Bolesť na ľavej strane hrudníka môže byť akútna, alebo chronická. Akútna bolesť prislúcha povrchovému tkanivovému poraneniu či akútnemu infarktu myokradu, zatiaľ čo chronická bolesť na ľavej strane hrudníka môže byť zapríčinená ochorením perikardu (obalu srdca).
Bolesť na ľavej strane hrudníka: Aká je príčina?
Príčina bolesti na ľavej strane hrudníka je spájaná najmä s akútnou a chronickou perikarditídou. Objaviť sa môžu aj iné príčiny, napr. preťaženie prsného svalu, silná nádcha či angína pectoris. Hoci sú tieto ochorenia spojené s bolesťou hrudníka na ľavej strane, ich intenzita je oproti perikarditíde omnoho menšia. Perikarditída sa môže prejaviť ako tzv. simulovaný srdcový infarkt (akútny infarkt myokardu).
Perikarditída - zápal osrdcovníka
Perikarditída je ochorenie, ktoré je charakterizované ako zápalové ochorenie perikardu (osrdcovníka). Perikard je srdcový obal blanečného typu, ktorý chráni srdce pred nárazmi a náhlymi zmenami tlaku. Túto schopnosť umožňuje dvojitá blanitá stena v ktorej sa nachádza fluidum - tekutina. Perikarditída je ochorenie, ktoré môže nadobúdať akútny a chronický stav, pričom sa líšia prejavy ochorenia v týchto štádiách.
Akútna perikarditída: Pacient pociťuje v strednej časti hrudníka alebo bolesť na ľavej strane hrudníka. Bolesť je ostrá, pripomínajúca akútny infarkt myokardu. Pridružiť sa môže nauzea a závraty.
Chronická perikarditída: Pacient pozoruje opuch nôh a rúk, zmenu krvného tlaku s klesavou tendenciou. Najčastejším príznakom je dýchavičnosť, ktorá simuluje príznaky zlyhávania myokardu (srdcového svalu).
Bolesť na ľavej strane hrudníka: Diagnostika
V prípade, že má ošetrujúci lekár podozrenie na akýkoľvek typ perikarditídy je nutné urýchlene túto diagnózu potvrdiť a nasadiť efektívnu liečbu. Perikarditída môže v rôznych štádiách (akútna, chronická) ohroziť život pacienta tzv. tamponádou. Tamponáda je stav, kedy objem tekutiny vo vaku srdca stúpa natoľko, až tlak vplývajúci na srdce znemožňuje funkciu srdcia. Dochádza k znemožneniu plneniu pravej komory srdca krvou čo môže spôsobiť smrť. Aby k tomuto stavu nedošlo, je nutné vykonať tieto vyšetrenia v čo najkratšom časovom pásme:
EKG (Elektrokardiogram): Lekár dokáže pomocou EKG zistiť prebiehajúce zmeny v polohe myokardu, ktoré sa dajú ľahko zameniť s akútnym infarktom
ECHO (Echokardiogram): Vyšetrenie srdca pomocou ultrazvuku. Vyšetrenie funguje na princípe zachytenia zvuku o veľmi vysokej frekvencií, pričom je zvuk sprevádzaný obrazom, a to pohybom srdcových štruktúr.
CRP (C-reaktívny proteín): Zisťuje prítomnosť zápalových procesov v tele.
Medzi ďalšie vyšetrenia patrí zistenie markerov poškodenia myokardu (srdca) či punkčná extrakcia časti fluida z medzistien srdca. Táto extrahovaná tekutina zo srdcového obalu je ďalej laboratórne skúmaná.
Liečba bolesti hrudníka na ľavej strane
Bolesť na ľavej strane hrude, iná než bolesť tkanív a fraktúr hrudného koša, sa lieči špecifickými zákrokmi, predovšetkým zákrokom operačným pre zamedzenie tamponády srdca. Vo väčšine prípadov dochádza k využitiu invazívnych postupov, kedy je nutné fluidum z vaku odsať. Odsávanie fluida perikardu prebieha za pomoci dlhej tenkej ihly a pod drobnohľadom ultrazvuku pre zamedzenie poškodenia srdca. Konstriktívna perikarditída je operačný zákrok pri ktorom je kardiochirurg nútený otvoriť hrudný kôš do takej miery, aby mu bol umožnený prístup k srdcu. Bolesť na ľavej strane hrudníka môže spôsobovať napr. preťaženie ľavého prsného svalu, vírusové poškodenie tkanív kože a svalov, ale aj kardiologická abnormalita z pohľadu etiológie.
Bolesť na hrudníku je závažný stav, ktorý pacient nesmie podceniť a urýchlene navštíviť ošetrujúceho lekára či privolať RZP.