Čo je to trombóza a aké má príznaky?

Trombóza, teda tvorba krvných zranení, patrí medzi najčastejšie príčiny náhlych úmrtí pacientov. Ohrozuje ľudí každej vekovej kategórie. Prečo vzniká, ako sa prejavuje a čo pomáha v prevencii proti trombóze?

Čo je to trombóza a ako vzniká

Pojem trombóza označuje tvorbu krvných zrazenín na stenách ciev. Tieto zrazeniny sa nazývajú trombus. Čím väčšia je zrazenina a čím viac zrazenín v tele máme, tým viac sa srdce musí namáhať a zvyšovať tlak krvi, aby bol rozvoz živín dostačujúci. Trombóza vzniká poškodením cievnej steny, najčastejšie v dôsledku poranenia. Ide o jednu z najčastejších pooperačných komplikácií. Krv sa zráža v mieste poškodenej cievy, aby zabránila krvácaniu. Súčasne dochádza k stiahnutiu  poškodenej cievy, čím sa uľahčí uzatvorenie poranenia. Krvná zrazenina sa môže z miesta vzniku uvoľniť a putovať do ďalších častí tela. V tom prípade je unášaná prúdom krvi, kým neuviazne v niektorej cieve, ktorú čiastočne alebo úplne upchá. Tento dej sa nazýva embólia. Najnebezpečnejšie sú krvné zrazeniny putujúce do pľúc, mozgu alebo srdca, kde významne ohrozujú život pacienta. Ak sa trombóza objaví, musí byť ihneď liečená.

Príznaky trombózy

Trombóza má širokú škálu príznakov, ktoré závisia od toho, v akej časti tela sa zrazenina nachádza. Hlboká žilová trombóza postihuje prevažne hlboký žilový systém dolných končatín. Hlavnými príznakmi sú jednostranný opuch a bolesť končatiny. Podľa miesta opuchu je možné určiť, kde sa trombóza nachádza. Pacient si môže bolesť zameniť s bolesťou nôh kvôli zvýšenej námahe alebo bolesťou z počasia.  Prejavy zrazeniny v mozgu a srdci zahŕňajú náhlu, silnú bolesť, sťažené dýchanie a nevoľnosť. Bežné je tŕpnutie jednej polovice tela, bledá až modrá pokožka a potenie. Trombózu v obličke sprevádza okrem bolesti aj krv v moči, nevoľnosť a zvracanie. Medzi časté miesta vzniku zrazeniny patria aj črevá, príznaky zahŕňajú bolesť a kŕče v bruchu, ťažkosti s vyprázdňovaním, nízkym tlakom a nadmerným potením.

Liečba trombózy

Trombóza vyžaduje komplexnú liečbu pod dohľadom odborníka. Základom je antikoagulačná liečba, ktorá bráni ďalšiemu zväčšovaniu krvnej zrazeniny a zároveň pomáha trombus rozpúšťať. Taktiež zabraňuje vzniku embólie. V súčasnosti je dostupných viac možností antikoagulačnej liečby. Všetky spomaľujú a znižujú tvorbu krvných zrazenín. Pri vážnejších prípadoch môže byť nevyhnutná endovaskulárna liečba, pri ktorej sa látky rozpúšťajúce zrazeninu podávajú priamo do žily. Súčasťou doplnkovej liečby trombózy môže byť kompresné oblečenie, napríklad pančuchy alebo podkolienky. Slúžia ako prevencia pred bolesťou a opuchom, zároveň predchádzajú vzniku vredov na mieste, kde vznikla trombóza. Vhodné je tiež pravidelné cvičenie podľa pokynov lekára a zmeny v životospráve.

Prevencia

Prvým zo spôsobov, ako trombóze predchádzať, je pohyb. Pravidelný šport podporuje zdravie kardiovaskulárneho systému a zvyšuje prúdenie krvi. Prestávky na pohyb by ste si mali dať aj počas sedavej práce. Správne stravovanie a pitný režim prispievajú k zdraviu celého tela, žíl a ciev. Jedálniček je potrebné upraviť tak, aby obsahoval dostatok všetkých potrebných živín, vitamínov a minerálov. Dôležité je udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti a vhodná liečba existujúcich ochorení, ako je obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol. V rámci prevencie je potrebné aj liečenie zápalových ochorení. Zápal sa môže prenášať krvným riečiskom a poškodiť žily. Dajte si pozor hlavne na infekcie zubov, očí, horných ciest dýchacích a močových ciest.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.