Migréna je najznámejším druhom bolesti, a to najmä kvôli intenzite s ktorou musí pacient následne bojovať. Pod pojmom migréna si väčšina z nás predstaví veľkú bolesť v jednej polovici hlavy, ktorá môže pretrvávať až niekoľko desiatok minút. Nevoľnosť, zvracanie, problém s videním či spánkom sú len jedny z mála sprievodných symptómov, ktoré môžu znepríjemňovať život pacientom aj vtedy, ak ich hlava aktuálne nebolí. Ako s týmito príznakmi bojovať?
Čo je to migréna?
Migrénu môžeme charakterizovať ako záchvatovú, pulzujúcu bolesť hlavy, ktorá je situovaná predovšetkým na jednej polovici hlavy. . Môže mať akútny, ale aj chronický charakter a jej pretrvávanie môže trvať aj niekoľko hodín. Migrénu však môžme tiež rozdeliť do kategórie, a to migréna bez aury a migréna s aurou. Pacienti sú počas pretrvávajúcej migrény vystavení citlivosti na akýkoľvek hluk či svetlo. Konvenčné analgetiká sú často neúčinné.
Aké druhy migrény poznáme?
Ako sme vyššie v článku naznačili, existujú dva druhy migrény. Migréna s aurou a bez aury sa líši jasnými znakmi. Priebeh migrény, rovnako ako jej kategória, závisí od každého pacienta individuálne, pričom sa môže ďalej vyvíjať. Mnohí pacienti majú migrénu s aurou, zatiaľ čo o niekoľko rokov sa môže aura úplne vytratiť.
Migréna s aurou: Migréna s aurou sa objavuje u menšieho percenta postihnutých pacientov. Priebeh začína vizuálnymi znakmi, ktoré môžeme vnímať ako vznikajúce abstraktné obrazy premietajúce sa na pozadí bežného zrakového vnemu. Rovnako sa môžu objaviť aj čierne či biele škrvny, strata vnemu časti zorného poľa. Vizuálne vnemy ako aj obrazy premietajúce sa na pozadí sa môžu meniť.
Migréna bez aury: Migrénu bez aury vnímame ako bežný priebeh, ktorý sa skončí rovnako nečakane ako začne. Priebeh je rôznorodý, môže trvať od 15 minút do niekoľkých hodín. Môže sa objaviť mravčanie tela, problém s komunikáciou.
Migréna: Pomôže na ňu bežné analgetiká?
Migréna má často veľmi intenzívny priebeh a bolesť sa často ešte viac stupňuje. Bežne dostupné analgetiká len málokedy dokážu potlačiť bolesť, ktorá vzniká na danej polovici hlavy. Populárnym analgetikom na tento druh bolesti je však Panadol. Panadol na migrénu je azda najviac používaným liečivom, ktorý je dostupný bez lekárskeho predpisu. Úlohou analgetických prípravkov je blokovanie signálov nervov, ktoré prenášajú signál do mozgu, kde sa vyhodnocuje ako podnet bolesti. Existuje však mnoho babských receptov, ktoré môžu pomôcť rozšíriť cievy na hlave tak, aby sa bolesť hlavy zredukovala na najmenší možný stupeň. Pacienti môžu vyskúšať striedať studené a teplé obklady uložené na čelo. Vďaka prudkej zmene teploty sa cievy na hlave roztiahnu a prietok krvi sa spomalí. Musíme však sklamať väčšinu pacientov tým, že neexistuje mnoho faktorov, ktoré by ovládli migrénu natoľko, aby ju úplne zredukovala. Kľúčové je zistenie, ktoré z možných spúšťacích faktorov reagujú práve na váš problém. Často je to silné svetlo, blikanie či nedostatok cukru, čo môžeme zo značnej časti skutočne ovplyvniť.
Ako súvisí migréna s nevoľnosťou?
Nevoľnosť je bežným prejavom, ktorý signalizuje toxické, či inak nevyhovujúce, látky nachádzajúce sa v žalúdku pacienta. Nevoľnosť a zvracanie je častým sprievodným symptómom angíny, nádchy či rôznych žalúdočných viróz. Výnimkou nie je ani migréna, všetko však závisí od daného pacienta, pretože každý sme iní. Nevoľnosť ako sprievodný symptóm migrény je veľmi nepríjemný vzhľadom na to, že sa môže objavovať nie len počas samotného pretrvávania bolesti hlavy, ale aj pred či po záchvate bolesti. K nevoľnosti je len krôčik k zvracaniu, kedy sa môžu pacienti cítiť v niektorých situáciách naozaj nekomfortne. Čiastočným riešením môžu byť rektálne čapíky na zabránenie zvracania podobné tým, ktoré sa predpisujú bábätkám. Zvracanie je však nie len nepríjemné, ale aj nebezpečné. Zvracaním sa neprirodzene odvodňuje ľudský organizmus a často dochádza k dehydratácií.