Efektívne cvičenie na svalové spazmy na krku

Svalové spazmy môžeme identifikovať ako stav zvýšeného svalového tonusu, ktorý sa koncentruje v určitom svale pričom sa môžu objaviť tzv. spúšťové body. Výskyt svalových spaziem je čoraz častejší a ich vznik podnecuje najmä nesprávny životný štýl a nedostatok pohybu. Svalové spazmy na krku sa radia medzi tie, ktoré sú spôsobené sedavou prácou a monotónnym motorickým pohybom. Zväčša sa jedná o akútne stavy, ktoré pri neskorej intervencií môžu prerásť do chronického charakteru. 

Ako vznikajú svalové spazmy na krku? 

Svalové spazmy na krku sú zapríčinené najmä sedavým životným štýlom, kedy sa prvotne objavujú varovné signály vo forme stuhnutej šije, problémom s otáčaním hlavy, či kontinuálnou bolesťou celej krčnej chrbtice. Významnú rolu na vzniku spaziem na krku zohrávajú stresové situácie, ktorých príčinou sú kontrakcie a nárast svalového tonusuSvalové spazmy na krku môžu byť príznakom rôznych chorôb Svalové spazmy na krku môžu byť varovným signálom aj iných chorôb, ktoré priamo súvisia so zvýšeným svalovým tonusom. Pacient trpiaci kŕčmi a spazmatickou bolesťou krčnej chrbtice by mal sledovať svoj stav. Akútne stavy bolesti ustúpia približne po troch dňoch. Ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu môže sa jednať o nižšie zmienené ochorenia, prípadne môže akútny stav prerastať do chronicity. 

Tetanus 

Tetanus je neprenosné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériou Clostridium Tetani. Medzi hlavné príznaky patria svalové kŕče podobné spazmom. Spazmy sa môžu objavovať na krčnej chrbtici ako aj na mimických svaloch. Vo vyššom štádiu tetanu sa môžu objaviť deformity tváre, problémy s prehĺtaním a problémy s otáčaním hlavy. 

Cervikokraniálny syndróm 

Cervikokraniálny syndróm je spôsobený spazmatickou krčnou chrbticou. Problematický je prechod z krčnej chrbtice na lebečnú časť hlavy, pričom je bolesť spôsobená priškrtením lebečných nervov stuhnutými a spazmatickými svalmi. 

Infekčná meningitída

Záchvatové kŕče spôsobené meningokom sa priamo viažu na okolie krčnej chrbtice. Stuhnutosť šije či samotné spazmy sú prvotným prejavom zápalu mozgových blán. Prejavy infekčnej meningitídy sa podobajú bežnej chrípke a často sa iné príznaky nemusia dostaviť po dobu niekoľkých dní. Po neustávajúcej bolesti krčnej chrbtice a zvýšení svalového tonusu odporúčame navštíviť lekára. 

Cvičenie na svalové spazmy na krku 

Najúčinnejšou formou nemedikamentóznej liečby je využitie služieb kvalifikovaného fyzioterapeuta. Pri samovoľnom cvičení či neodbornej masáži si môžeme privodiť blokády krčnej chrbtice. Okrem účinných zostáv liečebného telocviku - rehabilitácie, je v popredí využitie mobilizačných a mäkkých techník. Osvedčili sa aj fyzikálne terapie vo forme ultrazvuku a elektroterapie. Výkon masáži spazmatickej krčnej chrbtice odporúčame prenechať na kvalifikovaného fyzioterapeuta. V pohodlí domácnosti však môžeme vykonať tieto cviky, určené na relaxáciu a uvoľnenie šijového svalstva. 

Cviky v sede 

Tieto cviky môžete vykonávať v sede na stoličke, podložke či tureckom sede. Základom cvičení je cítiť sa komforne a nepociťovať silnú bolesť. 

  • V sede ukláňajte hlavu do strán, vyhnite sa predklonu a záklonu

  • Nasleduje otáčanie hlavy v súradnici x smerom vpravo a vľavo. Dbajte na dômyselnosť jednotlivých pohybov. 

  • Ruky si položte na trapézové svaly, pričom prsty budú smerovať k lopatkám, lakte držte hore. Ruky tvoria pomyselnú koľaj po ktorej posúvajte hlavu smerom k lakťom bez toho, aby ste ju predkláňali. 

  • Jednou rukou sa dotknite spánku jednej strany, druhou rukou si chyťte protiľahlú stranu krčnej chrbtice a zatlačte na protiľahlú ruku približne 5-10 sekúnd podľa bolestivosť. Statický tlak pomáha rozhýbať stuhnuté svalstvo. 

Cviky v ľahu 

Priložené cviky odporúčame vykonávať na mäkkej podložke, karimatke, nikdy nie na posteli, ktorá je príliš mäkká. 

  • Ľahnite si na chrbát a uvoľnite celé telo. Ak je to nutné, chvíľu len dýchajte pre väčší pocit relaxácie. 

  • Jednoducho hýbte hlavou doprava a doľava - vykonávajte pomalé pohyby. 

  • Ruky si voľne položte vedľa tela, bradu nadvihnite smerom k hrudnej kosti, zadržte a hýbte raz na ľavú stranu a pravú stranu.

 

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi