🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Čo je to trakcia krčnej chrbtice a ako vám pomôže?

Aj vy pociťujete problémy s krčnou chrbticou, ktoré vás obmedzujú v bežnom živote? V súčasnosti nejde o žiadnu neobvyklú situáciu. Sedavý spôsob života, preťažovanie krčnej chrbtice, ale aj stres vedú k nárastu problémov s krčnou chrbticou. Tá sa postupne začne ozývať svojou bolesťou a vy zistíte, že tieto nepríjemnosti je načase začať riešiť. A práve jednou z možností je trakcia, ktorá je často odporúčaná ako liečba práve pre pacientov s bolesťou krčnej chrbtice.

Trakcia sa využívala už za čias Hippokrata, kedy sa pomocou nej liečili bolesti chrbta a napravovala sa napríklad skolióza. Trakcia je nešpecifická metóda, keďže pôsobí na viac pohybových segmentov. Trakčná sila pôsobí na poddajné tkanivá pohybového systému, akými sú väzy, svaly, šľachy a kĺbové puzdrá. Ťah je vykonávaný fyzioterapeutom, ťahom inej časti tela, závažím alebo elektromotorom. Trakcia prebieha za pomoci ťahu a to buď horizontálnej alebo v šikmej rovine. Využívame ju, ak potrebujeme riešiť ochorenia krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice.

Trakcia krčnej chrbtice

Trakcia krčnej chrbtice je manuálnou technikou, vďaka ktorej dochádza k relaxácií svalov a zmene napätia kĺbových puzdier. Dochádza k zlepšovaniu problémov s krčnou chrbticou cvikmi špecifickými pre trakciu. Cieľom je znížiť tlak na preťažené kĺby a platničky chrbtice. Existujú dve možnosti, ako môže trakcia prebiehať. Je to buď silou terapeuta alebo za pomoci prístrojov. V prvom prípade sa vykonáva ťah Glissonovej kľučky. Výhodou manuálnej trakcie je možnosť lepšie prispôsobiť ťah potrebám pacienta. Fyzioterapeut totiž priamo cíti zmenu napätia svalov, ku ktorej dochádza počas terapie.

Prístrojová trakcia prebieha za pomoci rôznych špeciálnych závaží. V minulosti sa táto trakcia vykonávala na stole v šikmej rovine. V súčasnosti už prebieha v horizontálnej rovine s elektronicky nastaviteľným programom. V prípade prístrojovej trakcie sa nastavuje intenzita ťahu a aj celková dĺžka trakcie. Prístroj umožňuje dosiahnuť optimálny ťah. Aj napriek tomu však chýba nenahraditeľná spätná väzba pacienta pre terapeuta.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
  • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

  • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

  • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

  • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

  • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

  • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,