Vitamíny na srdce a cievy: Nezabúdajte na tie najdôležitejšie

Naše srdce a cievy potrebujú správne živiny na to, aby boli zdravé a silné. Okrem pravidelného cvičenia vyžadujú aj vitamíny a minerály, ktoré sú pre činnosť kardiovaskulárneho systému veľmi dôležité. Patria medzi ne známe antioxidanty, minerálne látky aj mastné kyseliny, ktoré môžeme získať zo stravy.

Aj srdce a cievy potrebujú vitamíny

Zdravie srdca a ciev je základom vitality a vysokej kvality života. Vitamíny, najmä tie s antioxidačnou schopnosťou, môžu pomáhať v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Hoci štúdie zatiaľ nepreukázali, že by mohol konkrétny vitamín zabrániť vzniku srdcovo-cievnych ochorení, mikroživiny sú nevyhnutné pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému.

Dôležité vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú esenciálne živiny nevyhnutné pre naše zdravie. V tele plnia stovky rozličných úloh a ich nedostatok môže spôsobiť nepríjemné príznaky a ochorenia. Pozrime sa na vitamíny a minerály, ktoré sú najdôležitejšie pre zdravie srdca a ciev.

Vitamín D

Čoraz väčšia časť populácie trpí nedostatkom tohto „slnečného” vitamínu. Vitamín D pomáha regulovať krvný tlak a zlepšovať funkcie srdca pri chronickom srdcovom zlyhávaní. V našom tele sa tvorí prirodzene počas pobytu na slnku, preto sa s jeho nedostatkom stretávame hlavne v zime. Získať ho môžeme aj z potravín, ktoré prirodzene obsahujú vitamín D, napríklad mastné ryby, syry, huby či vajcia.

Vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý priaznivo ovplyvňuje zdravie srdca a ciev. Spája sa s benefitmi, medzi ktoré patrí regulácia „zlého” cholesterolu a znížené riziko kardiovaskulárnych ochorení. Nachádza sa vo veľkom množstve ovocia a zeleniny, najmä v citrusoch, paprike, ananáse a ríbezliach.

Horčík

Horčík je minerál, ktorý sa prirodzene nachádza v listovej zelenine, orechoch, sóji a celozrnných výrobkoch. Nedostatok horčíka bol spájaný s vyšším krvným tlakom. Pre zdravie srdca je vhodná kombinácia horčíka a vápnika, ktoré spoločne udržujú zdravý srdcový rytmus. 

Vitamín E

Vitamín E je antioxidačný vitamín rozpustný v tukoch. Ukázalo sa, že zvyšuje oxidačnú rezistenciu a môže zabrániť tvorbe povlaku vo vnútri ciev, teda upchávaniu ciev. Konzumácia potravín bohatých na vitamín E bola tiež spojená s nižším rizikom ischemickej choroby srdca u mužov a žien v strednom až vyššom veku. Vitamín E nájdeme v mäse, vajíčkach, orechoch, rastlinných olejoch, v avokáde i tekvici.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny prispievajú k podpore zdravo fungujúceho srdca. Zmierňujú zápal v tele, ktorý môže poškodiť žily a cievy. Rovnako znižujú triglyceridy, špecifický druh tuku, ktorý sa nachádza v krvi. Omega-3 musíme získať zo stravy, nakoľko ich telo prirodzene neprodukuje. Nachádzajú sa hlavne v morských rybách, orechoch a rastlinných olejoch.

Stačí nám pestrá strava?

Pestrá a vyvážená strava by mala obsahovať dostatok potrebných vitamínov pre zdravého človeka. Poznáme viaceré potraviny pre zdravé cievy, ktoré tieto látky obsahujú. Na druhej strane, niektorí ľudia môžu bojovať s deficitom určitých vitamínov a minerálov. Nedostatok živín spôsobuje nesprávne stravovanie, ale aj ochorenia, ktoré ovplyvňujú množstvo vitamínov v tele. V takomto prípade môže lekár odporučiť suplementáciu chýbajúcich vitamínov. 

Kedy užívať suplementy

Doplnky výživy s obsahom vitamínov a minerálov pre srdce je vhodné užívať v prípade, že nemôžete získať dostatok potrebných živín zo stravy. Nezabúdajte na to, že aj voľne predajnými vitamínmi sa dá predávkovať a ich nadmerný príjem môže ublížiť vášmu zdraviu. Ak trpíte ochorením srdca alebo ciev, užívanie vitamínových doplnkov konzultujte s lekárom.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.