🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Sila postoja alebo rýchle tipy k správnemu držaniu tela

Základ chrbta tvorí krčná, hrudníková, drieková chrbtica a krížová kosť. Každá z nich zohráva inú úlohu a všetky spolu umožňujú vykonávať každodenné činnosti. Zdravý chrbát má tri prirodzené zakrivenia a to krčnú lordózu, hrudnú kyfózu a driekovú lordózu. Udržiavaním tohto esovitého tvaru sa posilňuje a stabilizuje chrbtica a predchádza sa tak bolestiam chrbta. Okrem toho správne držanie tela ovplyvňuje celkový vzhľad človeka, ktorý môže pôsobiť sklesnuto, unavene a zostarnuto, alebo sebavedome a sviežo. Je len na vás, čo si vyberiete, pretože postoj nie je geneticky podmienený a je možné ho do veľkej miery upraviť. Stačí len zvoliť silu a vytrvalosť.

Nesprávne verzus správne držanie tela

Guľatý chrbát spôsobuje hlavu vysunutú vpred, zaguľatené plecia a neprirodzene sklonenú panvu. Takýto postoj pôsobí nepríťažlivo a navyše vyvíja tlak na platničky. Záklon naopak zapríčiňuje plecia vysunuté dozadu, stlačenú spodnú časť chrbtice a neprirodzene zaklonený hrudník. Hyperlordóza podnecuje výrazné zakrivenie driekovej chrbtice, pričom sa oslabuje pružiaci účinok driekovej chrbtice, tlmenie otrasov a skracuje sa panvové stabilizačné svalstvo. Takéto držanie tela je typické  pre ľudí so stuhnutými bedrami. Tieto príklady nesprávneho držania tela môžu spôsobiť problémy a bolesť, pretože sú nadmerne zaťažované svaly a kĺby, ktoré majú za úlohu udržiavať rovnú chrbticu a vzpriamený postoj.

Správne držanie tela je na rozdiel od nesprávneho, veľmi zdravé a príťažlivé. Pri takomto postoji je hlava v osi nad panvou, krk je predĺžený, plecia vystreté, hrudník roztiahnutý, drieková chrbtica predĺžená, panva vzpriamená, kolená sú prirodzene povolené a celá hmotnosť spočíva na klenbe chodidiel.

Spôsob, ako si otestovať držanie tela je veľmi jednoduchý. Stačí sa postaviť chrbtom k stene tak, aby sa jej hlava, lopatky a zadok dotýkali. Päty by mali byť od steny vzdialené päť až desať centimetrov. Priestor medzi chrbtom a stenou by mal byť na šírku dlane. V prípade, ak je tento priestor veľký, je potrebné stiahnuť sedacie svaly tak, ako by ste chceli chrbát pritlačiť k stene. Po odstúpení od steny je dôležité udržiavať správny postoj počas celého dňa.

Ako sedieť?

Ideálne je na sedenie používať stoličku s vysokým operadlom a sedieť tak, aby boli boky čo najtesnejšie pri ňom. Kolená by mali byť na rovnakej úrovni s bedrami, prípadne len o trochu nižšie. V prípade sedenia za stolom je dôležité presvedčiť sa o tom, že stôl je v úrovni lakťov. Plecia by mali byť držané súbežne s bedrovou časťou chrbtice a chrbát neustále vystretý. Je veľmi prospešné vyhýbať sa dlhému sedeniu, občas vstať, vystrieť sa a poprechádzať.

Sladký spánok

Možno sa trochu začudujete, no aj pri spánku je dôležité starať sa o správne držanie tela. Najlepšou voľbou je spánok na pevnom matraci, v polohe na chrbte alebo boku. Ak zvyknete spávať na chrbte, je vhodné podložiť si kolená malým vankúšom, v prípade spánku na boku sa vankúš vkladá medzi kolená. Nie je to nevyhnutnosť, no môže pomôcť. Je tiež dobré používať pod hlavu vankúš, ktorý ju udržiava na jednej úrovni s celým telom.

Pocíťte rozdiel medzi nesprávnym a správnym držaním tela a vyberte si zdravie. Máte ho len jedno.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>