11 spôsobov, ako efektívne prekrviť končatiny

Máte studené končatiny aj počas letných mesiacov? Môže sa za tým skrývať nedostatočné prekrvenie končatín, ktoré je zapríčinené zníženým prietokom krvi v koncových cievach prstov. Nedostatočná cirkulácia krvi v tele môže byť jedným zo symptómov srdcovocievnych chorôb. Náhla porucha prekrvenia nôh, či rúk sa zas nazýva Raynaudov syndróm a v tomto článku si povieme čo je jeho príčinou a čo pri ňom robiť.

Príznaky poruchy prekrvenia končatín

Správna cirkulácia a krvný obeh sú pre zdravie nevyhnutné. Krv privádza do tkanív kyslík a živiny a odvádza z nich odpadové látky. Akékoľvek narušenie tejto rovnováhy môže viesť k vážnejším problémom, dokonca môže byť prejavom inej vážnejšej choroby. Preto nestačí riešiť len symptómy, ale hľadať pravú príčinu problémov.

Najčastejšie príznaky nedostatočného prekrvenia končatín:

  • Bledé až modrasté nedokrvené prsty

  • Končatiny chladné na dotyk

  • Suchá pokožka

  • Lámavé nechty

  • Dlhodobá strata citlivosti prstov (poškodenie nervov či nekróza tkaniva)

  • Pulzujúca alebo bodavá bolesť

  • Svalové kŕče

Slabšie prekrvenie končatín postihuje viac ženy

Nežné pohlavie je na chlad a znížené teploty oveľa citlivejšie než muži. Rovnako to platí pri nedostatočnom prekrvení končatín. Problémy sa často prejavujú nie len studenými nohami a rukami, ale aj suchou pokožkou rúk, ktorá je citlivejšia, má slabšiu obranyschopnosť a ťažšie sa bráni zmenám teploty. Príčinou môžu byť antikoncepcia, stres, zúženie ciev, hypertenzia, ischemické choroby srdca, anémia, nedostatok pohybu a poruchy funkcie štítnej žľazy a nadobličiek.

Možné príčiny slabého prekrvenia končatín

Príčin môže byť viacero a je nutné identifikovať každý prípad osobitne. Ponúkame vám stručný prehľad najčastejších príčin slabej cirkulácie v končatinách.

  • Nedostatok fyzického pohybu

  • Stres

  • Zúžené alebo upchaté cievy

  • Obezita

  • Cukrovka 2. typu

  • Kŕčové žily

  • Hypertenzia

  • Ischemické choroby srdca

  • Anémia

  • Poruchy funkcie štítnej žľazy

  • Antikoncepcia

  • Malígne ochorenia

  • Omrzliny

  • Choroby z vibrácií

  • Infekcie

Čo je to Raynaudov syndróm?

Ide o akútne ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje drobné cievy a zapríčiňuje slabý krvný prietok najčastejšie v prstoch rúk alebo nôh. Ide o vazoneurózu, čiže funkčné ochorenie ciev. Cievy sa zúžia a dochádza k ischémii, teda k nedostatočnému prívodu kyslíka do tkanív. V dôsledku toho odumierajú tkanivá cievnych stien a konce prstov strácajú citlivosť, čo je najčastejší príznak.

Oslabenie krvného prietoku sa v počiatočných štádiách prejavuje krátkodobým zblednutím koncov prstov, neskôr môže byť nedostatočným prekrvením tela zapríčinené poškodenie nervov, či nekróza, čo je odumretie tkanív. Raynaudov syndróm sa dáva do súvislosti s reumatickými, arteriálnymi, neurologickými, hematologickými a endokrinologickými ochoreniami. Tiež sprevádza malígne ochorenia, omrzliny, infekcie, či choroby z používania vibračných nástrojov.

