🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Môže fyzioterapeut predpisovať lieky?

Fyzioterapeut je človek vysokoškolsky a medicínsky vzdelaný, ktorého kompetencie vychádzajú z jeho vzdelania. Zaoberá sa rôznymi medicínskymi odbormi ako napríklad ortopédia, neurológia, pediatria, traumatológia, funkčná anatómia či psychiatria. Venuje sa ochoreniam a zraneniam, ktoré vyplývajú z týchto odborov.

Cieľom fyzioterapeuta je obnova správnych fyziologických a pohybových funkcií pacienta a v konečnom dôsledku jeho návrat k plnohodnotnému a aktívnemu životu. Za fyzioterapeutom neprichádzame len už so vzniknutými problémami v oblasti pohybového aparátu, ale aj v prípade, že máme záujem preventívne cvičiť a nastaviť svoje telo na jeho správne držanie.

Kto môže predpisovať lieky

Lieky na lekársky predpis u nás môžu predpisovať lekári a zubní lekári poskytujúci zdravotnú starostlivosť. Niektorí z vás možno doteraz netušili, že fyzioterapeutov sa to netýka. Prečo? Fyzioterapeut je v prvom rade zdravotníckym pracovníkom, nie lekárom. Ide o takzvaný nelekársky odbor, ktorého hlavným zameraním a náplňou je starostlivosť o pohybový aparát. Fyzioterapeuti preto nie sú oprávnení k predpisovaniu liekov, ktoré sa viažu na lekársky predpis, čo v konečnom dôsledku nie je úplne na škodu. Ak potrebujete lieky na bolesť chrbta, zájdete k odbornému špecialistovi. Ak však nie sú účinné a vy si neviete ďalej poradiť, pravdepodobne skončíte u fyzioterapeuta, ktorý namiesto liekov využije rehabilitačné techniky, masáže, elektroliečbu, vodoliečbu či iné formy starostlivosti o vaše telo. Práve tieto techniky sú mnohokrát účinnejšie než lieky z lekárne.

Fyzioterapia a príroda

Fyzioterapeut vám vie poradiť tiež účinné lieky či výživové doplnky na prírodnej báze, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Môže ísť o homeopatiká či rôzne byliny, ktoré sú vo veľkej alebo úplnej miere prírodného charakteru. V dnešnej dobe, kedy svoje telo zvykneme „kŕmiť“ umelými a chemicky upravenými preparátmi, to môže byť príjemná zmena. Príroda je vo veľa prípadoch ten najlepší liek.

Fyzioterapia ako liečba pohybom

Na záver treba dodať, že cieľom fyzioterapie je liečba pohybom a fyzikálnymi procedúrami. Je súčasťou liečby i prevencie, rovnako ako lieky a rôzne výživové doplnky. Avšak na rozdiel od nich nemá vedľajšie negatívne účinky. Ide o veľmi žiadanú a podpornú liečebnú metódu. V mnohých prípadoch sa ukázalo, že práve fyzioterapia výrazne pomohla po úraze či pri chronických ťažkostiach. Veľkým plusom fyzioterapie je, že jej prioritou je pozerať na človeka ako na celok, nie len na konkrétny problém s kolenným kĺbom či stavcom. Cieľom je dosiahnuť stopercentné výsledky v terapii. Preto daný odbor vychádza z teórie, že pohyb je riadený v mozgu a ten ďalej riadi celé pohybové vzory. Pokiaľ na jednotlivé pohybové zložky pôsobia podnety z mozgu správne, potom je predpoklad pre fyziológiu tela optimálny.

Napriek tomu, že fyzioterapeut nie je lekár, treba si uvedomiť, že ide o vysokoškolsky vzdelaného človeka, ktorý musí byť registrovaný v Slovenskej komore fyzioterapeutov. Taktiež sa musí zo zákona celoživotne vzdelávať. Odbor fyzioterapie sa neustále vyvíja rovnako ako väčšina iných lekárskych odborov.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>