Bolestivé svaly na nohe: Ako im predchádzať a ako ich liečiť

Svaly dolnej končatiny umožňujú chôdzu. Z topograficko-anatomického pohľadu ich delíme na bedrové svaly a svaly voľnej časti dolnej končatiny. Tie sa ďalej delia na stehenné svaly, svaly predkolenia a svaly nohy. Svalstvo hornej polovice nohy (sedacie a stehenné) je najmohutnejšie a najsilnejšie z celého tela. Čo však v prípade, že nás nohy bolia? 

Svaly dolných končatín

  • Pohyb v bedrovom kĺbe je zabezpečený bedrovými svalmi, ku ktorým patria bedrovodriekový sval, veľký, stredný a malý sedací sval.

  • V kolennom a bedrovom kĺbe je pohyb vykonávaný stehenným svalom. Sem patria štvorhlavý sval stehna, ktorý poznáme pod názvom kvadriceps a krajčírsky sval.

  • Na označenie poloblanitého, pološľachovitého a dvojhlavého svalu stehna používame názov hamstring. Hamstring nájdeme na zadnej strane stehna.

  • Nohou a prstami pohybujú svaly predkolenia, medzi ktoré zaraďujeme píšťalový sval, vystierače palca a trojhlavý lýtkový sval.

  • Svalové skupiny palca, malíčka a kĺbové svaly nohy patria ku svalom na nohe. Všetky spolu zabezpečujú klenbu nohy.

Príčiny bolesti svalov na nohách 

Ako pri všetkom, aj tu platí, že na efektívnu prácu s bolesťou je potrebné poznať jej pravú príčinu. U starých, ale aj mladých ľudí sa bolesti vyskytujú z dôvodu obyčajnej únavy, nadmerného fyzického zaťaženia alebo nepohodlnými topánkami. Ak človek nie je zvyknutý na intenzitu alebo dĺžku vykonávaného pohybu, bolesť sa môže dostaviť veľmi ľahko. Svalová horúčka sa väčšinou prejaví na druhý deň po namáhavej činnosti, pri extrémnom preťažení sa to prejaví aj skôr. Bolesť nôh sa takisto vyskytuje u malých detí a táto bolesť sa označuje za “rastovú bolesť”. Súvis medzi bolesťou a rastom však nebol dokázaný a preto sa bolesť nôh u detí pripisuje preťaženiu.  Ak bolesti nie sú silné a po odpočinku samy odídu, nie je dôvod na obavy. Ak však problémy pretrvávajú dlhšie, netreba ich podceňovať a je na mieste nechať sa vyšetriť odborníkom. Niektoré bolesti sú zapríčinené preťažením svalového tkaniva, iné zas môžu byť spôsobené natrhnutím alebo nadmerným natiahnutím svalu, poškodením a/alebo preťažením kĺbov, kostí, šliach, ciev a nervov dolných končatín. Rovnako môžu byť dôvodom bolestivých stavov patologické zmeny na chrbtici, metabolické poruchy, deficit niektorých látok v tele, napr. vitamínu D a magnézia, alebo infekčné choroby. U športovcov, ktorí čelia veľkej námahe a záťaží sa môže takisto vyskytnúť bolesť dolných končatín. Tú bolesť možno odbúrať fyzikálnou terapiou, predovšetkým vhodným kompenzačným cvičením a pomôcť môžu ortopedické vložky, ktoré uľahčia chôdzu.

Kedy môže za bolesť svalov choroba

Bolesť svalov na nohách môže byť v niektorých prípadoch aj symptómom iných závažnejších ochorení, ktoré by sme určite mali konzultovať s lekárom.

  • Chrípka - typickým príznakom chrípky je bolesť kĺbov a svalov, celková malátnosť a únava. 

  • Problém s cirkuláciou krvi - Bolesti končatín, rúk  alebo nôh, môžu znamenať aj to, že prísun krvi do vašich svalov je obmedzený - tento problém sa nazýva klaudikácia. Spočiatku to možno budete cítiť pri fyzickej záťaži, ale neskôr sa problém objaví aj pri chôdzi alebo v sede.

  • Arterioskleróza - alebo vápenatenie alebo kôrnatenie ciev, pre ktoré je charakteristický stvrdnutý stav. Nastáva upchatie ciev, ktoré vedú krv do svalov. Nedostatočné prekrvenie svalov spôsobí bolesť.