Raynaudov syndróm sa delí na dve formy:

  1. primárny - príčina vzniku nie je presne objasnená

  2. sekundárny - ako následok iného ochorenia

Primárny Raynaudov syndróm je benígne, menej neškodné ochorenie, ktoré má funkčnú príčinu, teda štruktúra ciev nie je poškodená a syndróm sa prejavuje ako opakované záchvaty nedokrvenia časti tkaniva. Základným mechanizmom je stiahnutie drobných ciev a porucha mikrocirkulácie. Príčinu sa zatiaľ nepodarilo presne objasniť.  Na rozdiel od sekundárnej formy, primárny typ syndrómu nezapríčiní kritické nedokrvenie, čiže ischémiu tkaniva a jeho odumretie až gangrénu. Sekundárna forma tohto syndrómu je prejavom inej choroby a dochádza pri ňom k organickému poškodeniu ciev a pri diagnostike je rozlíšenie týchto dvoch typov veľmi podstatné, pretože sa líši aj spôsob liečby.  Ak si všimnete akékoľvek náznaky tohto ochorenia, navštívte lekára včas, vyhnete sa tak vážnejším komplikáciám, ako napr. odumretie a strata postihnutej časti tkaniva.

Súvisí slabé prekrvenie končatín a mozgu?

Teplo v ľudskom tele zabezpečuje cirkulácia v cievach. Prúdenie krvi v tele riadi mozog, konkrétne časť hypotalamus. Regulácia tepla sa deje zužovaním a rozširovaním ciev. Pri primeranej teplote, mozog dodáva teplo do všetkých častí tela rovnomerne. Ak si však mozog všimne, že aj napriek normálnej cirkulácii, telo stráca teplo, začne si teplo šetriť pre životne dôležité orgány.

To je dôvod prečo nám v zime najrýchlejšie omrznú ruky či nohy, pretože ak by došlo k ich strate v dôsledku omrznutia, stále dokážeme prežiť, na rozdiel od poškodenia srdca. Nedostatok krvi zapríčiňuje nedostatočný prísun kyslíka a prsty naberajú modrastú farbu. Po zahriatí sa krv do končatín opäť vráti a stav sa znormalizuje.

Príčiny a príznaky zlého prekrvenia mozgu

Tak ako končatiny, či srdce môže postihnúť ischémia - stav nedostatočného prekrvenia, môže sa to stať aj mozgu. Keďže mozog funguje ako centrálny počítač nášho tela a riadi životne potrebné procesy, jeho nedostatočné vyživenie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, až mozgovú príhodu. Ak si všimnite akýkoľvek prejav, zbystrite pozornosť.

Medzi príčiny nedostatočného zásobenia mozgu krvou a kyslíkom patrí:

  • zúženie krvných ciev

  • upchatie krvných ciev

  • krvná zrazenina

  • prasknutá krvná cievka

Ak zbadáte niektoré z nasledovných príznakov, určite im venujte pozornosť a urýchlene navštívte lekára:

  • ťažkosti s rečou - artikulácia

  • náhla slabosť v končatinách

  • problém s prehĺtaním

  • strata alebo ťažkosti s rovnováhou

  • čiastočná alebo úplná strata zraku

  • závraty

  • zmätenosť

  • zvracanie a pocit nevoľnosti

Tieto prejavy sa objavia náhle alebo trvajú veľmi krátko, v niektorých prípadoch sa problém s dokrvením mozgu nemusí prejaviť vôbec. Ak týmto prejavom nevenujeme pozornosť, môžu prepuknúť do závažnejších problémov ako je mozgová príhoda (porážka).

Existujú cviky na prekrvenie mozgu?

Existuje mnoho cvikov na zlepšenie funkcie mozgu, kognitívnych schopností, pamäte, periférneho videnia a prepojenia ľavej a pravej mozgovej hemisféry. Samozrejme pohyb, ktorý zlepšuje cirkuláciu v celom tele, pomáha prekrviť aj mozog, hlavne oblasť hipokampu, ktorý má na starosti pamäť. Prieskum ktorého sa zúčastnili muži aj ženy vo veku od 18-35 rokov preukázal, že ľudia s vyššou fyzickou aktivitou dosiahli aj najlepšie výsledky v pamäťových testoch.

