Bolesť krížov sa často spája práve s obličkami (ľadvinami). Obličky sú párový orgán tvaru fazule, ktoré sa nachádzajú práve v lumbálnej časti. Ich poškodenie, akútny či chronický zápal sprevádza bolesť krížovej oblasti chrbtice. Prechladnutie obličiek je však len ľudový termín popisujúci bakteriálne narušenie mikroflóry obličiek, a s tým spojené ťažkosti vo forme bolesti močového mechúra či chrbtice. 

Bolesť krížov a vplyv obličiek

Prechladnutie obličiek je, ako sme sa vyššie v článku zmienili, len ľudovým pomenovaním stavu prepuknutia infekcie, a teda akútneho zápalu obličiek. Zápal obličiek rozdeľujeme na akútny a chronický, pričom chronická infekcia môže prebiehať takmer asymptomaticky pomerne dlhý čas. Infekcia však nemusí byť jedinou príčinou nepríjemnej bolesti krížov a problémom s močením. 

Medzi primárne prejavy prítomnosti infekcie patrí:

  • Bolesť pri močení, bolesť vystreľujúca do podbruška a do krížovej časti chrbtice
  • Zvýšená teplota, triaška, nechuť do jedla
  • Ranné opuchy tváre a končatín

Obličkové kamene

Obličkové kamene sú druhou najčastejšou príčinou vzniku bolesti krížov od obličiek. Obličkové kamene, odborne urolitiáza, sa primárne vytvárajú v obličke. Bolesť nastáva vtedy, keď sa presunú do močovodu, močového mechúra či do močovej rúry. Tieto kamene sú vápnikovo-oxalátové  a okrem chirurgickej cesty ich odstránenia sa využíva metóda ich redukcie rázovou vlnou. Ďalším druhom sú tzv. cystínové kamene, ktorých rozbíjanie je obzvlášť náročné a často sa nepodaria rozbiť ani rázovou vlnou. 

Tento druh kameňa môže dorásť až do enormných rozmerov, kedy vzniká veľké riziko poškodenia steny močového mechúra v ktorom sa najčastejšie usádzajú. Obličkové kamene zamedzujú správnej funkcií močového traktu a pri upchatí močovej rúry môže dôjsť k vážnej intoxikácií

Anomálie a traumy močového traktu

Vrodené anomálie či zranenia v oblasti močovej sústavy môžu prispieť k vzniku chronického zápalu močových ciest, mechúra či samotných obličiek. Obličky sa nachádzajú v priestore krížovej chrbtice, a tým je možné aspoň čiastočne odsledovať tlmenú bolesť pri ich ochorení. Oblička ako orgán neprenáša vzruchy bolesti, a z tohto dôvodu je ich dysfunkcia prenášaná ako bolesť krížov

Infekcia

Infekcia obličiek takmer vždy počína infekciou močových ciest, postupuje do močového mechúra až do obličiek. K infekcií obličiek dochádza po nedoliečenom či ignorovanom zápale vyššie zmienených častí urologického traktu. Escherichia Coli je baktériou, ktorá sa do obličiek dostáva cez dolné močové cesty. 

Liečba bolesti krížov od obličiek 

Liečba zápalu obličiek by mala byť vždy zverená do rúk urológa a nikdy by nemala byť podceňovaná. Malé zápaly močových ciest je možné liečiť domácou liečbou, avšak túto možnosť pri zápale obličiek neodporúčame. Môže dôjsť k intoxikácií organizmu za pomerne krátku časovú jednotku, čo môže mať značný vplyv na krvný obraz a nesie so sebou mnohé dlhodobé následky. 

Bolestivosť krížov pri problémoch s obličkami nemôžeme takmer vôbec ovplyvniť. Ak je problémom bolestivosti len zápal urologických orgánov je isté, že bolesť krížov sa po plnohodnotnom preliečení vytratí spolu so zápalom. 

Zdroje: