Polohovanie bábätka je veľmi dôležitou súčasťou jeho starostlivosti, a to najmä v prvých 5. mesiacoch od pôrodu. Sploštenie hlavičky či vznik asymetrií sú len estetické problémy, avšak tie môžu dieťatku spôsobovať rad komplexov, a to predovšetkým počas dospievania. Malé dieťa väčšinu času prespí, a preto je potrebné sledovať ktorú stranu preferuje, a podľa toho dieťatko otáčať tak, aby sme sa vyhli priečnej či pozdĺžnej deformácií

Správne polohovanie bábätka 

Správne polohovanie bábätka začína pozorovaním a sledovaním. Môže sa stať, že dieťatko má tendenciu spať na jednej strane viac ako na druhej, čo môže byť spôsobené stavom zvaným torticollis. Tento negatívny zdravotný stav spočíva v jednostrannom svalovom stuhnutí šije, kedy sa vo väčšine prípadov jedná o vrodenú chybu. Dieťatko s jednostranným stuhnutím šije preferuje jednu stranu počas spania pred druhou, čo vedie k deformácii lebky k tzv. asymetrickému zležaniu

Pri bábätkách rozlišujeme dva druhy zležania hlavičky, a to symetrické a asymetrické zležanie. Asymetrické zležanie hlavičky nastáva vtedy, ak bábätko nechávame spať na určitej strane – na ľavom či pravom boku. K symetrickému zležaniu hlavičky dochádza, ak dieťatko strávi väčšinu času spánku uložené na chrbte či v autosedačke. Ukladanie bábätka na bruško by sme mali prevádzať najmä počas bdelého stavu, ked odľahčíme chrbticu a prispejeme k lepšiemu budovaniu abdominálnych svalov (brušných svalov) a hlbokého stabilizačného systému. Niektorí rodičia sa polohe na brušku vyhýbajú, avšak pri bdelom stave a pod neustálym dohľadom to nie je problém. 

Pri ukladaní bábätka na určitú stranu počas spánku taktiež dbáme na to, aby sa dieťatko samo nepretočilo na bruško. Už z fyziologického hľadiska môžeme badať, že pri položení bábätka na bok má väčšiu tendenciu sa pretočiť, a preto dieťa ukladáme do približne 45 stupňového uhla danej strany. Pod chrbátik mu môžeme umiestniť vankúšik, prípadne ho oprieť o mäkkú a vypodloženú stenu postieľky

Z fyziologického hľadiska je kritických najmä prvých 5 mesiacov, kedy je kosť lebky pomerne mäkká a poddajnejšia. 

Čo robiť ak má dieťatko asymetrickú hlavičku? 

V niektorých prípadoch sa stane, že dieťatko predsa len trpí asymetriou. Čo vtedy robiť? Je dôležité si uvedomiť, že najväčší vplyv na tvar hlavičky majú rodičia len približne do 5. mesiaca. Lebka zostáva stále pomerne mäkká a flexibilná, avšak dieťa je už viac aktívne a bdelé. Zvýšená aktivita dieťaťa ústi do faktu, že len s ťažkosťami dokážeme ovplyvniť jeho polohu. 

Nič nie je stratené a aj v neskorších mesiacov môžeme stále ovplyvniť tvar lebky. Ak je dieťatko o niečo staršie, polohujeme ho najmä počas spánku, kedy ho musíme častejšie kontrolovať práve kvôli zvýšenej aktivite. V tomto prípade však odporúčame obrátiť sa na fyzioterapeuta a ortopéda, ktorý nám s potrebnými úkonmi pomôže a poradí. Včasnou a vhodne vykonanou intervenciou predídeme k problémom s asymetriou, čím sa vyhneme mnohým lekárskym návštevám.  

Dôležité je najmä zachovať pokoj a rozvahu, a v prípade, že má vaše dieťatko predsa len hlavičku preležanú, kontaktovať profesionála. Nesnažte sa daný problém vyriešiť zásadne sami a nie je hanbou požiadať o pomoc, ktorá je často potrebná! Ako sme už vyššie zmienili, sploštená hlavička nie je zdravotným problémom, avšak neskôr môže dieťaťu priniesť iné problémy, než tie fyziologické. 

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.