Nezanedbávajte kompenzačné cvičenia, zaťažujte telo symetricky

Kompenzačné cvičenia sú pri športoch nevyhnutnosťou. V správnom „poradí“ by to malo vyzerať tak, že kompenzačný tréning začneme uvoľňovaním menej pohyblivých kĺbov a stuhnutých svalov. Nasleduje natiahnutie a posilnenie oslabených svalov. Býva to aj tak, že viaceré uvoľňovacie cviky určitý sval zároveň natiahnu, iný sval posilnia. Pri výbere kompenzačných cvikov je dôležité poradiť sa s odborníkom. Vylúčiť nebezpečné cviky a zamerať sa na správnu techniku. To je základné pravidlo.

Športy ako beh, hokej či futbal

Pri týchto športoch sú jednostranne zaťažované viaceré svaly. Pri voľbe kompenzačného športu je dôležité zvoliť si taký, ktorý zaťažuje iné svaly, ako tie, ktoré zaťažujeme napríklad pri behu. Pokiaľ by boli zanedbané kompenzačné cvičenia, mohlo by dôjsť k funkčným poruchám svalov. Vhodným kompenzačným cvičením pri behu je plávanie. Uvoľňuje a zároveň posilňuje potrebné svaly. Vhodná je aj joga, pilates, core cvičenia.

Core označuje svaly, ktoré sú uložené pod povrchovým svalstvom. Core posilní a precvičí stred tela – brušné svaly, ale aj vzpriamovače chrbtice či panvové dno. Cvičenie má veľa výhod pre každého športovca. Core pomáha správnemu držaniu tela, zlepšuje fyzický výkon, rovnováhu, pomáha vybudovať brušné svaly, zlepšuje vyváženosť postavy, preventívne zabraňuje bolesti chrbta, krčnej chrbtice, preventívne zabraňuje bolesti veľkých kĺbov, spevňuje panvové dno.

Kompenzačný cvik Plank

Výborný kompenzačný cvik na posilnene stredu tela je Plank. Považujú ho za najúčinnejší, čo sa týka posilnenia svalov stredu tela.

Začnite v pozícii ľah na bruchu, oprite sa na predlaktia a prsty na nohách. Držte trup rovno a stabilne, celé telo má byť v jednej línii. Hlava je uvoľnená a pohľad smeruje na zem. Plank cvičte 20 sekúnd, 3-5 opakovaní. Postupne dĺžku zvyšujte.

Kompenzačné cviky sú vhodné pre športovcov, ale aj nešportovcov

Ak málo športujeme, koledujeme si o nasledovné: skrátené prsné svaly, ramená ťaháme dopredu a dolu, veľký záklon v krčnej chrbtici, veľmi zahnutá hrudná chrbtica, uvoľnené svaly v driekovej chrbtovej časti, skrátené driekovo-stehenné a bedrovo-stehenné svaly, nespevnené brucho, uvoľnené svaly.

Príďte sa poradiť zdarma >>>