Osteoporóza a cvičenie: ktoré cviky sú vhodné pri osteoporóze?

Osteoporóza je všeobecne známe ochorenie, ktoré zasahuje kosti a je sprevádzané úbytkom množstva kostnej hmoty. To následne vedie k oslabeniu pevnosti kosti a zvýšeniu ich lámavosti. Inak sa osteoporóza nazýva rednutie kostí. Toto vážne ochorenie môže spôsobiť postupnú stratu pohyblivosti, v krajných prípadoch aj smrť.

Čo je osteoporóza a ako ju delíme

Osteoporózu delíme na primárnu a sekundárnu. Primárna osteoporóza je spájaná predovšetkým so starnutím a jeho prejavmi. V prvom rade sa to dotýka dosiahnutého veku.  Postihuje totiž osoby oboch pohlaví po dovŕšení približne 70. roku života. Ďalším druhom je postmenopauzálna osteoporóza zasahujúca ženy približne 10 rokov po menopauze. Aj keď sa v minulosti toto ochorenie týkalo prevažne spomínaných skupín ľudí, čoraz častejšie sa začína prejavovať aj osteoporóza u detí. Tá sa môže prejavovať spomalením rastovej rýchlosti, či zlomeninami dlhých kostí končatín.

Prevencia pred osteoporózou

Vek a pohlavie, ktoré nám môžu ovplyvniť vznik osteoporózy nedokážeme poraziť. Existujú však faktory, ktoré ovplyvniť môžeme. Patrí medzi ne prísun vápnika, horčíka a vitamínu D, predovšetkým s prísunom potravy. Riziko osteoporózy tiež zvyšuje fajčenie, alkohol, zvýšený príjem kávy a nedostatok pohybu. Aj v prípade osteoporózy je najdôležitejšou časťou prevencia.

Čo robiť pri osteoporóze?

Telesný pohyb a cvičenie patria bezpochyby k účinným nástrojom prevencie, no tiež liečby osteoporózy. Cviky pre pacientov s osteoporózou musia byť dôkladne vybrané a prispôsobené tiež pacientom s vyšším vekom. Keď trpíte osteoporózou, cvičenie by ste nemali vynechávať. Cviky by mali byť nenáročné a jednoduché, ale účinné. Správne cviky s primeranou intenzitou, ktoré sú vykonávané pravidelne, dokážu podnietiť kostné bunky k zvýšenej činnosti. Tým sa zlepšuje ich kvalita a redukuje percento zlomenín kostí. Pri osteoporóze je dôležité dbať na správne vykonávanie pohybov v každodennom živote. Či už je to vstávanie z postele, správne sedenie, správna poloha tela pri nosení tašiek, dvíhaní rôznych predmetov.

Základným a najprirodzenejším cvičením, nielen pre pacientov s osteoporózou, je chôdza. Tá predstavuje ideálnu aktivitu i pre osoby v staršom veku. Pri chôdzi zároveň nie je na kosti a kĺby vyvíjaný veľký tlak. Osteoporózou trpiace osoby by sa mali chôdzi venovať aspoň od polhodiny do hodiny denne. Treba sa zamerať na dôkladné vykonávanie chôdze s postupným došliapavaním na celé chodidlo. Obmenou klasickej chôdze je rýchla dynamická chôdza, takzvaný nordic walking. Ten sa vykonáva v prírodnom teréne rôznej náročnosti za pomoci špeciálnych palíc. Takýto pohyb neprospieva iba našim kostiam ale tiež srdcovo-cievnemu systému.

Cviky pre pacientov s osteoporózou

Čo sa týka cvikov, existuje viacero odporúčaní na ich praktizovanie. Ideálne je cvičiť denne, je lepšie cvičiť kratšie a častejšie. Dôležité je vyhýbať sa príliš prudkým pohybom a predpripraviť sa pred cvičením. Pred prvým z cvičení si ľahnite na chrbát na podložku. S nádychom si chyťte kolená bez dvihnutia hlavy z podložky. S postupným výdychom si priťahujte kolená k hrudníku a s nádychom opäť povoľte. Keď už máte pripravenú podložku, môžete ju využiť na druhý cvik. Ľahnite si na brucho, panvu si pritlačte k podložke a ruky zložte pod čelo. Následne pokrčte jednu nohu v kolene do pravého uhla. Pomaly dvihnite takto pokrčenú nohu nad položku a potom pomaly späť. Cvik zopakujte desaťkrát a potom nohy vymeňte. Iný cvik môžete praktizovať počas sedenia na stoličke. Sadnite si vzpriamene a ruky si spojte za hlavou. Ruky tlačte smerom dozadu po dobu asi 5 sekúnd, potom na 5 sekúnd povoľte. Takto opakuje desaťkrát.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi