Slovo chiropraxia má pôvod v gréckom slove chiropraxis a voľne ho možno preložiť ako „terapia, ktorá sa vykonáva rukami“. Chiropraktik využíva manipulačné pasívne techniky tak, že prirodzene hýbe rôznymi časťami tela. Tak napráva zablokované svaly, kĺby, chrbticu či kosti. Takouto formou sa môže dočasne odstrániť bolesť a nedostatočná pohyblivosť nášho tela. Ide o alternatívny zdravotný smer, ktorý na Slovensku nie je uznaný ako zdravotná špecializácia či odbor. Chiropraxia je preto na slovensku neregulovaná.

Chiropraktickú terapiu ale dostať môžete. Musí ju však vykonávať človek, ktorý je pod dohľadom úradu nad zdravotnou starostlivosťou, dobre pozná pohybovú sústavu človeka, a má dostatok skúseností a vedomostí ohľadom pohyblivosti ľudského tela. (V preklade ak sa niekto na slovensku vyhlasuje za Chiropraktika s oficiálnou praxou, musí byť zákonite buď fyzioterapeut alebo ortopéd v súkromnom zdravotnom zariadení.)

Chiropraktik na slovensku a v zahraničí (Pozor na šarlatánov)

Chiropraktici v zahraničí: V zahraničí môžu ľudia študovať odbor chiropraxie na univerzite. Študovaný chiropraktik získa titul a následne lieči ľudí, podobne ako ortopéd. Dokonca vás k chiropraktikovi môže poslať obvodný lekár, ako ku akémukoľvek inému odbornému lekárovi, a toto vyšetrenie je veľakrát preplácané poisťovňou.

Chiropraktici na Slovensku: Chiropraxia sa na slovensku nedá študovať na vysokej škole, takže chiropraktik v našich podmienkach nie je lekárom a jeho činnosť sa neviaže na žiadnu živnosť. Chiropraktický rozsah vedomostí pokrývajú študíjne odbory Fyzioterapie a FBLR (Fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia). Označenie chiropraktik je na Slovensku skôr reklamný termín ako označenie ozajstného odborníka. Ak však ide o špecialistu, dá sa to ľahko overiť.

Samozvaní Chiropraktici: na slovensku je možno vídať jav tzv. samozvaných chiropraktikov, kde si častokrát nedostatočne vzdelaný laik otvorí neoficiálnu prax Chiropraxie. Preto sa u nás chiropraktikom nazývajú maséri a označením „Chiropraktik“ si len zvyšujú kredit v očiach nič netušiacich pacientov. Neodporúčame vám navštevovať a využívať chiropraktické služby takéhoto človeka bez overenia jeho praxe. V prípade poškodenia zdravia sa totiž nedovoláte spravodlivosti.

Overte si svojho Chiropraktika

Ak sa už pre návštevu nejakého chiropraktika rozhodnete, vyberte si aspoň odborne vzdelaného vo vyššie uvedených odboroch a overte si ho pred návštevou na úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou! Môžete tak urobiť online tu.

Stačí zadať Obchodné meno zdravotného zariadenia či jednotlivca a overovací kód.  Ak sa v zozname subjekt nenachádza, odporúčame takéhoto samozvaného chiropraktika oblúkom obísť. To platí aj pre samozvaných ortopédov a fyzioterapeutov. Vyhlasovať sa za lekára v oblasti v ktorej nemáte atestáciu je dokonca trestné.

Seklo vás? Volajte na 0949 093 171

*Bezplatná konzultácia zahŕňa 10 min rozhovor s fyzioterapeutom o Vašom probléme. Poradíme, ako postupovať pri riešení vášho akútneho problému.Následne sa môžete objednať na terapiu. Nejedná sa o inštruktáž cvikov, vyšetrenie, či liečbu po telefóne.

Rozdiel medzi chiropraktikom a fyzioterapeutom

Čo sa fyzioterapeutov týka, tí musia narozdiel od samozvaného chiropraktika najskôr absolvovať trojročné bakalárske štúdium, po ktorom majú povinnosť sa na rok zamestnať v odbore a následne pokračujú dvojročným magisterským štúdiom. Po ukončení vysokej školy fyzioterapeuti poznajú anatómiu ľudského tela a spôsob, akým pracuje pohybový aparát v spojení s inými systémami tela.

