🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Nepríjemná bolesť hrudníka má rôzne príčiny

Bolesť hrudníka je častým sprievodným symptómom vážnych aj tých menej vážnych diagnóz. Hrudník môžeme klasifikovať ako oblasť trupu, ktorý je tvorený oporou (kostrou) a na ňu nadväzujúcimi rebrami - tie vytvárajú hrudný kôš. Hrudný kôš slúži na udržanie stability a ochrany vnútorných orgánov nevyhnutných pre život - srdce a pľúca. Bolesť hrudníka môže byť akútna, chronická a pacienta môže postihnúť prakticky v každom veku. Aké sú príčiny bolesti hrudníka?  

Bolesť hrude: Príčiny 

Etiológia lekárskej praxe rozlišuje niekoľko druhov bolesti hrudníka v závislosti od rozdelenia kategórie.   

Bolesť hrudného koša podľa lokalizácie

  • Povrchová: Vzruchy bolesti sú vytvárané vo väzivách svalov, šliach, kože a podkožia. 

  • Hlboká viscerálna (orgánová): Bolesť postihuje pacienta na základe kardiálnej (srdcovej), ezofagiálnej (pažerákovej), peptickej (tráviacej), biliárnej (žlčníkovej), pankreatickej a pleurálnej (hrudnej) abnormalite. 

  • Psychogénna: Bolesť je prejavovaná vo forme silného tlaku. Vyskytuje sa pri anxiete (úzkosti), rôznych druhoch depresií, schizofrénií a iných psychiatrických ochorení. 

 

Klinický obraz bolesti hrudníka

Bolesť hrudníka nie je prirodzená, a z tohto dôvodu je nutné zistiť čo bolesť spôsobuje. Pacient popisuje svoj problém, ktorý musí obsahovať následné informácie:  

  • Nástup a spúšťač bolesti

  • Periodicita záchvatov bolesti

  • Okolnosti vzniku bolesti hrudníka

  • Možný spôsob úľavy (napr. poloha, liek,..)

  • Intenzita a lokalizácia bolesti

  • Pridružené ťažkosti a vyžarovanie bolesti do iných častí tela (kríže, lopatky,..)

   

Bolesť hrudníka pri nádychu & bolesť hrudníka pri kašli 

Bolesť hrudného koša pri vykonávaní respiračného cyklu (nádych, výdych) môže byť spojená s nádchou, ako aj s pľúcnou embóliou, pleuritídiou, perikarditídou, pneumoraxom či infekciou hrudnej steny. V prípade podozrenia na jednu z týchto ochorení ošetrujúci lekár vykoná rontgenovú snímku alebo CT, prípadne odoberie vzorky potvrdzujúce zápal. Konzervatívna a behaviorálna liečba sú predpokladmi vyliečenia pacienta. Bolesť hrudníka pri kašli môže však byť spôsobená aj nádorom, konkrétne Pancoastovým tumorom. Pancoastov tumor je lokalizovaný v mieste pľúcneho hrotu a okrem bolesti hrudníka spôsobuje aj trhavý pocit v horných končatinách (dráždenie nervov).   

Bolesť na ľavej strane hrudníka

Bolesť na ľavej strane hrudníka je typickým príznakom perikarditídy (zápalu osrdcovníka - väzivového vakú obklopujúceho srdce). Z príčiny dráždenia nervových zakončení pri zápale osrdcovníka môže dôjsť k bolesti, ktorá vystreľuje do ľavej hornej končatiny, do krížov, krčnej chrbtice. K úľave od bolesti dochádza po aplikácií liekov s obsahom nitrátov (dusičnanov) a pokojovým režimom. V diagnostike sa lekár špecializuje pre ozrejmenie diagnostiky pomocou echokardiografického vyšetrenia, koronagrafiou a elektrokardiogramom (EKG).   

Bolesť na pravej strane hrudníka

Bolesť hrude na pravej strane je priamo spájaná s nekardiologickým charakterom ochorenia či poruchy. Vo viacerých prípadoch vyžaruje bolesť v tejto lokalizácií z krčnej chrbtice, ktorej svaly sú preťažené vplyvom životného štýlu - neprirodzenej polohy. Medzi ďalšie možnosti ochorenia patrí osteoartritída, syndróm lienálnej flexúry či angina pectoris (vo veľmi zriedkavych pripadoch). Najčastejšie sa však jedná o herpes zoster (pásový opar), ktorý je vírusovou infekciou, vyšším štádiom ovčích kiahní. Okrem neznesiteľnej bolesti jednej strany tela (ľavej či pravej) - vrátane hrudníka, sa objavujú virážky/pľuzgiere s bolestivým charakterom.   

Bolesť v strede hrudníka

Bolesť v strede hrude nesie zväčša kardiovaskulárny charakter. Bolesť v tomto mieste je príznačná pre chorobu koronárnych artérií, obdobné ochorenia aorty, pľúcnu embóliu. Bolesť v strede hrudníka za lopatkami môže signalizovať infarkt myokardu.    Rôzna lokalizácia a tzv. hĺbka bolesti hrudníka môže popisovať niekoľko problémov zároveň. Vďaka vyspelým technologickým prvkov diagnostiky môže lekárska prax včas diagnostikovať smrtiace ochorenia, prípadne ochorenia, ktoré majú dlhodobý dopad na ľudský život.   

Diagnostika bolesti hrudníka

Diagnostika bolesti hrudi musí byť včasne a dôsledne vykonaná pre potvrdenie negatívneho výsledku o infarkte myokardu, pľúcnej embólií a pod. Včasná intervencia môže pacientovi zachrániť život.   

  • Anamnéza, palpačný (dotykový) test: trieštivé poranenie & zlomeniny rebier, herpes zoster, muskuloskeletálna bolesť

  • RTG: pneumónia a pneumorax 

  • EKG, saturácia O2: arytmia, pľúcna embólia, akútny infarkt myokardu 

  • D-dimér: vylúčenie pľúcnej embólie

  • Echokardiografia: aortálna stenóza, disekcia aorty, suspektná pľúcna embólia a akútny infarkt myokardu

  • Gastroskopické, psychiatrické a iné vyšetrenia: anxieta, depresia, reflux, pálenie záhy 

 

Bolesť hrudníka nie je zanedbateľná a pri akútnej bolesti vždy urýchlene vyhľadáme lekára či privoláme PZS - pracovnú zdravotnú službu.