Bolesť v spodnej časti chrbta môže mať viacero príčin. Medzi najčastejšie kauzálnosti bolestivosti sakrálnej (krížovej) chrbtice patrí najmä nedostatok pohybu, civilizačné ochorenia, nevhodný sed, sedavá práca a pod.. Vo fyzioterapeutickej praxi sa najčastejšie stretávame s nevhodným držaním tela, ktoré napokon vyústi do bolestivosti v podobe vzniku spazmov či bodavej bolesti vystreľujúcej do ďalšej časti chrbtice. Riešením je pravidelné cvičenie pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta tak, aby pacient predišiel vzniku spazmov, ktoré sú viac než frekventované. Rovnako je asistencia fyzioterapeuta potrebná pri kontrole správneho dýchania a prevádzania cvikov, nakoľko si neskúsený cvičiaci môže nesprávnym prevedením cvikov aj ublížiť. 

 

Bolesť v spodnej časti chrbta: Cvik ktorý môže pomôcť aj vám 

Pozícia mačky

Cvik, ktorý je najčastejšie súčasťou jógy, je veľmi účinný hneď v niekoľkých ohľadoch. Z fyzioterapeutického hľadiska ide o takmer cvik izometrického charakteru, kedy využíva statické zotrvanie v polohe pre zlepšenie pohyblivosti a relaxácie určitej svalovej skupiny. Pri tomto cviku si pacient kľakne na podložku, pričom sa všetky štyri končatiny dotýkajú zeme. Ruky sú na šírku ramien, kolená na šírku bedrových kĺbov, chodidlá sa dotýkajú priehlavkom a nie špičkou, pričom chrbát udržujeme v rovine (hrudník by nemal byť prepadnutý). 

 

S nádychom nechajte hlavu klesnúť medzi ruky, chrbát zaguľaťte. Preciťujte jednotlivé naťahovanie svalov pričom zostaňte v danej polohe asi 20-30 sekúnd, pričom pokojne dýchajte. Následne vykonajte proti pohyb, kedy hlavu synchronizovanie s chrbtom vystrite dohora, pričom chrbát sa prehýba smerom dolu. Opäť precíťte naťahujúce sa svaly. V polohe zotrvajte 20-30 sekúnd, predýchajte a následne uvoľnite. 

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.