Bolesti a únava v nohách sú častokrát vnímané ako niečo, čo patrí k životu v strednom a vyššom veku. V skutočnosti ale môže ísť o príznaky závažného ochorenia srdcovo-cievneho systému. Tieto prejavy môžu upozorniť na upchatie ciev na nohách, ktoré postihuje veľkú časť populácie.

Dôvody upchatých ciev na nohách

Upchanie ciev na nohách môže byť spôsobené žilovou trombózou (krvnou zrazeninou) alebo aterosklerózou (upchávanie ciev plakom). Častejší je druhý prípad, kedy kombinácia zlej životosprávy, vysokého krvného tlaku a cholesterolu postupne poškodzuje žily. Zanáša ich plakom, ktorý cievu zužuje a obmedzuje tak prietok krvi. Toto ochorenie sa môže prejaviť kdekoľvek v tele, časté je práve na nohách.

 

Ak sú cievy v nohách poškodené, majú problém s prenosom krvi z končatín späť do srdca. Hovoríme o žilovej nedostatočnosti. Cievy môžu byť poškodené na povrchu kože, tu ich poznáme pod názvom kŕčové žily. Všimnúť si ich môžeme voľným okom. Ak však upchanie nastane v hlbokej žile, nemusíme ho zo začiatku vôbec spozorovať.

Upchaté cievy na nohách a ich príznaky

Upchaté cievy na nohách bývajú spočiatku nenápadné. Znamenie, že niečo nie je v poriadku, môže prísť až v podobe život ohrozujúcich komplikácií. Majte sa na pozore, ak si všimnete tieto príznaky:

 

  • Bolesť či znecitlivenie nôh, ktoré môžu ustať pri vyložení nôh do výšky.
  • Opuch dolných končatín, ktorý často postihuje iba jednu nohu.
  • Bolesť a citlivosť na dotyk, hlavne po fyzickej aktivite.
  • Pocit studených nôh, po zobudení alebo počas dlhšej nečinnosti.
  • Zafarbenie pokožky, zvyčajne do červena alebo do modra.

Lieky na upchaté cievy

Pri liečení upchatých ciev je potrebné vnímať srdcovo-cievny systém ako jeden celok. Lekár môže odporučiť lieky na zníženie cholesterolu a kontrolu krvného tlaku, ktoré hrajú dôležitú úlohu v prípade upchatia ciev. Podávajú sa tiež protizápalové liečivá, lieky na riedenie krvi, venofarmaká a vazoprotektíva. Okrem tých, ktoré vám môže na upchaté cievy predpísať lekár, sú tu aj voľnopredajné lieky a doplnky výživy.

Prevencia pred upchatím ciev

Zdravie ciev je odrazom našej životosprávy. Prebytok tukov v tele sa často podpíše na zdraví srdcovo-cievneho systému. Najčastejším ochorením je v tomto prípade práve upchávanie ciev. Základom prevencie je preto zdravé stravovanie a dostatok pohybu. Netreba to však preháňať, nakoľko aj nadbytok pohybu môže zhoršiť krvný obeh a byť rizikovým faktorom, hlavne ak ide o dlhodobé fyzické preťaženie.

Diagnostika

Pri podozrení na upchaté cievy je potrebná návšteva lekára a najmä zmena životného štýlu. Odborná diagnostika je základným predpokladom riešenia upchatých ciev. Tá by mala zahŕňať hlavne dôslednú anamnézu, vyšetrenie cholesterolu, stavu ciev a srdca.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hlasov: 3

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

admin
+
Dipl. Fyz. Patrik Kuhnel
Fyzioterapeut v | +

Vzdelanie:
SZS Diplomovaný fyzioterapeut
Metodiky:
McKenzie
Dornova metóda
Mobilizačné techniky
Špecializácia:
Rekreační aj vrcholoví športovci
Bolesti chrbtice
Dolné končatiny
Chodidlo