byť spôsobený napríklad aj posunom medzistavcovej platničky.

Diagnostika bolestí chrbta medzi lopatkami

Vo všeobecnosti je základom diagnózy zistenie či sa jedná o bolesť ktorá pretrváva určitú dobu a postupne sa zintenzívňuje alebo či je bolesť akútna a pretrváva pár dní a intenzita sa nemení. Rovnako je potrebné zistiť, či pacient v poslednom čase neutrpel nejaký úraz v niektorej z častí chrbtice. Pri diagnostike je obvykle potrebné hľadať svalový alebo mechanický problém. Ak je všetko z fyziologického hľadiska v poriadku, je potrebné pacienta odporučiť na vyšetrenie kardiológom alebo pneumológom. Srdcovo – cievne a dýchacie ťažkosti, môžu byť tiež sprievodcami bolesti v oblasti hrudnej chrbtice. Je preto potrebné pacienta nasmerovať aby sa prípadný problém prešetril a následne odstránil. Pri neskorej diagnostike a následnej oneskorenej liečbe problému môže dôjsť ku skolióze, či k takzvanému seknutiu. Kvôli zanedbanej rehabilitačnej liečbe môže akútna bolesť preústiť do chronickej bolestivosti, kedy bolesť u pacienta pretrváva viac ako tri mesiace.

Bolesť medzi lopatkami môže mať mnoho dôvodov. Preto je veľmi dôležité najprv zistiť čo spôsobuje bolesť medzi lopatkami a následne sa sústreďovať na to, ako diagnostikovaný problém vyriešiť.

Blokáda hrudnej chrbtice

Blokáda hrudnej chrbtice, známa aj ako seknutie pod lopatkami, “zaseknutý“ nerv v chrbtici, je obranný mechanizmus ľudského organizmu. Pri akútnom či chronickom preťažení svalov dochádza k stiahnutiu svalových vlákien, ktoré potom dráždia nervové zakončenia spinálneho systému (chrbtice), čo organizmus vyhodnotí v podobe šokovej odozvy. Prejavuje sa blokovaním, laicky seknutím, aby sa predišlo väčšiemu poškodeniu týchto nervov.

Bolesť chrbtice a medzi lopatkami počas tehotenstva

Tehotenstvo je pre telo ženy vnímané ako proces zmien, kedy sa mení aj váha ženy. Telo sa pripravuje na rast potomka, čo priamo súvisí aj s naberaním telesnej hmoty, ktorá sa zvyšuje. Počas tehotenstva môže žena pribrať až 15 kilogramov, pričom aj váha plodu počas trimestrov značne narastá. S vyššou váhou a jej umiestnením sa mení aj ťažisko gravidnej ženy, čo vyvoláva prudkú zmenu vo využívaní svalov spinálneho systému. V ťažších prípadoch môže nastať až posun platničky a tzv. seknutie pod lopatkou a bolesť chrbtice značne narastá s každým pohybom. Dôležitý rozdiel oproti negravidnej pacientke je fakt, že tehotná žena nesmie užívať lieky s analgetickým účinkom bez prvotnej konzultácie s ošetrujúcim lekárom. Rôzne druhy liekov či ich prípadné kombinácie môžu nezvratne poškodiť ako zdravie plodu.

Ochorenie orgánov a súvislosť s bolesťami chrbtice

V hrudnej a krčnej časti chrbtice sa nachádzajú orgány priamo spolupracujúce s orgánmi respiračného, tráviaceho a srdcovo-cievneho systému. V prípade že sú tieto orgány v ohrození dochádza k zníženej či úplne obmedzenej pohyblivosti.

Ochorenie respiračného systému

Respiračný systém zabezpečuje procesy súvisiace s dýchaním, ktorého hlavné ústrojenstvo (pľúca) sú uložené práve v hrudnom koši. Poškodenie ich časti vplyvom ochorenia môže vyvolať bodavú, tlmenú a neprestajnú bolesť s neurčitou lokalizáciou. Najčastejšie sa jedná o ochorenia ako zápal pľúc, zápal dolných dýchacích ciest či zápal pohrudnice. Prejavuje sa charakteristickými symptómami spolu s bolesťou v okolí lopatiek.

Ochorenie tráviaceho systému

Bolesť sa pri ochoreniach tráviaceho systému môže nachádzať na viacerých miestach v závislosti od diagnózy. Bolesť medzi lopatkami môže signalizovať ochorenie žalúdka, dvanástnika a to najmä ich zápaly a vredové zoskupenia. Pravý rebrový oblúk je spojený s žlčníkom, pričom sa zväčša jedná o jeho zápal či o chorobu žlčníkových ciest. Bolesť pod ľavým oblúkom je charakteristická pre pankreatitídu, žlčové kamene, ktorých vznik je podmienený nesprávnou životosprávou a požívaním množstva alkoholu.

Príznaky ochorenia tráviaceho systému

  • tráviace ťažkosti

  • bolesť brucha a jej vyžarovanie do oblasti lopatiek

  • nafukovanie, plynatosť

  • nevoľnosť, ťažoba na žalúdku

  • pocit na vracanie až vracanie

  • nadmerné potenie

  • bledá pokožka

  • žltá pokožka - ikterus

  • bledá stolica

  • nechutenstvo, podvýživa a pokles telesnej hmotnosti

  • dehydratácia

  • hnačky či zápcha

Ochorenie srdcovo-cievneho systému

Medzi najčastejšie príčiny bolesti sa zaraďujú pooperačné stavy, pľúcna embólia, vzduch v cievach či trombóza. Bolesť prechádzajúca hruďou až do lopatiek a krížov je súčasťou akútneho infarktu srdcového svalu, pričom veľmi prudká bolesť, pocit zvierania , chrbtice nastáva aj pri ischemickej chorobe srdca ako je napríklad angína pectoris.