Ako fyzické cvičenie pomáha udržať pamäť a mozog v dobrej kondícii?

Zvyšuje veľkosť hipokampu, časti mozgu zodpovednej za pamäť. Chráni hipokampus pred stresovými hormónmi, ktoré prispievajú k jeho zmenšovaniu. Stimuluje tvorbu rastových faktorov, ktoré vyživujú tvorbu kmeňových buniek a tiež stimuluje “neurogenézu,” schopnosť mozgu generovať nové neuróny. Znižuje tvorbu povlaku a bielkovín, ktoré sa vyskytujú v mozgu u ľudí s Alzheimerovou chorobou. Zlepšuje kognitívne schopnosti a zlepšuje náladu, čo je takisto veľmi podstatné, pretože podľa štúdie majú ľudia s depresiou vyššie riziko Alzheimerovej choroby. Podporuje detoxikáciu tela cez potenie. Toxíny môžu takisto poškodiť mozog a zvyšujú riziko demencie a problémov s pamäťou. Zlepšujú kvalitu spánku - existujú vedecké štúdie, ktoré hovoria, že dlhodobé problémy so spánkom môžu byť predzvesťou vzniku Alzheimerovej choroby. Zlepšuje imunitu, ktorá môžu byť takisto kritickým faktorom v otázke demencie a oslabenej funkcie mozgu.

Ako zmierniť symptómy slabého prekrvenia?

V tejto časti si predstavíme 11 spôsobov, ako si celkovo zlepšiť prekrvenie tela i mozgu a zdravia všeobecne.

Prestaňte fajčiť

Dlhodobé fajčenie poškodzuje cievy a prispieva k ochoreniam srdcovo-cievneho systému a teda ohrozuje nielen naše srdce, pľúca, ale i mozog. Nikotín spôsobuje zhusťovanie krvi, čo môže viesť k vzniku krvných zrazenín. Jednoducho, fajčenie vášmu zdraviu neprospieva, o tom niet pochýb, preto ak si želáte udržať zdravie dlhodobo, prípadne si ho zlepšiť, s fajčením prestaňte alebo ho aspoň obmedzte.

Fyzický pohyb

Je výborným liekom na poruchy obehu krvi. Je dobré začať krátkou rozcvičkou hneď ráno, rozprúdiť krvný obeh, ponaťahovať svaly a urobiť napríklad zopár drepov. Pohyb by mal byť pravidelne zaradený do denného programu. Pre lepšiu cirkuláciu krvi v končatinách pomáhajú tiež aeróbne aktivity, ktoré podporujú cirkuláciu krvi v celom organizme. Patria medzi ne napríklad beh, plávanie, či bicyklovanie.

Ak nemáte čas na cvičenie, postačí si zaskákať, jemne preklepať celé telo päsťami, alebo ho prešúchať rukami.

Ak máte sedavé zamestnanie, existujú jednoduché spôsoby, ako do svojho režimu zaradiť aj pohyb, stačí trochu vôle, odhodlania a dobrej motivácie. A čo je lepšia motivácia, ako vlastné zdravie?

Na našej webovej stránke máme pár zaujímavých tipov, ako na cvičenie aj v práci:

Zdravá strava a pitný režim

Nadváha a vysoký podiel nezdravých tukov v strave cievnemu systému jednoznačne neprospievajú. Ak už problém s cievami máte, alebo sa mu chcete vyhnúť, určite zaraďte do svojho jedálnička nasledujúce potraviny, ktoré chránia vaše srdce a cievy:

Vláknina - aspoň 25g na deň. Pomáha tráveniu a vylučovaniu a tak prispieva k zdravej hmotnosti a udržaniu zdravej hladiny cholesterolu.

