Striedanie teplej a studenej vody je známou metódou, ktorá funguje ako skvelý spôsob regenerácie. Táto metóda je používaná ako pri rekreačnom otužovaní, tak aj vrcholovými športovcami. Hlavnou výhodou je dostupnosť, kedy striedanie teplôt môžeme aplikovať počas bežnej sprchy. V každom prípade však platí, že kľúčovou charakteristikou je najmä konzistentnosť a tréning, vďaka ktorému sa naše telo prispôsobí extrémnejším podmienkam. Pomocou tejto metódy môžeme nie len zlepšiť krvný obeh, znížiť opuch nôh či zlepšiť rezistenciu voči zime, ale aj znížiť chorobnosť. 

Striedanie teplej a studenej vody na nohy: Aké má účinky? 

Striedanie teplôt funguje na princípe zväčšovania a zmenšovania prietoku krvi v cievach. Drobné cievy v podkoží sa stiahnu z dôvodu úspory tepla a naopak, pri aplikovaní teplej vody sa cievy roztiahnu. Vďaka striedaniu týchto teplotných kontrastov sa zlepšuje krvný obeh, a tým aj zvyšuje prísun kyslíku, ktorý má liečivé účinky (najmä pri zápaloch). Z tohto dôvodu je kontrastná terapia, resp. striedanie teplôt vody, účinné najmä pri bolestiach kĺbov či opuchu dolných končatín. 

Túto fyzikálnu terapiu však nemusíme aplikovať len na dolné končatiny. Striedanie teplôt vody je základnou zložkou otužovania, ktorú využívajú najmä rekreanti – začiatočníci. Dôležité je spomenúť, že po striedaní teplôt vody na celé telo je vždy nutné zakončiť tento proces vodou teplou

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.