  • Nedostatočné prúdenie lymfy - aj blokáda lymfy, môže spôsobiť bolesti, pretože tlačí na cievy, nervy, žily, orgány a samotné lymfatické uzliny. Najčastejšie sa to prejaví ako bolesť pod kolenom a v slabinách, pretože tam sa lymfatické uzliny nachádzajú, ale bolesť môže zasiahnuť aj lýtka, nohy, stehná. Lymfa sa označuje za čističku organizmu. Našim telom pretečie denne 2-3 litre lymfy a jej úlohou je odvádzať z tela nahromadenú vodu, produkty metabolizmu, cudzorodé a škodlivé látky a vracať ich späť do krvi. Tým sa celý organizmus čistí, aktivuje sa imunitný systém a odbúrava sa únava. Ľudia s poruchou lymfy často trpia opuchmi nôh, celulitídou, zadržiavaním vody a zníženou imunitou. Aj u nás v PROFY môžete absolvovať ručnú lymfodrenáž - jemnú masáž na rozprúdenie lymfy

Liečba a prevencia bolesti svalov

Vhodný pohyb dokáže byť liekom na mnoho problémov svalov a  pohybového aparátu ako takého. Pravidelné posilňujúce a strečové cvičenie môže pomôcť s bolesťami svalov nôh, pretože sa ním svaly udržujú silné a pružné a kĺby pohyblivé. Samozrejme, spôsob liečby bolesti nôh bude závisieť od príčiny.  Za bolesťou sa môže skrývať aj nadmerný stres či prechladnutie. Uistite sa preto, že netrpíte žiadnou závažnejšou chorobou, ktorá má bolesť svalov na nohách na svedomí. Následne si vytvorte rituál pravidelného komplexného pohybu, ktorý bude svaly nôh posilňovať, ale tiež uvoľňovať a mobilizovať kĺby. Doprajte si kvalitný spánok a dostatočný oddych a dostatok živín v potrave, ako aj dostatok tekutín. Doprajte si z času na čas uvoľňujúcu masáž a tiež lymfodrenáž. Ani občasná sauna vašim svalom neuškodí. Pokiaľ váhate s cvičením, alebo si nie ste istý, čo a ako presne cvičiť, zverte sa do rúk fyziooterapeutom, ktorí vás naučia ako správne cvičiť. 

Užitočné vitamíny a minerály pre zdravé svaly

Ako sme spomenuli vyššie, za bolesť svalov nôh, môže byť zodpovedný aj nutričný deficit, to znamená nedostatok niektorých vitamínov a minerálov. Vitamín D je zodpovedný za vstrebávanie vápnika, ktorý je jednou z hlavných stavebných zložiek kostí. Nedostatok vápnika sa nazýva aj hypokalciémia a znamená, že vápnik v krvi má veľmi nízku hladinu, čo môže mať negatívny dopad nielen na samotné kosti, ale aj svaly a orgány.  ďalším dôležitým prvkom je horčík (magnézium), ktorý má na starosti správne fungovanie nervovej sústavy, ktorá riadi pohyb svalov. Jeho nedostatok sa prejavuje svalovými kŕčmi. Navyše pomáha nervovú sústavu upokojovať. Nemožno nespomenúť draslík, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu všetkých tkanív a buniek. Nedostatok draslíka môže vyústiť do svalovej slabosti či nepravidelného srdcového rytmu.  Všetky výživové doplnky by ste mali užívať len po konzultácií s lekárom, nakoľko nadmerné užívanie niektorých minerálov a vitamínov, môže viac uškodiť, ako pomôcť.

Pozitívny vplyv chôdze na bolesť nôh

Spôsob, akým používame chodidlá má vplyv na celé telo. Či už ide o chrbticu, bedrové kĺby alebo koleno, mnoho príčin bolestí vychádza práve z chodidiel. Živé, pružné a silné chodidlo je základ pre celý pohybový aparát. Následne i na vašu chôdzu, ktorá sa veľakrát odporúča ako vhodný druh pohybu pri problémoch s chrbticou alebo dolnými končatinami, by sa v prvom rade mal pozrieť odborník a odporučiť prípadné úpravy vo vašom stereotype chôdze.  

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Patrik Kuhnel
Patrik Kuhnel
  • Vzdelanie: SZS Diplomovaný fyzioterapeut

  • Metodiky: McKenzie, Dornova metóda, Mobilizačné techniky

  • Špecializácia: Rekreační aj vrcholoví športovci, Bolesti chrbtice, Dolné končatiny, Chodidlo