Zdravé tuky - tukov sa samozrejme nemusíte a ani by ste sa nemali vzdať úplne. Uprednostnite však mononasýtené tuky, a to olivový olej, avokádo, orechy.

Soľ - regulujte príjem soli, ktorá zvyšuje krvný tlak.

Potraviny, ktoré zlepšujú činnosť a teda i prekrvenie mozgu sú: lecitín (vajcia, sója), ryby (aminokyseliny), vitamíny skupiny B, ktoré priaznivo vplývajú na nervovú sústavu, vitamíny E a C.

Ďalej je to kakao, ktoré povzbudzuje látkovú výmenu v mozgu (odporúča sa jedna šálka denne), cesnak, ktorý vďaka alicínu výborne povzbudzuje prekrvenie mozgu (odporúča sa pol strúčika cesnaku denne), med, pokiaľ nie ste alergický, odporúča sa lyžica denne, pretože je bohatý na vitamíny, minerály, enzýmy a biohormóny, ktoré pomáhajú v stresových situáciách a zvyšujú schopnosť sústrediť sa.

Banány podporujúce koncentráciu „mozgových atlétov“, majú vysoký obsah draslíka a obsahujú hormón - serotonín. Odporúčaná konzumácia je jeden banán denne.

Striedavá studená a teplá sprcha

Tiež podporuje zvýšený krvný obeh. Cirkuláciu krvi sa zvyšuje prudkou zmenou povrchovej teploty tela. Najprv sa osprchujete prúdom teplej vody (krv sa vám nahrnie do podkožia), potom studenej (krv sa stiahne z podkožia späť do hlbších štruktúr, aby ste nestrácali telesné teplo) a následne opäť v teplej. Týmto princípom môžete osprchovať celé telo alebo len končatiny.

Je nutné podotknúť, že ak chcete zlepšiť krvný obeh, určite je vhodné používať striedavú sprchu na celé telo. Je nutné si ale na prudké zmeny teplôt zvykať postupne.

Prstová gymnastika

 Je metóda, ktorá spočíva v rýchlom zatínaní a otváraní pästí. Imaginárna hra na klavíri tiež pomáha pri prekrvení rúk. Krv v dolných končatinách rozprúdite cvikom, pri ktorom stojíte na špičkách nôh a v tejto polohe sa prechádzate po miestnosti. Po náročnom dni použite masážnu loptičku na zlepšenie cirkulácie.

Masáž rúk a chodidiel

Masáž končatín by mala nasledovať po každej sprche. Pôsobí vynikajúco na uvoľnenie tela a tiež zvyšuje cirkuláciu v najjemnejších cievach. Ide o jednoduché prehmatávanie prstov a končatín od končatiny smerom ku koncom prstov.

Dá sa prakticky spojiť s natieraním krému po sprchovaní. Môžete na to využiť aj masážnu kefu do sprchy, ktorá vám okrem rozprúdenia krvného obehu pomôže zbaviť pokožku odumretých buniek, takže vaša pokožka bude jemnejšia.

Špeciálne termoregulačné krémy

Tieto sú určené na cirkuláciu v končatinách a obsahujú prírodné výťažky ktoré pôsobiace termoregulačne, takže príjemne prehrejú ruky a nohy. Vhodným doplnkom môže byť levanduľový olej podporujúci cirkuláciu krvi. Rýchlo sa vstrebáva, príjemne vonia a vytvára pocit tepla. Účinok krémov zvýšite, ak použijete po ich nanesení bavlnené rukavice a na nohy teplé ponožky.

Lieky na prekrvenie ciev a cirkuláciu krvi

Najrozšírenejšie voľnopredajné liečivá na zlepšenie cirkulácie v tele a mozgu sú tie s obsahom ginkga a guarany. Pre spriechodnenie a prečistenie ciev sa zas odporúča užívať výživové doplnky s obsahom rybieho oleja a omega 3 mastných kyselín.

