Funguje čaj na čistenie ciev?

Problémy s upchatými cievami trápi takmer polovicu ľudí po 40. roku života. Nezdravý životný štýl, nesprávne stravovanie a málo pohybu môže spôsobiť kardiovaskulárne ochorenia. Riešením by mohli byť bylinné čaje na čistenie ciev. Ako je to s ich účinnosťou? Upchatie ciev vzniká postupne, keď výstelka ciev stráca svoju pružnosť a prestáva normálne fungovať. V takomto prípade sa v cieve začnú ukladať tuky, vápnik a cholesterol. Zachytávajú sa na stenách cievy, čím sa zúži prietok krvi. Tento stav nazývame ateroskleróza. Upchaté alebo zablokované cievy môžu zabrániť v prístupe krvi do niektorých orgánov a častí tela, čo môže človeka vystaviť riziku srdcového infarktu, srdcového zlyhania alebo mŕtvice. Pacienti, ktorý s týmto ochorením bojujú, často hľadajú jednoduchý domáci recept na čistenie ciev. Na trhu je dostupné množstvo čajov, doplnkov výživy a odporúčaní ohľadom stravovania, ktoré by mali podporiť zdravie srdca a ciev. Nie všetky sú však také účinné, ako sa zdá, a niektoré vám môžu dokonca uškodiť. Pri výbere formy liečby aterosklerózy je dôležitá konzultácia s odborníkom.

Ako funguje očista ciev

Existuje veľa možností prevencie a liečby upchatých ciev. To, čo vám lekár predpíše na zníženie arteriálneho povlaku a prevenciu upchatia ciev, bude závisieť od závažnosti vášho stavu a vašej anamnézy. Lekár môže odporučiť zmenu životného štýlu, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti a úpravu stravovacích návykov. Rovnako môže predpísať lieky na zníženie cholesterolu, krvného tlaku alebo riedenie krvi. V závažnejších prípadoch môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok.  Pravdepodobne ste už počuli aj o niekoľkých prírodných spôsoboch očisty ciev. Pomerne obľúbené sú rôzne domáce recepty, potraviny a bylinné čaje, ktoré sľubujú odblokovanie ciev, zníženie cholesterolu či krvného tlaku. Doterajší výskum ale nepodporuje použitie konkrétnych potravín a nápojov na čistenie ciev, hoci malé štúdie na zvieratách naznačujú pozitívny dopad na zdravie.

Aké bylinky obsahuje čaj na čistenie ciev

O mnohých bylinách sa hovorí, že sú účinnejšie než štandardné lieky na zníženie cholesterolu a očistu ciev. Tieto tvrdenia sú však málokedy podložené skutočnými štúdiami. Čaj na čistenie ciev často obsahuje Ginko biloba, čiernu jarabinu a veroniku lekársku, často sa odporúča aj bazalka či brusnice. Dostupné sú tiež čaje a doplnky stravy s exotickými bylinami ako Caihua a Gotu Kola.  Najviac skúmaným čajom na očistu ciev a zníženie cholesterolu je klasický zelený čaj. Štúdie ukazujú, že výrazné kardiovaskulárne prínosy pre zdravie je možné dosiahnuť pravidelnou konzumáciou 5 - 6 a viac šálok zeleného čaju denne. Podobné účinky má aj čierny čaj, pozor však na množstvo kofeínu, ktoré obsahuje.

Môže sa čaj kombinovať s liekmi?

Napriek tomu, že bylinky sú prírodným pomocníkom, môžu obsahovať látky s vedľajšími účinkami. Nikdy by ste napríklad nemali kombinovať Ginko biloba s liekmi na riedenie krvi, ako aspirin a ibuprofen. Ginko spomaľuje zrážanie krvi a ich kombinácia môže viesť k nebezpečne zvýšenému krvácaniu pri úraze. Ide o jednu z množstva liekov a bylín, ktoré môžu mať spoločne negatívny dopad na vaše zdravie. Kombináciu bylinných čajov, tinktúr či extraktov so štandardnými liekmi vždy konzultujte so svojím lekárom

Pri cievnych problémoch radšej vyhľadajte odborníka

Ak máte niektoré z príznakov upchatých ciev, ako napríklad bolesť končatín a necitlivosť, nadmerné vypadávanie vlasov, dýchavičnosť či bolesť na hrudi, vyhľadajte lekára. Pre úspešné riešenie problému s upchatými cievami je nevyhnutný dohľad odborníka, ktorý zhodnotí váš zdravotný stav a navrhne postup liečby.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.