Ak vás pri pohybe sekne v chrbte, v krku, chrbtica je na nejakom mieste zablokovaná a neprestáva bolieť, existuje niekoľko príkladov, ako si v takejto situácií pomôcť. Okamžitým chvíľkovým riešením môže byť Paralen, či Ibalgin, ktoré zmiernia bolesť a zabraňujú zápalom. Keďže tieto analgetiká nie sú na predpis, bývajú často poruke. Ďalej by sa mala blokáda uvoľniť rozmasírovaním, teplom, ale aj liekmi na uvoľnenie svalstva. Ktoré sa najčastejšie používajú? Obsah článku nižšie je vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Health services .
Lieky na uvoľnenie svalstva: Voľne dostupné
Existuje mnoho rôznych liekov na uvoľnenie svalstva. Pri niektorých problémoch často postačia aj voľnopredajné. Na uvoľnenie svalstva pri seknutí sa používa okrem uvedeného Paralenu a Ibalginu napríklad aj Panadol, Brufen, Nurofen, Mig 400, Reparil Dragées, či Milgamma N. Všetky spomenuté majú tabletkovú formu a pomáhajú predovšetkým zmierňovať bolesti a prípadný zápal.
Panadol
Paralen
Ibalgin
Ataralgin
Nalgesin
Acifein
Acylpyrin
Brufen
Nurofen
Mig 400
Reparil Dragées
Milgamma N
Guajacuran
Guajacuran na uvoľnenie svalstva
Jediným voľnopredajným liečivom, ktoré primárne uvoľňuje svalstvo je Guajacuran. Obsahuje látky, ktoré dokážu tlmiť napätie a kŕče kostrového svalstva. Okrem toho potláča aj duševné napätie, úzkosť, či trému. Keďže liek vyvoláva ospalosť a únavu, treba si dávať pozor pri činnostiach, ktoré si vyžadujú sústredenosť, napríklad pri šoférovaní. Aj keď sú uvedené liečivá voľne dostupné, ich dlhodobé užívanie by malo byť konzultované s lekárom, či minimálne s lekárnikom. Sú určené hlavne pre ľudí, ktorí majú skôr zriedkavé a akútne problémy ako okamžitá pomoc. Pri dlhodobom alebo opakovanom probléme s bolesťami chrbta je nutné navštíviť lekára či fyzioterapeuta. Zároveň nezabúdajte, že liek nie je určený deťom mladším ako 6 rokov.
Guajacuran obsahuje laktózu a sacharózu
Liek obsahuje mliečny cukor laktózu a sacharózu. Ak vám váš lekár povedal, že neznášate niektoré cukry, kontaktujte svojho lekára pred užitím tohto lieku.
Guajacuran vedľajšie účinky
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb) únava, mierna svalová slabosť, nevoľnosť, vracanie, hnačka, ospalosť, závraty.
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb) mierne kožné reakcie (napríklad vyrážka), prechodné zníženie zhlukovania krvných doštičiek.
bolesť hlavy, obličkové kamene
Lieky na uvoľnenie svalstva: Na predpis
Lekári pri funkčnej blokáde rôznych častí chrbtice predpisujú tzv. myorelaxanciá, teda lieky na uvoľnenie svalstva. Tie pomáhajú kostrovým svalom tak, že znižujú ich napätie, potláčajú odpor pri pohybe a tým zmierňujú bolesti. Nemali by ste si ich ordinovať sami a ani nepoužívať lieky niekoho iného. Takisto dávkovanie a užívanie liekov spolu s inými liekmi musí posúdiť lekár.
Dorsiflex
Mydocalm 150
Veral 50 mg
Voltaren Rapid 50 mg
Flector
Dorsiflex
Dorsiflex je liek na predpis určený pri ťažkostiach so stuhnutou šijou, bolesťou v krčnej chrbtici či krížoch. Ďalej uľavuje od bolesti svalov všeobecne a predpisuje sa aj pri poraneniach svalov, prietrži medzistavcovej platničky a tiež sa predpisuje pri artróze, teda bolesti kĺbov. Je nápomocný aj pri liečbe kŕčov spojených so zlomeninou, liečbe naťahovaním a znehybnením svalov a ako doplnok pri fyzikálnej liečbe, pretože pomáha zlepšiť pohyblivosť.
Dorsiflex vedľajšie účinky
Rovnako ako všetky lieky, aj Dorsiflex môže spôsobovať vedľajšie účinky, aj keď sa neprejavia u každého. Dorsiflex 200 mg sa všeobecne dobre znáša. Môžu sa však objaviť nasledujúce nežiaduce účinky:
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb) - ospalosť a zníženie koncentrácie alebo pozornosti.
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb) - alergické kožné reakcie, bolesti hlavy, závrat, nutkanie na vracanie, pálenie záhy a šum v ušiach (tinitus).
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb) - porucha koordinácie pohybov.
Mydocalm
Ďalej lekári zvyknú predpisovať Mydocalm 150. Pôsobí na centrálny nervový systém a využíva sa na liečbu zvýšeného svalového tonusu a napätia. Liek obsahuje tolperizón a tiež sa využíva po cievnej mozgovej príhode u dospelých.
Mydocalm vedľajšie účinky
Menej časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 ľudí): nechutenstvo, nespavosť, poruchy spánku, bolesť hlavy, závrat, ospalosť, nízky krvný tlak, zažívacie ťažkosti, hnačka, sucho v ústach, poruchy trávenia, nevoľnosť, svalová slabosť, bolesť svalov a končatín, telesná slabosť, nepohodlie, únava.
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1000 ľudí): reakcie (alergické) z precitlivenosti*, závažné reakcie z precitlivenosti (anafylaktické reakcie), zníženie aktivity, depresia, poruchy pozornosti, triaška, epilepsia, zníženie citlivosti, porucha citlivosti (pocit mravčenia, znecitlivenia a pichania), letargia, rozostrené videnie, pískanie v ušiach, pocit točenia hlavy, bolesť na hrudi (angína pektoris), rýchly tep, pocit rýchleho a nepravidelného búšenia srdca, návaly horúčavy, ťažkosti pri dýchaní, krvácania z nosa, zrýchlené dýchanie, bolesť v nadbrušku, zápcha, nadúvanie, vracanie, mierne poškodenie pečene, zápal kože.
Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako až 1 z 10 000 ľudí): zníženie počtu červených krviniek, ochorenie lymfatických uzlín, závažná alergická reakcia (alergický šok), výrazný pocit smädu, zmätenosť, pomalý tep, mierne znížená hustota kostí, nepríjemné pocity na hrudi, zvýšenie krvného kreatinínu zistené laboratórnym testom.
*Po uvedení lieku na trh boli tiež hlásené nasledujúce reakcie (frekvencia nie je známa): náhly opuch rúk, nôh, kĺbov, tváre, pier, jazyka alebo hrdla. Tiež môžete mať ťažkosti s prehĺtaním alebo dýchaním. Mydocalm príbalový leták
Veral
Tak isto sa predpisuje na seknutie v krížoch liek ako Veral 50 mg. Má protizápalový účinok, tlmí bolesti a znižuje teplotu. Prípravok sa užíva pri zápalovom a degeneratívnom ochorení kĺbov a chrbtice, mimokĺbnom reumatizme, dne a pri bolestivých stavoch zápalového nereumatického pôvodu. Veral možno dostať vo forme tabliet, gélu a hrejivých náplastí.
Veral vedľajšie účinky - tablety
Bolesť na hrudi, ktorá môže byť prejavom potenciálne závažnej alergickej reakcie nazývanej Kounisov syndróm
Mierne kŕče a bolestivosť brucha, ktoré sa začínajú krátko po začatí liečby liekom VERAL RETARD 100 mg a po ktorých nasleduje rektálne krvácanie alebo krvavá hnačka zvyčajne do 24 hodín po nástupe abdominálnej bolesti (neznáma frekvencia, nie je možné ju odhadnúť z dostupných údajov).
Lieky ako VERAL RETARD 100 mg môžu byť spojené s malým zvýšením rizika srdcového infarktu alebo porážky. Každé riziko je viac pravdepodobné pri vysokých dávkach a dlhodobej liečbe. Neprekračujte odporúčanú dávku alebo dĺžku liečby. Preto, ak máte problémy so srdcom, mali ste cievnu mozgovú príhodu alebo ak si myslíte, máte riziko na ich vznik (napríklad máte vysoký krvný tlak, cukrovku, vysokú hladinu cholesterolu alebo ste fajčiar), poraďte sa o vašej liečbe s vašim lekárom alebo lekárnikom.
Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb): bolesť brucha a žalúdka, hnačka, nevoľnosť, vracanie, plynatosť, porucha trávenia, nechutenstvo, gastritída (zápal žalúdka), zvýšenie hodnôt transamináz, bolesť hlavy, závraty, kožná vyrážka.
