Zoznámte sa s diatermiou a jej pozitívnymi účinkami na kĺby a svaly

Pre človeka má elektrický prúd mnoho využití. Poskytuje teplo, svetlo a pohon pre rôzne domáce spotrebiče i dopravné prostriedky. To však nie je zďaleka všetko. Už starí Egypťania a Rimania prišli na to, že elektrický prúd dokáže liečiť. V tomto objave im pomohla príroda, konkrétne ryba nazývaná raja elektrická, ktorú prikladali na postihnuté miesta. Dnes sú už využívané rôzne elektródy, ktoré šíria jednosmerný, či striedavý prúd ľudským telom a to bez následku šoku alebo popálenia. Elektroliečba sa stala obľúbenou liečebnou metódou a využíva sa vo väčšine rehabilitačných centier. Medzi elektroliečbu sa radí aj diatermia.

Čo je diatermia?

Medzi elektroliečbu sa radí mnoho metód a patrí medzi ne aj diatermia. Ide o liečbu, pri ktorej sa využíva vysokofrekvenčný elektrický prúd s nízkym napätím. Diatermiu odporúča lekár vtedy, ak je potrebné prehriať hlbšie štruktúry tela bez poškodenia kože. Táto procedúra pôsobí na cirkuláciu krvi a lymfy, zlepšuje látkovú výmenu, uvoľňuje sťahy hladkého svalstva, lokálne zvyšuje metabolizmus a znižuje bolesť. Prehrievaním sa vďaka zvýšenému prekrveniu rozširujú cievy, zlepšuje sa výživa tkanív a dochádza k uvoľneniu svalových kŕčov. Premenou elektrickej energie vzniká teplo, ktoré pôsobí sedatívne a analgeticky.

Diatermická rehabilitácia

Terapeuticky ovplyvňuje diatermia predovšetkým chronické a zápalové ochorenia kĺbov a svalov. Využíva sa pri liečbe reumatizmu a poúrazových stavov,  indikuje sa tiež pri zápaloch paranazálnych dutín a je prospešná aj pri gynekologických zápaloch a sterilite. Diatermia sa neodporúča pri krvácavých a akútne bakteriálnych stavoch, TBC, horúčke, žilnej trombóze a zápale žíl, gravidite, nedokrvenosti tkaniva, zhubných nádoroch, pri používaní kardiostimulátorov, epilepsii a reumatickej artritíde.

Typy diatermie

1. Krátkovlnná diatermia je metóda využívajúca tepelné efekty vysokofrekvenčného prúdu, ktorý prechádza tkanivom. Zdrojom elektromagnetických vĺn je oscilačný obvod napojený na vysokofrekvenčný zosilňovač. Vysoká frekvencia zaisťuje dobrý priechod kožou a ostatnými tkanivami bez dráždivého efektu. Pôsobením tepla na tkanivá dochádza k rozšíreniu cievneho riečiska a následnému potlačeniu bolesti. Najčastejšie sa krátkovlnná diatermia používa pri liečbe ochoreniach pohybového aparátu v chronickom štádiu, poruchách prekrvenia končatín, pri liečbe niektorých gynekologických a degeneratívnych ochoreniach malých aj veľkých kĺbov.

2. Mikrovlnná diatermia funguje na princípe, ktorý sa najčastejšie využíva v domácnostiach v mikrovlnných rúrach. Využíva prúd s frekvenciou 2,45 GHz s vlnovou dĺžkou 12,5 cm. Zdrojom centimetrových vĺn sú elektróny nazývané magenotrony. Výhodou tohto druhu diatermie je, že tkanivo obsahujúce väčší obsah vody sa zahreje na vyššiu teplotu ako okolité tkanivá. Elektromagnetické vlny sú ideálne na ošetrenie povrchových tkanív, majú presnejšie zacielenie a jednoduchšiu aplikáciu. V porovnaní s krátkovlnnou diatermiou tu prebieha ohrievanie v celom radiačnom poli.

3. Ultrakrátkovlnná diatermia využíva prúd s frekvenciou 433,92 MHz. Má dobrý hĺbkový účinok a tepelná záťaž na kožu je menšia ako pri krátkovlnnej diatermii. Zdrojom je elektronický kmitavý obvod s vhodným vysokofrekvenčným zosilňovačom. Využíva sa najmä na stimuláciu prekrvenia hlboko uložených tkanív.

Na liečebnú procedúru sa netreba obzvlášť pripravovať. Pred zahájením liečby je len potrebné odložiť prstene, náramky, či retiazky. Vysokofrekvenčným vlnám totiž nesmú stáť v ceste žiadne kovové telesá na povrchu, ale ani vo vnútri pacientovho tela. Diatermia je bezbolestná procedúra, ktorej trvanie určuje rehabilitačný pracovník. Väčšinou ide len o pár desiatok minút.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>