Bolesť hlavy patrí k najčastejším dôvodom návštevy lekára a niekoľkokrát za život sa s ňou stretne každý. Príčiny bolesti hlavy sú rôzne, väčšinou sa ale dajú dobre liečiť. Mnoho ľudí berie voľne dostupné lieky, ako sú Paralen, Panadol, Ibalgin a iné, ktoré bolesť síce utlmia, ale nevyliečia skutočnú príčinu. Navyše, ak má pacient časté bolesti hlavy, môže sa stať na liekoch závislý. Keď človeka bežne bolí hlava, väčšinou ide o únavu, stres alebo nedostatok tekutín. Omnoho väčší problém je však migréna. Ide o celkom častý problém, no veľa ľudí sa pri nepresne stanovenej diagnóze lieči nesprávnym spôsobom.
Príčiny vzniku migrény a jej príznaky
Ak má pacient genetické predpoklady ku vzniku migrény, o záchvat sa postará súhra nepriaznivých faktorov ako sú stres, počasie, nedostatok spánku alebo kolísavá hladina hormónov. Príčinou spustenia migrény je znížené prekrvenie určitej časti mozgu. Znížené prekrvenie mozgu vyvolá rozšírenie ciev, ktoré do mozgu privádzajú krv. Súčasne sa tak uvoľňujú látky, ktoré začínajú pôsobiť na najrôznejších miestach v ľudskom tele. Výsledkom je ďalšie rozšírenie ciev a vznik zápalu.
Slabé prekrvenie mozgu spôsobuje auru, čo je stav pred migrénou v trvaní od desať minút až po jednu hodinu. Človeku vtedy iskrí pred očami, vidí čierne škvrny, rozmazané obrazy a niekedy sa vyskytne problém s rovnováhou tela alebo s formuláciou viet. Migréna príznaky prejavuje aj tak, že pacient trpí nevoľnosťou, zvracia, je precitlivený na svetlo, pachy alebo zvuk. Niektoré predzvesti sa dostavujú niekoľko hodín, niekedy dokonca aj celý deň pred záchvatom. Bezprostredne potom nastáva silná bolesť hlavy, ktorá prakticky znemožňuje vykonávať bežné každodenné činnosti.
Ako sa migréna lieči?
Liečba migrény má dvojitý charakter. Nemedikamentózna liečba spočíva v odstránení spúšťajúcich faktorov, úprave životného štýlu, detoxikácii, bylinnej liečbe, prikladaní studených obkladov na čelo a zaradení relaxačných techník. Dôležité je upraviť spánkový režim. Medikamentózna liečba je založená na užívaní liekov niekoľkých druhov. Rozdeľujú sa na medikamenty k liečbe akútneho záchvatu a lieky užívané priebežne, pôsobiace proti vzniku migrény. Ideálne je však čo najviac obmedziť užívanie liekov, pretože v mnohých prípadoch si pacient vytvára závislosť.
Nie každá bolesť hlavy je migréna
Existuje mnoho príčin bolestí hlavy, medzi ktoré patrí napríklad stres, nesprávne držanie tela, úzkosť, alkohol, cigarety, nadmorská výška, hormóny, zápal nosových dutín a iné. Krčná chrbtica je tiež častou príčinou bolesti hlavy. Je zdrojom samostatného typu bolesti hlavy, tzv. cervikokraniálneho syndrómu, ale tiež sa môže uplatňovať ako spúšťač iných bolestí hlavy, predovšetkým migrény.
Bolesti hlavy od krčnej chrbtice sú vyvolané ochorením alebo nesprávnou funkciou štruktúr šije. Ako príčina bolesti je považovaná funkčná porucha pohybovej sústavy. V prípade dlhodobých alebo akútne vzniknutých bolesti krčnej chrbtice je vhodné vyšetrenie rehabilitačným lekárom alebo neurológom. Aj v prípade bolestí chrbtice existujú, rovnako ako u bolestí hlavy, tzv. varovné príznaky a len vzácne môže byť príčinou infekcia, reumatické ochorenie, nádor alebo zlomenina. V prípade vylúčenia vážnejších príčin a nálezov svalových dysbalancií je potom u dlhšie trvajúcich problémoch na mieste rehabilitácia spojená s edukáciou o príčine bolestí hlavy, jej prevencii a nácviku domácich cvičení.