Fyzioterapeut si následne svoje vzdelanie dopĺňa o špecializované kurzy v rôznych metódach, napr. DNS, Spiral Dynamics, SM systém a iné, ktoré ich kvalifikáciu ešte zvyšujú. Mnohí z nich sú členmi Slovenskej komory fyzioterapeutov, ktorá dohliada na ich pravidelné vzdelávanie. Fyzioterapeuti používajú mobilizačné (tzv. naprávanie) a mäkké techniky, ktorými manipulujú s pohybovým aparátom klienta.

Na rozdiel od chiropraktikov, ich však fyzioterapeuti dopĺňajú aj o aktívne cvičenie a poučenie pacienta o tom, ako sa hýbať v bežnom živote, napr. ako správne sedieť, kráčať, vstávať zo stoličky či z postele, dvíhať tašky s nákupom alebo ukladať deti do autosedačky. Práve toto sú úkony, ktoré robíme najčastejšie a ak sa ich naučíme robiť efektívne, môžeme sa vyhnúť mnohým zdravotným problémom.

Naprávenie chrbtice a kĺbov = Mobilizačné techniky

Mobilizačné techniky, ktoré chiropraktici vykonávajú, sa hovorovo nazývajú aj ‚naprávanie‘. Mobilizácia je opakované pruženie medzi kĺbmi, pomocou ktorého dokážeme uvoľňovať rôzne blokády kĺbov a chrbtice, a tak ‚napraviť‘ blokádu kdekoľvek v tele. Avšak, je dôležité zdôrazniť, že na dlhodobé odstránenie problému len samotná mobilizácia nestačí.  Na našich klinikách v Bratislave a Trnave poskytujeme z portfólia chiropraxie hlavne mobilizačné techniky naviac doplnené aj o stabilizáciu a dalšiu rehabilitáciu. Môžete vidieť aj v galérii nižšie.

Mobilizácia dokáže pomôcť s akútnymi problémami, ale je nutné, aby po nej pacient začal pravidelne cvičiť pod odborným dohľadom fyzioterapeuta a neskôr pokračoval v cvičení aj sám doma. Pohybový aparát bol stvorený na to, aby sa hýbal. My sa síce po dlhých hodinách v nesprávnej polohe za počítačom či v aute postavíme a ideme športovať alebo cvičiť, no nie vždy tým najvhodnejším spôsobom.

Ak sa budete spoliehať len na pasívnu pomoc od chiropraktika, z dlhodobého hľadiska vám to môže viac uškodiť ako pomôcť. Napravenie totiž môže spôsobiť opotrebovanie kĺbnych plôšok, čím sa na nich začne patologický proces a s ním aj chronické zdravotné problémy.

Potrebujem Chiropraktika alebo fyzioterapeuta?

Chiropraktika ľudia vyhľadávajú väčšinou vtedy, keď im klasická liečba nezaberá, majú akútnu bolesť spojenú s neschopnosťou sa hýbať. A práve bolesť a zúfalá situácia nás núti hľadať aj alternatívne formy liečby. To znamená pri problémoch s bolesťami chrbta, zlou pohyblivosťou krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice alebo pri seknutí v krížoch. Výnimkou nie sú ani bolesti kolien, ramien, hlavy a rôzne iné problémy súvisiace s pohybovým aparátom.

Najčastejšie problémy s ktorými vám pomôže fyzioterapeut:

 • Bolesť chrbta
 • Bolesť krčnej chrbtice
 • Bolesť na hrudi z chrbtice
 • Bolesť bedrového kĺbu
 • Seknutie v krížoch
 • Vyskočená platnička
 • Bolesti kolien
 • Bolesti ramien
 • Bolesti hlavy
 • iné…

Tieto zdravotné problémy sú často zapríčinené nehodami, ťažkými pádmi, problémami s panvou a zlým držaním tela či nezdravými pohybovými stereotypmi. So všetkými spomenutými problémami vám dokáže pomôcť náš ortopéd alebo školený fyzioterapeut.

Rozdiel medzi ortopédom a chiropraktikom

Ortopéd je vyštudovaný lekár, ktorý sa špecializuje na správnu diagnostiku a následnú liečbu pohybového aparátu človeka. Pri svojej práci má k dispozícii všetky dostupné technológie, ako magnetická rezonancia, CT vyšetrenie a röntgen.  Tiež vám môže predpísať lieky proti zápalu a bolesti, poslať k inému špecialistovi a zabezpečiť aj chirurgickú liečbu konkrétne pre váš problém.