Bylinky a potravinové doplnky na prekrvenie končatín

Choroby žilového systému nôh a problémy s krvným obehom patria k jedným z najrozšírenejších zdravotných komplikácií na svete. Odporúča sa pri nich užívať prípravky, ktoré obsahujú rastlinné látky posilňujúce žily a cievy- pagaštan konský, gotu kola, čučoriedky a listnatec bodlinatý. Extrakt z pagaštanu konského uľavuje od pocitu ťažkých nôh, listnatec bodlinatý a gotu kola zas podporujú žilový obeh v nohách a pomáhajú znižovať opuchy. Čučoriedky zas prispievajú k zachovaniu neporušených ciev. Ďalej je to kvet a list hlochu  jeho obsahové látky rozširujú cievy a znižujú krvný tlak. Zároveň povzbudzuje srdcovú činnosť, najmä v zrelom veku a súčasné zlepšuje prietok krvi v srdci. Vňať imela biela, ktorá podporuje normálnu hladinu krvného tlaku, rozširuje krvné vlásočnice a odstraňuje vápenaté usadeniny v cievnom systéme.   Cesnak siaty, používa sa ako podporný prostriedok pri zvýšenej hladine krvných tukov, nakoľko znižuje hladinu škodlivého LDL-cholesterolu a hladinu lipidov. Koenzým Q10, čo je telu vlastná látka, plní v organizme  veľa dôležitých funkcií. Zúčastňuje sa procesu premeny živín na využiteľnú energiu, preto je hlavným zdrojom energie. Koenzým Q10 dodáva energiu pre srdce a celé telo a tým zvyšuje odolnosť voči únave a celkovému vyčerpaniu. Chráni naše telo pred predčasným starnutím a používa sa pri svalovej slabosti, pri srdcovej nedostatočnosti, únave a vyčerpanosti. Okrem toho zlepšuje stav paradentózy. Koenzým Q10 si dokáže produkovať samotné ľudské telo, ale s vekom jeho tvorba klesá a preto je dôležité jeho zásoby dopĺňať. Omega-3-kyseliny -EPA a DHA - Kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA) sú biologicky aktívne omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v rybom oleji. Vyznačujú sa mnohostrannými účinkami na ľudský organizmus a keďže si ich nevieme vytvoriť sami, potrebujeme ich prijímať zo stravy. DHA prispieva k udržaniu normálnej činnosti mozgu a normálneho stavu zraku, spoločne s EPA prispievajú i k udržaniu normálnej činnosti srdca.

O užívaní všetkých doplnkov je dobré sa poradiť najskôr s lekárom.

Emocionálna rovnováha

Emocionálne prežívanie takisto zohráva dôležitú úlohu pri regulácii tepla. Pri stresových situáciách alebo pri pocitoch ako je strach či úzkosť, dochádza k sťahovaniu tepien, a to spôsobuje ich nedostatočné prekrvenie. Na uvoľnenie stresu a emócií je dobré sa naučiť, ako s týmito stavmi pracovať. Ak vás postihne akútny stres alebo emócia, skúste sa na chvíľu zastaviť a len si dovoliť cítiť čokoľvek, čo cítite. Sústreďte sa pri tom na svoj dych a nebráňte sa ničomu, čo by prichádzalo. Nie vždy máme v živote priestor na to, aby sme si mohli dovoliť prežívať svoje emócie, je dobré si však na to vytvoriť priestor a venovať si náležitú pozornosť. Na zahriatie organizmu skúste teplý kúpeľ, sviečky a príjemnú hudbu, ktorá vám pomôže zrelaxovať.

Existuje mnoho ďalších spôsobov, ktorými docielite lepšiu cirkuláciu a zahriatie končatín. Vysoký vplyv na správnu cirkuláciu krvi má príjem zdravej výživy a vitamínov, zabezpečenie pitného režimu, pobyt v saune, akupunktúra, cvičenie s fyzioterapeutom a samozrejme teplé oblečenie počas chladných mesiacov.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.