Skokanské koleno - ako sa starať o kolená?

Pekne letné počasie nás pravidelne vyháňa von napríklad aj za športom. Rekreačné behanie sa stalo akýmsi našim národným športom. Bežcov vidíme na športoviskách, v prírode či na bežeckých podujatiach. Behá dnes snáď už každý, kto má doma tenisky. Častokrát si však bežci “odbehnú” i k nám na kliniku. Najmä vtedy, keď ich trápi skokanské koleno.

Skokanské koleno

Takzvané “skokanské koleno” je jedným z najčastejších problémov s ktorým k nám prichádza množstvo športovcov. Ide o poškodenie kolena z dôvodu nadmernej záťaže. Veľakrát pri športe preťažujeme práve úpon štvorhlavého stehenného svalu. Bolesť sa tak zväčša objaví v úpone tohto svalu k holennej kosti. Ak vás teda koleno pobolieva pri záťaži, doskoku, ale i v pokojovom režime, s veľkou pravdepodobnosťou môže ísť o takzvané skokanské koleno. K skokanskému kolenu prichádzame najmä pri športoch pri ktorých skáčeme takpovediac nárazovito. Okrem bežcov sa ním trápia predovšetkým hráči hádzanej či vybíjanej, ale často sa vyskytuje aj pri futbale, tenise či ľahkej atletike. Veľakrát sa mu hovorí i “bežecké koleno”, keďže najčastejšie sa s ním stretávame práve pri bežcoch.

Je operácia nutná?

Skokanské koleno ešte nemusí nutne znamenať operačný zákrok. Ako sa však chirurgickému zákroku vyhnúť? Je dôležité uvedomiť si, že hlavným dôvodom našich problémov je preťažovanie kolena.Je dôležité upraviť náš tréningový režim a dopriať kolenu viac priestoru a času na regeneráciu. Neznamená to, že sa musíte nutne vzdať športu. Môžete však na určitý čas prestriedať športové aktivity a venovať sa napríklad plávaniu, ktoré kĺby zaťažuje oveľa menej.

Kedy k odborníkovi?

Ak vás už nejaký ten čas trápia problémy s kolenom, návštevu odborníka určite neodkladajte. Preťažovaním a športovaním takpovediac cez bolesť si môžete privodiť oveľa horšie zdravotné komplikácie. Navyše, následná liečba vás môže vyjsť poriadne draho. Aj v tomto prípade platí, že problémy treba riešiť ešte za horúca.Lekár dokáže bližšie špecifikovať príčiny vašej bolesti. Vie vám odporučiť vhodnú liečbu, ako i cviky na spevnenie svalstva. V súčasnej dobe existuje hneď niekoľko fyzioterapeutických metód, ktoré sa používajú práve v týchto prípadoch. Lekára sa naozaj netreba báť. Čím skôr prídete, tým skôr bude môcť lekár diagnostikovať váš problém a vám sa tak zvýši šanca, že budete opäť môcť športovať bez bolesti.

Príčina bolesti

Bolestivé koleno však môže skrývať i ďalšie príčiny. Môže ísť o poškodený meniskus, chrupavkovitý útvar v kolene, ktorého úlohou je tlmiť nárazy. Väčšinou sa poškodí pri náhlom rotačnom pohybe kolena a dopracovať sa k nemu môžeme najmä pri úrazoch. V niektorých, závažnejších, prípadoch môže ísť aj o poškodenie chrupavky. Sprevádza ju najmä pozáťažový opuch kolena. Na liečbu poškodenej chrupavky je však súčasná medicína prikrátka, chrupavku by sme si tak mali strážiť ako oko v hlave a nebrať bolesť kolena na ľahkú váhu.

Prvá pomoc

V prípade, že sa objavia prvotné bolesti, je dôležité si postihnuté miesto ochladiť. Na koleno položte obklad v podobe obyčajného sáčku s ľadom. Stačí pár minút a vám sa môže uľaviť. Veľa športovcov nás kontaktuje i so záujmom o taping kolena. Je to fyzioterapeutická metóda, ktorá spočíva v lepení elastických bavlnených pások na postihnutú oblasť. Pásky nielen spevňujú koleno, ale napomáhajú k uvedeniu kĺbu do správnej polohy. Napomáhajú k urýchleniu procesu hojenia, ale i zredukovaniu bolesti.

Príď sa poradiť zdarma >>>>