Chiropraktik nesmie predpisovať lieky ani využívať spomenuté technológie. Snaží sa len zabezpečiť vašu pohyblivosť pomocou naprávania svalov, kĺbov a väzív.

Výskumy ohľadom účinnosti a bezpečnosti chiropraxie ukazujú, že liečba môže byť skutočne účinná a aj spokojnosť pacientov je vysoká. Treba si však uvedomiť, že manipulácia s ľudským telom je veľmi riziková. Naprávanie chrbtice sa považuje za účinnú metódu zbavenia sa akútnych bolestí chrbta. Treba však, aby ju vykonával skutočne kvalifikovaný terapeut, ktorý dokáže správne stanoviť diagnózu a vie na vysokej úrovni manipulovať s vaším telom.

Najideálnejším spôsobom, ako postupovať pri problémoch s chrbticou a pohybovým aparátom, je pravdepodobne ako prvá návšteva obvodného lekára. Ten sa rozhodne, ktorému doktorovi vás následne pošle. Ak bude vyšetrenie a liečba odborným lekárom neúspešná, návšteva chiropraktika určite na škodu nebude.

Sú postupy chiropraxie vhodné pre bábätka a staršie deti?

Kedže Chiropraktická terapia je len iný názov pre mobilizačné techniky. Je bez pochyby , že zdroje a naše skúsenosti poukazujú na účinnosť mobilizácie aj u detí, od novonarodených až po tie staršie. Čo sa týka bábätok, už pôrod, aj keď bezproblémový, je pre dieťa do určitej miery traumou. Dieťa prichádza na svet cez veľmi úzke pôrodné cesty, v ktorých je stlačené a otáčané. V niektorých prípadoch pôrod u detí zanechá stopy v podobe plačlivosti, problémov s trávením a vylučovaním, nespavosťou a ďalšími inými symptómami. S nimi vám môže pomôcť práve vyššie spomínaná mobilizácia a stabilizácia.

Správna postupnosť v liečbe pohybového aparátu u detí

Ak si u svojho dieťaťa všimnete akékoľvek problémy s pohybovým aparátom, neváhajte sa obrátiť na svojho obvodného lekára, ktorý zhodnotí, či je potrebné navštíviť neurológa, ortopéda alebo iného odborníka. Ak aj neurológ a ortopéd zhodnotia, že je všetko v poriadku a problémy naďalej pretrvávajú, môžete sa ďalej obrátiť na fyzioterapeuta, špecializovaného práve na prácu s deťmi. Všetko má ale svoju postupnosť.

 • Zdravotná prehliadka: Obvodný lekár/detský lekár
 • Špecializované vyšetrenie: Ortopéd, neurológ
 • Liečba a cvičenie: Fyzioterapeut (Chiropraktik s fyzioterapeutickým vzdelaním)

V niektorých prípadoch môže ísť napríklad o posunuté stavce v chrbtici, ktoré spôsobujú diskomfort a symptómy rôzneho druhu, keďže nervy vychádzajúce z chrbtice prepájajú všetky systémy v tele. V zahraničí sa používa jemná osteopatia alebo chiropraxia práve na takéto prípady. Ak sa rozhodnete svoje dieťa zobrať k chiropraktikovi platí vyššie uvedené – Overujte a preverujte. Uistite sa, že chiropraktik má potrebné vzdelanie, skúsenosti, referencie a oficiálnu prax.

Nezabudnite: Chiropraktik sa zameriava len na akútne riešenie bolesti

Návšteva fyzioterapeuta – chiropraktika môže pomôcť s akútnou bolesťou, ktorá nás paralyzuje. Treba si však uvedomiť, že manipulácia s ľudským telom prináša svoje riziká a z dlhodobého hľadiska sa neodporúča absolvovať naprávanie na pravidelnej báze. Naprávanie chrbtice a kĺbov by malo byť vždy vykonané skutočným špecialistom s fyzioterapeutickým alebo ortopedickým vzdelaním a doplnené o pravidelné cvičenie pod dohľadom (aspoň kým sa nenaučíte správne cvičiť sami). To je tiež jediný spôsobom, ako zmeniť pohybové vzorce, posilniť, čo je slabé, uvoľniť to, čo je napäté a vzájomne telo prepojiť tak, aby fungovalo v synergii a bez bolestí aj dlhodobo.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 4

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.