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb): ospalosť, precitlivenosť, anafylaktická reakcia (je náhla alergická príhoda, ktorá môže skončiť smrťou pacienta), dýchavičnosť alebo pocit úzkosti na hrudníku (príznaky astmy), silná bolesť žalúdka, nevoľnosť (príznaky žalúdočného alebo črevného vredu), krv v stolici (príznaky krvácania do žalúdka a čriev) alebo čierna stolica (príznak melény), vracanie krvi (príznaky hematemézy), zožltnutie kože alebo očí (príznaky žltačky/zlyhanie pečene), opuch, žihľavka.
Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb): zápcha, bolestivé miesta v ústach (vriedky), poruchy vnímania chuti, mravčenie alebo znížená citlivosť v rukách alebo nohách, triaška.
Voltaren
Určite treba spomenúť aj Voltaren Rapid 50 mg, ktorý sa používa na liečbu bolesti, zápalu a zmierňuje opuch. Znižuje aj horúčku, ale neovplyvňuje jej príčiny. Voltaren Rapid 50 mg zmierňuje tiež migrénu a zoslabuje vracanie, či nutkanie na vracanie. Predpisuje sa hlavne pri vyvrtnutí kĺbov, natiahnutí svalov, na bolesť a opuch po chirurgickom zákroku, bolestivej menštruácií, bolesti chrbta, meravosti ramenného kĺbu, tenisovom lakti a iných druhov reumatizmu mäkkých tkanív. A čo viac, siahne sa po ňom aj pri infekciách ucha, nosa a hrdla. Predáva sa vo forme tabliet, gélu a náplastí.
Voltaren vedľajšie účinky
Liek je kontraindikovaný v poslednom trimestri tehotenstva. Počas prvého a druhého trimestra tehotenstva sa má liek podať iba ak je to nevyhnutné (dávka má byť čo najnižšia a dĺžka liečby čo najkratšia). V období dojčenia sa liek nemá podávať. Niektoré vedľajšie účinky môžu byť závažné. Prestaňte užívať Voltaren Rapid a ihneď informujte svojho lekára, ak zbadáte: Neznáme (ako často nemožno odhadnúť z dostupných údajov):
mierne kŕče a bolestivosť brucha, ktoré sa začínajú krátko po začatí liečby liekom Voltaren Rapid 50 mg a po ktorých nasleduje krvácanie z konečníka alebo krvavá hnačka zvyčajne do 24 hodín po nástupe bolesti brucha
Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov, okamžite o tom povedzte svojmu lekárovi:
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 pacientov): bolesť na hrudi, srdcový infarkt, búšenie srdca, srdcové zlyhávanie (s príznakmi ako dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním pri líhaní, opuch chodidiel alebo nôh). Lieky ako je Voltaren Rapid 50 mg môžu byť spojené s malým zvýšením rizika srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.
Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 pacientov): precitlivenosť, ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním, vyrážky, svrbenie, žihľavka, nízky krvný tlak, šok (príznaky alergie, anafylaktických a anafylaktoidných reakcií), náhle ťažkosti s dýchaním a pocit úzkosti na hrudi spojený so sipotom a kašľom (príznaky astmy), vracanie krvi (hemateméza) a/alebo čierna alebo krvavá stolica (príznaky krvácania do žalúdka a čriev), hnačka s krvou, čierna stolica (meléna), bolesť žalúdka, nevoľnosť, zožltnutie kože alebo očí (príznaky zápalu pečene, žltačky), porucha funkcie pečene, celkový opuch (edém).
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 pacientov): samovoľné krvácanie alebo podliatiny (príznaky trombocytopénie), vysoká horúčka, časté infekcie alebo pretrvávajúca bolesť hrdla (príznaky agranulocytózy), opuch hrdla a tváre (príznaky angioedému), rušivé myšlienky a nálady (príznaky psychotických porúch), zhoršená pamäť, záchvaty (príznaky kŕčov), úzkosť, meravosť šije, horúčka, vracanie, bolesť hlavy (príznaky aseptického zápalu mozgu), nutkanie na vracanie, závraty, otupenosť, neschopnosť hovoriť, slabosť alebo ochrnutie končatín alebo tváre (príznaky srdcovocievnej príhody alebo mŕtvice).
Neznáme (ako často sa vyskytujú nemožno odhadnúť z dostupných údajov): hnačka, horúčka, nevoľnosť, vracanie (ischemická kolitída), a na hrudi, ktorá môže byť prejavom potenciálne závažnej alergickej reakcie nazývanej Kounisov syndróm).
