🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Reuma: Ako proti nej účinne bojovať?

Reuma je skutočne širokým pojmom a v lekárskej praxi existuje viac ako 100 druhov reumatických ochorení. Práve preto sa nedá hovoriť o jednoznačnej diagnóze či určitom type ochorenia. Dôležitým poznatkom je teda i fakt, že reuma nie je forma ochorenia a v mnohých prípadoch ani finálna diagnóza pacienta.

Čo je to reuma?

Na Slovensku postihujú reumatické ťažkosti viac ako 43 tisíc Slovákov, avšak stále nie je presne definovaným termínom. Toto ochorenie sa vyznačuje najmä obmedzeným pohybom a neutíchajúcou bolesťou. Pri reume sú ohrozené najmä kĺby, šľachy či väzivá, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou pohybového aparátu človeka. Medzi najrozšírenejšiu formu reumy patrí Reumatoidná artritída, ktorej sa budeme venovať i v tomto článku.

Prejavy reumatiodnej artritídy

Prejavy reumatoidnej artritídy, či inak povedané artritídy, začne pacient vnímať takmer okamžite od prepuknutia chronickej bolesti, ktorá patrí medzi jej najčastejšie príznaky. Medzi ďalšie príznaky patrí i zväčšenie uzlín pod kožou v podpaží i predkolení či chudokrvnosť . V prvotnom štádiu tohto reumatického ochorenia sa telo pacienta začne brániť a proti chorobe bojovať.

Prejavuje sa to ľahkými, ale zato častými, horúčkami, únavou, nechutenstvom do jedla a s tým spojenou stratou hmotnosti. Medzi ďalšie štádium môžeme považovať náhly opuch kĺbov, či nešpecifikovanú bolesť v pohybovom aparáte. Priebeh ochorenia pokračuje čoraz častejšími opuchmi, či stuhnutosťou kĺbov pacienta – práve v tomto štádiu je pacient nútený vyhľadať lekársku pomoc.

Ako posledné štádium považujeme takmer úplné zničenie chrupavky postihnutého kĺbu, ktorá pri pohybe spôsobuje veľkú bolesť.

Príznaky reumy sú často všeobecné, prejavujú sa i pri rôznych ďalších ochoreniach pohybového aparátu, a preto je veľmi obťažné stanoviť presnú diagnózu, najmä v prvotnom štádiu. Ako sme vyššie v článku spomenuli, reuma nemusí byť finálnou diagnózou a často sa vyskytuje i jej niekoľko foriem súčasne.

Liečba reumy

Už pri prvých sedeniach s ošetrujúcim lekárom je pacient oboznámený s faktom, že vyliečiť reumu je zatiaľ prakticky nemožné. I napriek pokročilým technológiám v oblasti zdravotníctva, však nie je možné úplne vyliečiť túto bolestivú chorobu.

Cieľom dnešnej medicíny je tieto príznaky tlmiť a tak dosiahnuť plnohodnotný život pacienta, i napriek jeho ochoreniu. Prvotné štádium liečby pozostáva z medikamentóznej liečby, teda liečby pomocou liekov, najmä pomocou antireumatík.

Úlohou nasadanej liečby reumy je najmä pozitívne ovplyvniť zmenu funkcie imunitného systému, zredukovanie bolesti kĺbov i šliach a postupné vypustenie, už vyššie spomínaných, antireumatík. Nie vždy však nasadená liečba pacientovi zaberie, telo na lieky nemusí reagovať, preto sa zdravotnícka spoločnosť taktiež zameriava na účinné zlepšenie terapeutických možností.

Stravovanie reumatika

Stravovanie pacienta trpiaceho reumou nemusí byť vždy život obmedzujúce, vyžaduje si však určité dodržiavanie zásad. Medzi najefektívnejšie pravidlá stravovania sa patrí najmä zvýšenie príjmu omega-3-mastných kyselín, príjem vitamínu E či nasadenie prísnej vegetariánskej stravy.

Pacient musí mať však na pamäti to, že reumo-diéta nikdy nenahradí užívanie antireumatík. Taktiež nemôže očakávať priame ovplyvnenie choroby. Všetko závisí od stavu konkrétneho pacienta, od druhy reumatického ochorenia, jeho štádia  i od vekovej kategórie postihnutého.

Výnimkou nie sú ani deti, ktorých percento sa neustále zvyšuje. Liečbu v prvom rade stanovuje ošetrujúci lekár, s ktorým pacient konzultuje všetky objavené príznaky. V žiadnom prípade si postihnutý pacient neurčuje formu liečby sám!

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.