Bolesť hlavy v tehotenstve je pomerne častý jav vyskytujúci sa u mnohých mamičiek. Hoci sú tieto ťažkosti prejavované najmä počas prvého trimestra, bolesti hlavy môžu pretrvávať až do pôrodu. Užívanie akýchkoľvek liekov je počas tehotenstva rizikové, preto by mali budúce mamičky myslieť aj na alternatívy, ktoré im pomôžu od bolesti hlavy avšak neuškodia bábätku.

 

Bolesť hlavy v tehotenstve – čo ju spôsobuje?

Bolesť v hlavy v tehotenstve je najčastejšie charakterizovaná ako migréna. Príčiny migrény sa od seba veľmi vzďaľujú a stále je rozporuplná príčina jej vzniku. Z lekárskeho hľadiska sa najviac pojednáva o príčinách, ako je vazokonstrikcia (zúženie ciev), ktorú strieda vazodilatácia (rozširovanie ciev), prípadne neuronálna depresia. Ďalej môžu depresiu spôsobovať zvyšovanie či znižovanie hladín hormónov – napr. serotonínu.  Poznanie príčiny vzniku tejto bolesti vznikajúcej na jednej strane hlavy je polovica úspechu. Čo však tieto anomalické stavy spôsobuje? Čo je spúšťačom migrény? Môžeme hovoriť hneď o viacerých spúšťačoch, medzi ktoré nepochybne patria chemické reakcie prebiehajúca interne a externe.

 

Chemický proces spúšťajúci migrénoidné stavy externými činiteľmi môžu byť chemické látky obsiahnuté v parfumovanej kozmetike, prípadne v samotných parfumoch. Výnimkou nie sú ani jedlá, a to najmä tie, ktoré obsahujú amíny. Amíny sú organické zlúčeniny obsahujúce v značnej miere dusík. Ďalej sem môžeme zaradiť siričitany, ktoré sa používajú pre uchovávanie farby a znižovania počtu baktérií, teda v modernej potravinárskej praxi sa nachádzajú takmer v každom výrobku, najviac však v sušenom ovocí. Tyramín je obsiahnutý napríklad v syroch, pričom účelom tejto zložky je uchovávať potraviny zrejúceho charakteru stále dlhodobo skladovateľné.

 

Stále zostaneme pri chemických reakciách, ktoré môžu byť spôsobené reakciou tela na fertilizátori, herbicídy, výnimkou nie sú ani agresívne čistiace prostriedky, ktoré spolu so silnou parfumáciou môžu vytvoriť silnú migrénu. Interné chemické procesy prebiehajúce v tele môžu byť taktiež spúšťačom migrény. Stres je príčinou mnohých civilizačných ochorení, pričom ho môžeme zaradiť aj medzi spúšťače migrény. Kolísanie hormónov, stresové situácie a podobne.

 

Tenzná bolesť hlavy v tehotenstve a fyzioterapia

Okrem migrény sa počas tehotenstva môže objaviť tenzná, tlaková, bolesť hlavy, rozdielna od vyššie spomínanej migrény. Počas tehotesntva sa ťažisko pacientky mení vzhľadom na jej telesnú konštrukciu. Stav tehotenstva spôsobuje vyššiu námahu krížovej chrbtice, čo priamo vplýva na spinálny systém. Chrbtica je celkom, ktorý je rozdelený na niekoľko častí. Okrem krížovej chrbtice poznáme aj chrbticu driekovú či krčnú, pričom sú vzájomne prepojené. V praxi to znamená, že pri nezvyčajnej námahe krížov sa mení aj namáhanie krčnej chrbtice. Vplyvom krčnej chrbtice vzniká následná tenzia, napätie príslušných svalov, ktoré sa prejavujú ako tenzná bolesť hlavy.

 

Fyzioterapeutická prax, rovnako ako naša klinika, dokáže efektívne pracovať aj s tehotnými pacientkami. Vďaka vopred stanovenému liečebnému plánu, na ktorom kooperuje aj lekár tehotnej pacientky, neohrozíme bábätko, avšak prispejeme k odľahčeniu chrbtice jednoduchými cvikmi. Tieto cviky je možné vykonávať aj v pohodlí domova pre elimináciu tenzných stavov krčnej chrbtice.  

 

Aké sú vaše možnosti liečby?

Lieky nie sú vhodnou alternatívou a v mnohých prípadoch sú neúčinné. Mnohopočetné užívanie analgetík môže bolesť hlavy zosilniť, prípadne pacient môže nadobudnúť rezistenciu voči týmto druhom liekov. Nehovoriac o negatívnom  vplyve na bábätko. Proti bolesti hlavy v tehotenstve môžeme podniknúť tieto kroky:

 

  • Vyvarujte sa spúšťacím faktorom: Či už máte podozrenie na tehotenskú intoleranciu voči niektorým potravinám, alebo vám nevyhovuje váš parfém. Aj tieto zložky môžu prispieť k vzniku migrény.
  • Pravidelný pohyb a spánok: Počas spánku v tele prebiehajú organické procesy, ktoré telo nezvláda vykonávať počas bdelého stavu. Nechajte svoje telo relaxovať a vo vhodnom čase si doprajte aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.
  • Redukcia stresu: Hoci občas nie je možné sa stresovým situáciám vyhnúť, snažte sa o hlboké dýchanie a racionálne premýšľanie, ktoré vám pomôže s riešením daného problému.

 

Či už je vašim problémom migréna, alebo bolesť hlavy spôsobená fyziologickými procesmi, snažte sa danú situáciu riešiť bez zbytočného požívania liekov. Fyzioterapia pre tehotné pacientky je jednou z možností,  ako zvýšiť telesný pohyb a efektívne tak vplývať na svoj zdravotný stav. Objednajte sa a zistite čo pre vás môžeme urobiť.

 

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 3.8 / 5. Počet hlasov: 4

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.