Čo spôsobuje upchatie ciev na nohách?

Bolesti a únava v nohách sú častokrát vnímané ako niečo, čo patrí k životu v strednom a vyššom veku. V skutočnosti ale môže ísť o príznaky závažného ochorenia cievneho systému. Tieto prejavy môžu upozorniť napríklad na periférne artériové ochorenie - upchatie ciev na nohách, ktoré postihuje pomerne veľkú časť populácie.

Dôvody upchatých ciev na nohách

Upchanie ciev na nohách môže byť spôsobené embóliou alebo trombózou – vtedy hovoríme o akútnom uzávere tepien, ktorý vyžaduje neodkladnú chirurgickú liečbu alebo aterosklerózou (postupné zužovanie tepien dolných končatín). Častejší je druhý prípad, kedy kombinácia zlej životosprávy, vysokého krvného tlaku a cholesterolu, nikotinizmu postupne poškodzuje tepny. Laicky povedané zanášajú sa aterosklerotickým procesom, tvoria sa aterosklerotické pláty, cieva/tepna sa zužuje a obmedzuje sa tak prietok krvi. Toto ochorenie sa môže prejaviť kdekoľvek v tele, časté je práve na dolných končatinách.

Upchaté cievy na nohách a ich príznaky

Upchaté cievy na nohách bývajú spočiatku nenápadné. Ochorenie prebieha bez príznakov. Znamenie, že niečo nie je v poriadku, môže prísť až v podobe život ohrozujúcich komplikácií.

Majte sa na pozore, ak si všimnete tieto príznaky:

  • Pocit studených nôh

  • Bolesť či znecitlivenie nôh, ktoré môžu nastať pri horizontálnej polohe – v leže a ustanú pri zvesení nôh.

  • Bolesť pri chôdzi, po prejdení určitej vzdialenosti si musíte oddýchnuť.

  • Kludové bolesti – objavujú sa aj bez fyzickej námahy.

  • Vznik defektu/rany na chodidle, ktorá sa nehojí.

Lieky na upchaté cievy

Pri liečení upchatých ciev je potrebné vnímať srdcovo-cievny systém ako jeden celok. Lekár môže odporučiť lieky na zníženie cholesterolu a kontrolu krvného tlaku, ktoré hrajú dôležitú úlohu v prípade upchatia ciev. Podávajú sa tiež protizápalové liečivá, lieky na riedenie krvi, venofarmaká a vazoprotektíva. Okrem tých, ktoré vám môže na upchaté cievy predpísať lekár, sú tu aj voľnopredajné lieky a doplnky výživy.

Prevencia pred upchatím ciev

Zdravie ciev je odrazom našej životosprávy. Nesprávna životospráva sa často podpíše na zdraví srdcovo-cievneho systému. Najčastejším ochorením je v tomto prípade práve ateroskleróza - upchávanie ciev. Základom prevencie je preto zdravé stravovanie, dostatok pohybu a absencia nikotinizmu.

Diagnostika

Pri podozrení na upchaté cievy je potrebná návšteva lekára a najmä zmena životného štýlu. Odborná diagnostika je základným predpokladom riešenia problému. Tá by mala zahŕňať hlavne dôslednú anamnézu, fyzikálne vyšetrenie, sonografické vyšetrenie ciev a odporúčanie správnej - lege artis liečby.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.