Krčná chrbtica a závraty spolu úzko súvisia. Závrat, alebo ľudovo točenie hlavy, je stav, ktorý sa objavuje takmer v každom veku. Okrem nepríjemného pocitu je závrat veľmi nebezpečný. Počas jeho trvania môže človek stratiť rovnováhu a pád môže spôsobiť viaceré zranenia. Závraty sa vyskytujú bez ohľadu na vek, hoci ich periodicita sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje.

Čo je to závrat?

Závrat, alebo vertigo,  je stav porušenia telesnej rovnováhy. Nevoľnosť, zvracanie, pocit fyzickej neistoty či pískanie v ušiach sú symptómy sprevádzajúce práve závrat. Môže, ale aj nemusí signalizovať vážne ochorenie. Ak sa dostaví závrat, prvým krokom je uviesť telo do pokojovej polohy. Sadnite si, alebo si ľahnite. Keď sa budete cítiť lepšie doprajte si pohár vody.

Závraty sa často stupňujú vekom, to však neznamená, že je to vporiadku. Ak sa závraty neustále opakujú, odporúčame urýchlenú návštevu lekára. Závrat prichádza bez varovania a prísť môže prakticky kedykoľvek, bez ohlásenia. Najnebezpečnejšou časťou je to, že po páde sa môže fyzicky aj psychicky znížiť komfort pacienta. Okrem akútnych následkov môžu nastať aj následky dlhodobé, ktoré priamo znepríjemňujú život pacienta takmer v každom smere.

Krčná chrbtica a závraty: Súvisia spolu?

Vertigo, teda závrat, sa však môže prejavovať aj fyziologickými symptómami, ktoré dokáže riešiť fyzioterapeutická prax. Poruchy koordinácie musia byť však prvotne prešetrené na základe neurologických metód až následne sa môže zakročiť k liečeniu polohových manévrov.

Polohové závraty môžu mať priamy súvis s osteoporózou a nakoniec spolu súvisia aj  krčná chrbtica a závraty. Porušenie krčnej chrbtice má priamy dosah na vertigo. Krčná chrbtica a závraty vznikajú následok nedostatočného transportu krvi do mozgu.

Ako vzniká závrat?


Udržiavanie rovnováhy je súhra dejov odohrávajúcich sa prevažne pomocou stredného ucha.

Konkrétne vzniká ako porušenie adekvátnej stimulácie polkruhovitého kanálika vnútorného ucha. Na vzniku koordinácie sa podieľa najmä multisenzorická aferentácia. Tá sa skladá s týchto súčastí:

  • Vestibulárna: Transformuje a pretvára informácie z rovnovážneho ústrojenstva, ktoré je súčasťou stredného ucha
  • Proprioceptívna: Vnemové a dotykové receptory na povrchu mäkkého tkaniva – koža, svaly.
  • Zraková: Vizuálny obraz sa prehráva priamo do mozgu.

Vďaka týmto častiam dokáže telo odhadnúť polohu a pohyb tela voči priestoru v ktorom sa nachádza. Počas závratu je táto schopnosť značne porušená.

 

Zmena tlaku a závraty 

Závrat sa môže objaviť aj u pacientov, ktorý majú komplikácie s krvným tlakom. Tento stav nastáva najmä pri hypertenzií (vysokom krvnom tlaku), kedy hodnoty prevyšujú 140/90 mm Hg. Výnimkou však nie je ani hypotenzia (nízky tlak), ktorá súvisí s dehydratáciou organizmu a vznikom závratu, hodnoty sa trvale pohybujú 95/60 mm Hg.  

 

Práve závraty môžu indikovať trvalé zvýšenie či zníženie krvného tlaku. 

 

Meniérov syndróm

Meniérov syndróm popisuje poruchu vo vnútornom uchu, resp. poruchu vestibulárneho systému. Vestibulárny systém je zodpovedný za udržiavanie stability pri statickom zotrvaní či dynamickom pohybe. Závraty spôsobené Menierovým syndrómom môžu trvať trvať až niekoľko hodín sústavne. Okrem poruchy stability sú ďalšími príznakmi nedoslýchavosť či tinnitus. Príčina vzniku Meniérovho syndrómu je podmienená anatomickou anomáliou v uchu či autoimunitným ochorením

 

Ako sa rozdeľujú závraty?

Krčná chrbtica a závrat sa väčšinou priraďujú k polohovému vertigu. Existujú však aj iné druhy, ktoré majú taktiež svoje špecifiká. Na základe jednotlivých špecifík je aj ich liečba a diagnostika odlišná. Druhy vertiga môžu byť:

  • Labyrintový závrat: Označuje sa taktiež ako pravé vertigo. Pacient nemá pocit motania sa, ale ťahania celého tela na jednu stranu. V praxi to zväčša končí pádom, čo však závisí aj od pomyselnej sily vertiga.
  • Polohový závrat: Takmer úplná strata koordinácie. Pacient je ťahaný do jednej strany, pričom má pocit, že sa obraz pomyselne zaostáva.

Prečo je závrat nebezpečný?

Ako sme už vyššie spomenuli, závraty môžu byť skutočne nebezpečné a to nie len z hľadiska pádu. Vertigo, alebo závrat, môže byť signalizátorom viacerých chorôb neurologického charakteru, vážnych porúch koordinácie a vnútorného ucha. V niektorých prípadoch funguje taktiež ako indikátor nízkeho, či naopak vysokého, krvného tlaku.  Osteoporóza, artritída kĺbov chrbtice či jej degeneratívne ochorenia môžu mať taktiež čiastočný vplyv na výskyt vertiga.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.