Hypertenzia: Príznaky, diagnostika, liečba a prevencia

Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, patrí k najbežnejším ochoreniam srdca a cievneho systému. Jej príznaky sú zo začiatku nenápadné, vo veľkej miere ale prispieva k poškodeniu ciev, rozvoju aterosklerózy a iných srdcovo-cievnych ochorení. Aké sú príznaky hypertenzie a čo môžeme urobiť pre to, aby sme predišli vysokému krvnému tlaku?

Čo je to hypertenzia a ako sa prejavuje

Hypertenzia je ochorenie, pri ktorom je chronicky zvýšený tlak v tepnách krvného obehu. Vysoký krvný tlak môže poškodiť organizmus mnohými spôsobmi. Srdce musí po dlhé obdobie pracovať ťažšie ako za normálnych okolností, namáhané sú tiež steny ciev. Pri vysokom krvnom tlaku cievy rýchlejšie tvrdnú a stávajú sa menej elastické. Hypertenzia je významný rizikový faktor mozgovej porážky, ischemickej choroby srdca aj infarktu. Vysoký krvný tlak nebolí, zvyčajne nie je sprevádzaný jasnými príznakmi. Ľudia s vysokým tlakom sa môžu cítiť úplne zdravo a ochorenie sa často zistí náhodne, pri lekárskej prehliadke. Jedným z najčastejších príznakov hypertenzie je dýchavičnosť po fyzickej námahe. Prítomné môžu byť závrate, neskôr bolesť hlavy, búšenie srdca, bolesť na hrudi, celková únava a ťažkosti s dýchaním. Tieto prejavy môžu byť spôsobené radom rôznych ochorení, dôležitá je preto správna lekárska diagnóza.

Diagnostika ochorenia

Diagnostika hypertenzie zahŕňa základnú anamnézu, pochopenie životosprávy pacienta, terajších ochorení aj genetickej predispozície. V rámci fyzikálneho vyšetrenia sa lekár môže zamerať na pulzáciu v dolných končatinách, ako aj zhodnotenie výšky a váhy pacienta. Medzi bežné diagnostické vyšetrenia patrí  RDG hrudníka, EKG, ECHO, vyšetrenie očného pozadia a laboratórne testovanie. Súčasťou diagnostiky je aj zhodnotenie kardiovaskulárneho rizika a rizika poškodenia orgánov.

Hodnoty a stupne hypertenzie

Optimálny krvný tlak sa pohybuje v hodnotách nižších ako 120 / 80 mm Hg. Tlak na úrovni 120-139 / 80-89 sa považuje za zvýšený, nazýva sa tiež „predhypertenzia”. Hypertenzia prvého stupňa je tlak na úrovni 140-159 / 90-99 mm Hg. Hypertenzia druhého stupňa je stav, kedy tlak vystúpi na úroveň 160 / 100 alebo vyššie.

Arteriálna hypertenzia

Arteriálna hypertenzia popisuje všeobecne zvýšený krvný tlak. Krvný tlak zabezpečuje to, že sa krv dostane do všetkých častí vášho tela. Bez tlaku by krv nemohla v tele obiehať, orgány by nedostávali prísun kyslíka a výživu, ktoré potrebujú na svoju činnosť. Vysoký krvný tlak je však nebezpečný. Arteriálna hypertenzia má najhorší dopad na ľudí, ktorí majú vysoký cholesterol, na diabetikov a ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Odhaduje sa, že arteriálna hypertenzia priamo alebo nepriamo zapríčiňuje až 25 % úmrtí dospelých vo veku nad 40 rokov.

Pľúcna hypertenzia

Pľúcna hypertenzia je ochorenie, pri ktorom je zvýšený tlak v pľúcnych tepnách. Dochádza k poškodeniu a zúženiu pľúcnych tepien, čo môže spôsobiť ich oslabenie až zlyhanie. Pľúcna hypertenzia môže byť spôsobená ochorením srdca, pľúcnym ochorením aj krvnými zrazeninami. Pri náhlom vzniku sa ochorenie prejavuje sťaženým dýchaním, únavou, tlakom na hrudník alebo opuchom dolných končatín.

Liečba a prevencia hypertenzie

Prvým opatrením pri liečbe je dodržiavanie zdravého životného štýlu, redukcia hmotnosti (ak je potrebná), vyvarovanie sa tučným jedlám, obmedzenie alkoholu, zníženie príjmu soli a zaradenie zeleniny, ovocia a vlákniny do jedálnička. Nesmierne dôležité je tiež cvičenie pri vysokom krvnom tlaku. Ak je tlak krvi zvýšený aj napriek dodržiavaniu zdravej životosprávy, lekár môže využiť široké spektrum liekov. Znakom dobre nastavenej liečby sú optimálne hodnoty tlaku krvi.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.