Varixy na nohách: Prevencia, príznaky a liečba kŕčových žíl

Kŕčové žily sú najčastejším žilovým ochorením, ktoré sa radí medzi civilizačné choroby. Ich výskyt je výrazne závislý na veku. Zásadný vplyv na ich vznik má genetická dispozícia, ženské hormóny a tehotenstvo.

Kŕčové žily sú rozšírené žily. Najčastejšie vznikajú varixy na nohách. Odtiaľ musí krv tiecť proti pôsobeniu zemskej gravitácie, aby sa dostala naspäť do srdca. Zdravé žily sú vybavené niekoľkými systémami, ktoré zabraňujú spätnému toku a napomáhajú správnemu žilovému návratu. Hromadenie krvi v žilách najčastejšie nastáva kvôli oslabenej žilovej stene a chýbajúcej alebo nedomykavej chlopni. Zvýšený tlak na žilovú stenu žilu dlhodobo poškodzuje, rozširuje, vytvára záhyby a nad povrch kože vystupujú žily plniace funkciu nie zdravej žily.

Ako by mala vyzerať prevencia?

Podľa niektorých odborníkov nie je možná absolútna prevencia vzniku varixov, pretože ich hlavnou príčinou je genetická predispozícia. Iní lekári zase odporúčajú zmeny v životnom štýle, strave a pohybových návykoch. Aj keď úplná prevencia možná nie je, dá sa ovplyvniť aspoň pocit ťažkých nôh a bolesti. Medzi najčastejšie odporučenia patrí aktívny pohyb, pri ktorom opakovane sťahované svaly podporujú správny tok krvi v žilách. Vhodnými športmi sú napríklad beh, chôdza, bicyklovanie, či prechádzka.

Sprchovanie nôh studenou vodou alebo špeciálne pančuchy tiež prispievajú k stiahnutiu a lepšiemu návratu krvi. Existujú tiež doplnky výživy a lieky na kŕčové žily zamerané na posilnenie cievnych stien. Najúčinnejšie lieky predchádzajúce chirurgickému zákroku sú rastlinné flavonoidy, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu, zvyšujú napätie žilovej steny, bránia zlučovaniu červených krviniek a krvných zrazenín.

Aké majú kŕčové žily príznaky?

Kŕčové žily na nohách sprevádzajú rôzne príznaky. K najčastejším problémom však patrí bolesť v mieste kŕčových žíl, pocit napätia, ťažoby a plnosti končatín. Príznakmi sú tiež únava a opuchnuté nohy po celodennej práci alebo dlhom státí. Problémy sa zhoršujú cez deň, najväčšie však bývajú počas večera a letných mesiacov. K obvyklým problémom tiež patria svalové kŕče objavujúce sa hlavne v noci v lýtkových svaloch. Bolesť a opuchy sa zmierňujú pri vyvýšenej polohe končatín.

Ako prebieha pri kŕčových žilách liečba?

Varixy bez liečby nikdy nezmiznú. Pomaly sa zväčšujú a postupne sa z kozmetickej vady stáva ochorenie. Liečba patrí do rúk skúseného lekára, ktorý na základe ultrazvukového vyšetrenia navrhuje druh liečby alebo operačný výkon. Konzervatívna alebo neoperačná liečba je len podporná. Vhodná je v počiatočných štádiách. Zmierňuje problémy, ale neodstraňuje už prítomné kŕčové žily. Táto liečba je založená na spomenutých režimových opatreniach, ako je zmena stravy, či pohybových návykov a zaradenie užívania liekov do každodenného života.

V prípade chirurgickej liečby sa kŕčové žili odstránia. Existuje niekoľko postupov, ktoré odporúča lekár na základe vyšetrenia. Jednou z bežných metód je sklerotizácia, vhodná pre menšie žilky. Nehodí sa na odstránenie varixov na hlavných žilách povrchového systému. Do žily sa vstrekne látka, ktorá žilu nenávratne naruší a odbúra jej telo. Táto liečba sa vykonáva ambulantne a len minimálne obmedzí pacienta. Ďalším riešením je chirurgické odstránenie hlavných žilových kmeňov. Staršie metódy vytrhnutia celej žily sú nahradzované menej invazívnymi metódami, ako je napríklad CHIVA, kedy sa odstráni len postihnutá časť žily. Kozmetický efekt pri mini invazívnych metódach je tiež dokonalejší.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>