Príznaky srdcovo-cievneho ochorenia

  • dýchavičnosť, náhla pokojová dušnosť

  • bolesť na hrudníku, tá môže vyžarovať aj medzi lopatky

  • srdcové zlyhanie

  • vykašliavanie krvi

  • únava

  • opuchy dolných končatín

  • pri masívnej embolizácii aj náhla smrť

Prevencia bolesti medzi lopatkami

Pozor na psychické vypätie a stresové situácie

Veľká časť pacientov prichádza s bolesťami v oblasti lopatiek s vyžarovaním do hrudníka, do rúk, prípadne do hlavy. Tento stav môže byť sprevádzaný veľkým množstvom psychického zaťaženia, kedy je pacient počas veľkej časti dňa v permanentnom napätí. Tento stav môže viesť k dráždeniu nervových zakončení a následnej bolesti v preťaženej oblasti. Kontinuálna psychická záťaž a dlhodobý stres spôsobujú nadmerné vypätie svalových vlákien, pričom najčastejšie ide o svaly v okolí krčnej a hrudnej chrbtice. Pacienti sa sťažujú na seknutie pod lopatkou, bolesť medzi lopatkami a tiež na hrudi v oblasti srdca. Z pohľadu fyziológie človek, ktorý je vystavený pravidelným stresovým situáciám má úplne iné postavenie tela ako ľudia, ktorý prežívajú menej stresu. K typickým znakom je hlava vpredu spoločne s ramenami, výrazne podvihnuté ramená smerom k hlave a zaguľatený chrbát. Mimo psychického zaťaženia k daným príznakom napomáha aj sedavé zamestnanie, nesprávne držanie tela, či nerovnomerná záťaž svalov. Pri veľkom svalovom napätí stačí jeden nesprávny pohyb a môže dôjsť k už spomínanej blokácii, ktorú je potrebné odstrániť a ideálne sa jej vyvarovať, preto odporúčame skúsiť niektoré z týchto cvikov.

Pozor na následky sedavej práce

Z pohľadu fyziológie sa k stresu pridáva nesprávne držanie tela, sedavá práca, obuv nepodporujúca nosné prvky chodidla, ktoré napokon súvisia so správnym držaním tela. Fyzický stres a napätie svalov v kolaborácií s psychickou záťažou je vhodným prostredím pre vznik akútnej blokády chrbtice, preto odporúčame skúsiť niektoré z týchto cvikov na zvrátenie nepriaznivého vplyvu sedavej práce.

Pozor na fyzické preťažovanie

Bolesť chrbtice medzi lopatkami je klasickým príkladom pracovnej vyťaženosti vplyvom manuálnej práce. Dôležitou zložkou vykonávania akejkoľvek práce, ktorá využíva fyziologické predispozície človeka, by mala byť najmä správnosť pohybov v súlade s prirodzeným sťahovaním a naťahovaním svalov. Nesprávna technika vykonávania danej činnosti, ktorá nie je v súlade s prirodzeným pohybom jednotlivých častí, ústi až do nerovnomerného opotrebenia medzistavcových platničiek, šliach, väzív a kĺbov. Pacientom so sedavým typom práce či pracujúcim vo výrobných fabrikách odporúčame dostatok pohybu počas prestávok, vykonanie jednoduchých cvikov uvoľňujúcich časti chrbtice. Je dôležité tieto jednoduché cvičenia vykonávať nie len po skončení pracovnej doby, ale aj počas nej.

Bolesti medzi lopatkami a súbor vyšetrení

Ako ste sa mohli vyššie dočítať, bolesť medzi lopatkami a na hrudi nemusí signalizovať výhradne preťaženie svalov a môže byť varovným signálom pred nebezpečnými ochoreniami vnútorných orgánov. Lekár stanoví súbor vyšetrení medzi ktoré patrí RTG, CT aj EKG, ktoré vylúči infarkt srdca. Rovnako dôležité sú aj krvné testy pre zistenie odchýlok signalizujúcich prítomnosť zápalu v tele pacienta, či možnú prítomnosť onkologického nálezu. Z pohľadu fyzioterapie vieme vyliečiť problém týkajúci sa napätia nahromadeného v svalstve, či spôsobenú blokádu. Využívame diatermiu, teda suché teplo, ktoré pôsobí aj v hlbších úrovniach svalstva. Ďalej sem zaraďujeme ultrazvukovú terapiu, či využitie TENS (transkutánna elektrická nervová stymulácia) prúdov ktoré napomáhajú k uvoľneniu svalových štruktúr. Rovnako vhodné sú aj mäkké techniky ktorými dokážeme krásne odlepiť prilepené a nepohyblivé fascie. Pri prítomnosti blokády fyzioterapeuti využívajú mobilizácie a mobilizačné cvičenia na odstránenie vzniknutej blokády. Chronické stavy liečime štruktúrovaným plánom podľa Mckenzie metódy, kedy bolesť medzi lopatkami vyriešia rehabilitačné cviky s využitím poznatkov o DNS (dynamická neuromuskulárna stabilizácia).

Poraď sa s našim skúseným fyzioterapeutom

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.