Flector
Flextor EP Rapid 50mg obsahuje liečivo epolamínová soľ diklofenaku, čo je nesteroidové protizápalové liečivo a má analgetické (znižuje pocit bolesti), antipyretické (znižuje horúčku), antireumatické (pôsobí proti reume), antiflogistické (pôsobí proti zápalu) vlastnosti a krátkodobo inhibuje doštičkové funkcie (pôsobí proti zrážaniu krvi). Liek sa používa na krátkodobú liečbu akútnych stavov:
kĺbového reumatizmu, mikrokryštalickej artritídy, osteoartrózy, bolesti chrbta a chrbtice,
radikulitídy, poúrazovej bolesti, zápalu a opuchu, napr. pri vyvrtnutí kĺbov, pooperačnej bolesti, zápalu a opuchu, napr. po chirurgických zákrokoch v stomatológii, alebo ortopédii,
bolestivých a/alebo zápalových stavov v gynekológii, napr. menštruačné bolesti, zápal vaječníkov,
záchvatov migrény, bolestivých syndrómoch chrbtice, ako adjuvans pri závažných bolestivých zápalových infekciách ucha, nosa alebo hrdla.
Flector vedľajšie účinky
Zriedkavé: bolesti hlavy, závraty, poruchy gastrointestinálneho traktu - na začiatku liečby nauzea, vracanie, hnačka, kŕče v bruchu, epigastrické bolesti, dyspepsia, nechutenstvo, grganie.
Veľmi zriedkavé: ospanlivosť, kŕče, aseptická meningitída, poruchy spánku, podráždenosť, slabosť, triaška, poruchy videnia, parestézie, zrakové ťažkosti (zahmlené videnie, dvojité videnie), bzukot v uchu, gastroduodenálny vred, perforácia alebo krvácanie z GIT, hemoragická kolitída, exacerbácia ulceróznej kolitídy. Pozorovala sa pankreatitída a prípady obstipácie. Poruchy pečene a žlčových ciest, poruchy kože a podkožného tkaniva, poruchy obličiek a močových ciest
Lieky, ako je Flector EP Rapid, môžu byť spojené s malým zvýšením rizika infarktu myokardu alebo mozgovej porážky. Flector príbalový leták
Lieky na uvoľnenie svalstva a alkohol
Miešať liečivá s alkoholom nie je nikdy dobrý nápad. Vhodnosť požívania alkoholu s konkrétnym liekom závisí od jeho zloženia, avšak všeobecne platí, že alkohol a liečivá môžu spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, zmätenosť a iné nežiadúce účinky, preto ak vás niečo bolí alebo sa necítite dobre, radšej sa alkoholu vyhnite. Platí to rovnako pri dlhodobom užívaní liekov, ako pri občasnom užití tabletky proti bolesti. Čudovali by ste sa, ale práve najrizikovejšími liečivami v kombinácii s alkoholom sú tabletky proti bolesti, lieky na uvolnenie svalstva, ďalej antibiotiká, lieky na vysoký krvný tlak a srdce, lieky proti alergii, psychofarmaká a lieky na cukrovku. Celkovo, lieky zaťažujú tráviaci systém a pečeň a alkohol im takisto neprospieva. Niektoré lieky sa v rozumnej miere znášajú aj s alkoholom, ale je nutné si prečítať príbalový leták ku každému lieku, ktorý užívate a riadiť sa podľa inštrukcií, prípadne sa poradiť s lekárom či lekárnikom.
Vedľajšie účinky liekov na uvoľnenie svalstva podľa formy
Tabletková forma
Ich vedľajšími účinkami môžu byť zažívacie problémy, zriedkavo sa môže objaviť žihľavka, svrbenie, závrat, rozmazané videnie a opuchy.
Tráviace problémy
Žihľavka
Svrbenie
Závrat
Rozmazané videnie
Opuchy
Forma spreju či mastí
Na z radov liekov na uvoľnenie svalstva sú účinné aj gély, mastičky, liečivé náplaste, či kožné roztoky a spreje, ktoré taktiež uľavia od bolesti, znižujú opuch a zápal. Pri géloch a mastiach sa môžu objaviť vedľajšie účinky ako kožná vyrážka, svrbenie, začervenanie alebo bolestivosť kože.
Kožná vyrážka
Svrbenie
Začervenanie
Bolestivosť kože
Nezabúdajte, že lieky vo forme tabliet a gélov sú pomocníkmi na ceste k bezbolestnému pohybu a sú skôr prvou pomocou pri silnej bolesti a neschopnosti sa hýbať. Určite však nie sú jedinou možnosťou. Okrem nich je nutný adekvátny odpočinok a fyzické cvičenie, prípadne fyzikálne terapie, s ktorými vám pomôžeme aj my na klinike Profy.