🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Zlomenina ramena: rekonvalescencia a cvičenie

Zlomenina ramena je častým následkom dopravných nehôd, pracovných úrazov, ako aj následkom mnohých kontaktných športov. Zlomenina ramennej kosti je druhom zlomeniny, ktorá vzniká zväčša traumou (úrazom) než kontinuálnym stresovým zaťažením. Rekonvalescencia zlomeniny ramena je dlhý proces, ktorého súčasťou je aj rehabilitácia kooperujúcich častí hrudného a spinálneho systému.

Zlomenina kľúčnej kosti

Kľúčna kosť je umiestnená v hornej polovici hrudného koša a je čiastočne spojená s lopatkou oboch strán. Medzi hlavné príznaky patrí takmer okamžitý opuch, pričom sa môže objaviť aj krvná zrazenina. Medzi vizuálne znaky zlomeniny kľúčnej kosti patrí fakt, že zlomené rameno je mierne vsunuté do prednej strany a znížené v porovnaní s nepoškodenou časťou. Kľúčna kosť patrí do kategórie dlhých kostí, pričom sa v porovnaní so stehennou kosťou lieči omnoho rýchlejšie a kompaktnejšie. Zložitosť zlomeniny posúdi traumatológ pomocou röntgenového snímku. Ak sa jedná o menej zložitú zlomeninu, v počiatkoch liečby postačí závesný aparát fixujúci túto oblasť.  V prípade zložitých fraktúr, prípadne porušenia iných kostí, sa zväčša pristúpi k chirurgickému zákroku, počas ktorého pacientovi usmernia zlomeniny titánovými skrutkami.

Zlomenina kostí predlaktia

Klasickým prípadom zlomeniny predlaktia je pád na predpažené ruky, pričom najčastejšie sú týmito pacientmi práve deti a pacienti vyššej vekovej kategórie. Vzhľadom na fyziologické procesy prebiehajúce v tele pacientov rôznych vekových kategórií je aj doba liečenia veľmi odlišná.  Zatiaľ čo priemerná doba liečba u detských pacientov je približne 6-7 týždňov, doba liečby starších pacientov sa môže vyšplhať aj vyše 2 mesiacov. Dôležitým poznatkom je aj vplyv osteoporózy, ktorá spôsobuje odvápňovanie kostí, a tým zapríčiňuje ich krehkosť. Rovnako ako aj pri rôzne situovaných zlomeninách, aj pri zlomenine predlaktia sa pristupuje k röntgenovým či CT snímkom, ktoré ozrejmia aktuálnu situáciu úrazu. Najčastejšou liečbou je liečba v sadre, neskôr pevnej dlahe, pričom sa nosenie tejto ortézy s časom eliminuje až dôjde k úplnému vyliečeniu.

Zlomenina ramennej kosti

Zlomenina ramennej kosti je v 90% následkom úrazu a vo všeobecnosti tvorí jednu z najčastejších zlomenín bez ohľadu na vekovú kategóriu pacientov. Zlomenina ruky, resp. postup diagnózy je aj v tomto prípade rovnaký, ako v predošlých príkladoch. Zlomenina ramena si však vyžaduje dlhší čas na liečbu a to najmä z toho dôvodu, že málokedy príde k zlomeniu ramena bez iných sprievodných zranení. Či už sa jedná o roztrhnuté šľachy, svaly, alebo zlomeninu kľúčnej kosti. Pri zložitých zákrokoch sa povoláva chirurg vykonávajúci operáciu, ktorej predchádza príprava. Zatiaľ čo je pacient v narkóze, chirurg so svojim tímom lekárov sa postará o napravenie zlomeniny. Vykoná tak za pomoci titánových častí, ktoré môžu byť po čase z tela pacienta odstránené. Zlomenina ruky a rekonvalescencia Zlomenina akejkoľvek končatiny, či časti tela prináša veľké obmedzenia vo vykonávaní základných denných činností. Ak sa liečba zlomeniny podcení, prípadne sa nerieši, môže dôjsť k trvalej deformácie. Práve tieto deformácie spôsobujú bolesť  počas celého života. Rehabilitácia je ďalšou dôležitou zložkou po kľudovej stránke liečby. Práve rekonvalescencia v podobe vykonávania rehabilitačných cvikov zabraňuje skracovaniu svalov a šliach, a teda prakticky zvyšuje ohybnosť a mobilitu tela pacienta. Pooperačné stavy sú bolestivé stavy, ktoré môžu trvať aj niekoľko mesiacov po operácií, či uzdravení. Dokonca aj  bez toho, aby bola kosť či jej okolie poškodené. Tieto bolesti vyvolávajú zväčša skrátené svaly a šľachy, ktoré sú neprimerane namáhané a tento jav je signalizovaný bolesťou. Na našej klinike Profy odporúčame s rehabilitáciou po zlomenine začať tak skoro, ako vám odporučí ošetrujúci lekár.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi