Bolesť krížov a brucha môžeme zaradiť medzi symptómy viacerých fyziologických stavov, ktoré môžu signalizovať aj vážnejšie príčiny vzniku. Krížová chrbtica a abdominálna dutina sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému tela. Jeho nedostatočná pružnosť a silová stabilita sa odrážajú na skracovaní bedrových a krížových svalov, spôsobujú inkontinenciu v rôznych štádiách ako aj bolesť brucha, ktorého bolestivosť zväčša ústi od hormonálnej dysbalancie. Na začiatok musíme uviesť, že bolesť krížov a brucha nemusí spolu vôbec súvisieť, ale zároveň môže indikovať vážne zdravotné ťažkosti. 

Bolesť krížov a brucha: Aké sú príčiny? 

Príčiny bolesti krížov a brucha, ktoré sa objavujú súčasne, sú zväčša výsledkom hormonálnej dysbalancie, ktorá sa prejavuje predovšetkým u žien. Ako sme sa už vyššie v článku zmienili, vo väčšine prípadov sa jedná o symptómy, ktoré sa prejavujú nezávisle od seba, hoci v rovnakom časovom úseku. 

Rakovina pankreasu 

Pankreas je orgán, ktorý sa nachádza medzi žalúdkom a chrbticou. Jej funkciou je vytváranie pankreatickej šťavy, ktorá splňuje funkciu trávenia, a preto z pankreasu prúdi rovno do tenkého čreva. Rovnako je dôležitá nie len z pohľadu trávenia potravy, ale aj z pohľadu regulácie hladiny inzulínu, ktorý vylučuje. Inzulín je látka, ktorá je v tele potrebná pre balanciu cukru v krvi a látkovú výmenu uhľovodíkov. 

Rakovina pankreasu nesie len veľmi málo symptómov. Medzi najhlavnejšie patrí práve bolesť krížov a bolesť brucha, čo vyplýva z fyziologického usporiadania jednotlivých orgánov. 

Ďalšie príznaky rakoviny pankreasu

  • Žltnutie bielok očí
  • Svrbiaca pokožka
  • Zápcha
  • Pomalé trávenie
  • Kolísajúce hodnoty cukru v krvi
  • Únava

Rakovina pankreasu sa zaraďuje medzi štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtí na Slovensku, a to práve z dôvodu asymptomatickosti priebehu ochorenia v prvotných štádiách. Diagnostika tohto ochorenia je veľmi zložitá z dôvodu uloženia pankreasu (je uložený hlboko medzi žalúdkom).  Potvrdenie ochorenia sa nedá potvrdiť ani krvnými testami, ani skríningom. Rakovina pankreasu sa zväčša potvrdí vtedy, keď nie je možné naordinovať operačnú liečbu karcinómu. 

Ovulácia a hormonálna dysbalancia

Ovulácia môže byť pre mnohé ženy veľmi bolestivá. Ovulácia je pravidelné uvoľňovanie vajíčka, ktoré môže byť oplodnené spermiou. Celý cyklus ženy, ktorý vyvrcholí menštruáciou, je podmienený hormonálnymi zmenami. Bolesť v podbrušku, bolesť krížov a poprsia sú najfrekventovanejšie príznaky ovulácie. 

Hormonálna dysbalancia môže nastať aj u mužského pohlavia, kedy môže byť produkcia hormónov ovplyvňovaná napr. pravidelne užívanými liekmi, napr. na tlak, príp. narušením funkcie štítnej žľazy. 

Bolesť krížov a nafúknutie brucha môže figurovať ako jeden z príznakov tehotenstva. Rovnako však môže súvisieť s hormonálnou dysbalanciou. 

 

 

 

Zdroje: