Poškodenie centrálneho nervového systému, vrátane mozgu a miechy, sa dá vysvetliť tak, že správy z vášho mozgu nepostupujú do konkrétnych postihnutých častí tela. To môže viesť k poklesu pohyblivosti, nekoordinovaným pohybom, slabosti, nedostatočne pevným svalom, kŕčom a chveniu. Neurologická fyzioterapia je schopná naštartovať opätovne presun správ medzi mozgom a jednotlivými časťami tela pomocou opakovaných aktivít a cvičení. Množstvo klientov, ktorí využili služby neurologickej fyzioterapie, pocítili výrazné pokroky pri ťažkostiach ako nedostatočná rovnováha, problematická chôdza, kŕče a bolesti.
Neurologickí fyzioterapeuti sú špecialistami v liečbe všetkých neurologických ochorení a ťažkostí, a to vrátane mŕtvice, porážky, zranení hlavy, zranení chrbtice, poškodení miechy, Parkinsonovej choroby a podobne.
Ako pracujú neurologickí fyzioterapeuti
Pri neurologickej fyzioterapii sa pracuje s každým klientom individuálne. Je totiž množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú jej účinky. Dôležité je napríklad, kde a ako veľmi je poškodený váš nervový systém, aké máte iné zdravotné problémy, aké lieky užívate. Ďalším dôležitým faktorom sú aktivity, ktorými ste sa zvykli zaoberať predtým, než došlo k vášmu neurologickému problému. Preto je veľmi dôležitá prvá konzultácia. Fyzioterapeut sa snaží čo najlepšie pochopiť vaše osobné ciele, pretože u každého pacienta sa môžu diametrálne odlišovať. Vaším cieľom môže byť pre mnohých obyčajná chôdza, návrat do práce, opätovné šoférovanie vozidla, alebo navrátenie sa k obľúbenému športu. Mnoho klientov má za cieľ len jednoducho prejsť dolu ulicou.
Je dôležité si uvedomiť, že vek nie je limitujúci faktor pre uzdravenie. Vo väčšine prípadov dochádza k zlepšeniu stavu počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov, ale sú aj prípady, kedy klienti dosahujú dobré výsledky o niekoľko rokov. Mozgové bunky, ktoré odumreli, nebudú nikdy opäť pracovať. Ale bunky, ktoré zostali, môžu formovať nové spojenia s ostatnými. Dokonca sú dôkazy o tom, že keď nervy v mozgu boli zničené, ostatné mozgové bunky za nich dokážu pracovať.
Pri vážnych ochoreniach, ako napríklad Parkinsonova choroba, nie je cieľom neurologickej fyzioterapie samotné vyliečenie, ale zlepšenie kvality života a nezávislosti pacienta na čo najdlhšiu dobu.
Postupy neurologickej fyzioterapie
Postupy, ktoré využíva neurologická fyzioterapia, sú rôzne. Patria medzi ne napríklad pasívne precvičovanie končatín v prípade, ak nie ste schopní hýbať rukami alebo nohami samostatne. Ďalej správne polohovanie, precvičovanie na posteli, pri ktorom sa naťahujú a posilňujú vaše svaly. Na prevenciu dýchacích a krvných komplikácií sa využívajú dýchacie cvičenia. Ďalšou metódou je takzvaná mobilizácia, pri ktorej sa pacientovi asistuje pri bezpečnom sadaní si, postavení sa či chôdzi. S obľubou sa využívajú aj cvičenia „šité na mieru“, ktoré podľa individuálnych potrieb napomáhajú k lepšej koordinácii, pohybu, sile a rovnováhe pacienta. Dôležité je, o aký konkrétny druh neurologického problému ide. Je totiž rozdiel, či ide o neurologické ochorenia chrbtice, zranenia hlavy či zranenia chrbtice.
Sú samozrejme aj prípady, kedy neurologická fyzioterapia vhodná pre pacienta nie je. Ak je ochorenie príliš závažné, pohyb a techniky využívané touto metódou by mohli jeho stav ešte viac zhoršiť. Je na dôkladnom zvážení doktorov a pacienta či jeho rodinných príslušníkov, akým smerom bude liečba postupovať a ktoré techniky sa budú využívať.