Sedací nerv je najdlhším nervom v ľudskom tele, ktorý prebieha od zadnej časti panvy cez sedacie svaly, ďalej pokračuje oboma dolnými končatinami a končí na chodidlách. Ak sa nerv zapáli,  upozorní na seba bolesťou, ktorá vystreľuje do chrbta aj chodidiel. Zápal ischiasu vzniká jeho podráždením následkom poškodenia, zápalu alebo námahy.

Prevencia zápalu sedacieho nervu

Nesprávne držanie tela môže negatívne ovplyvniť vývoj choroby a zhoršiť sprevádzajúce bolesti. Preto je nesmierne dôležité posilňovanie chrbtového svalstva a zvyšovanie flexibility. Ak teda chcete zmierniť bolesť , ktorá sprevádza zápal sedacieho nervu, dá sa tak spraviť prostredníctvom cvičení či ako pozitívny vedľajší efekt výkonu niektorých športov. Svalové partie neustále preťažované opakovanými pohybovými vzorcami pomáhajú dobre uvoľniť napríklad plávanie, joga, či pilates.

Je tiež potrebné starostlivo vyberať matrace na spanie. Počas spánku dochádza k postupnému uvoľňovaniu a regenerácii svalstva, preto by sme ho nemali zanedbávať. Dôležité je tiež vybrať správnu stoličku, na ktorej pri sedavom zamestnaní strávime väčšinu dňa. Je tiež prospešné občas telu dopriať masáž , pomocou ktorej sa preťažené miesto, prekrví, zrýchli sa látková výmena a následne sa oblasť uvoľní .

Aké so sebou prináša zápal sedacieho nervu príznaky?

Ak dôjde k zatláčaniu alebo dráždeniu sedacieho nervu, môže to spôsobiť bolesť, necitlivosť a pocity mravčenia, ktoré vyžarujú od dolnej časti chrbtice, do dolnej končatiny, až po chodidlo a prsty na nohách. Obvyklou príčinou zápalu sedacieho nervu je  prasknutá alebo vyskočená medzistavcová platnička, odborne nazývaná hernia disku. Príčinou môže byť tiež zúženie miechového kanála, blokáda bedrových stavcov, zápal kĺbov, zápal hruškovitého nervu, tehotenstvo a podobne. Toto ochorenie môže sprevádzať i strata citlivosti v nohe a chodidle, vďaka čomu je chôdza sťažená a pohyb obmedzený.

Bolesť môže dosahovať miernu až veľmi silnú intenzitu. Záleží to na lokalite a stupni tlaku na sedací nerv. Bolesť sa môže zhoršovať pri dlhodobom sedení, státí a v noci. Najčastejšie sa bolesť vyskytuje v dolnej chrbtici a končatinách, no občas trpia pacienti aj bolesťami celej chrbtice.

Zápal sedacieho nervu prináša bolesť aj počas noci. Počas spánku sú naše reflexy obmedzené, avšak nervové zakončenia reagujú citlivejšie. Konštantný tlak na miesto zapáleného ischiasu ležaním môže vyvolať silnú bodavú bolesť, ktorú možno redukovať v stoji.

Diagnóza zápalu sedacieho nervu

Praktický lekár je obvykle schopný chorobu diagnostikovať na základe vonkajších príznakov pacienta. Pri diagnóze je však najprv potrebné zistiť príčinu dráždenia a prípadnú mieru poškodenia sedacieho nervu. Neurológ najprv kontroluje reflex pacienta a určuje citlivosť kože, čo umožňuje odhadnúť fázu nervového poškodenia. Najjednoduchším spôsobom ako objasniť diagnózu je RTG vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vylúči závažné zmeny. Ak táto metóda nie je dostačujúca, lekár môže nariadiť magnetickú rezonanciu alebo CT vyšetrenie.

Pre
diagnózu a liečbu zápaleného sedacieho nervu volajte 0949 093 171

*Bezplatná konzultácia zahŕňa 10 min rozhovor s fyzioterapeutom o Vašom probléme. Poradíme, ako postupovať pri riešení vášho akútneho problému. Pre inštruktáž cvikov, vyšetrenie, či liečbu sa treba objednať.

Zápal ischiasu v tehotenstve 

Bolesť chrbta je v tehotenstve bežným javom, keďže je telo vystavené noseniu dieťaťa. Zápal ischiasu je bežný aj v tehotenstve a objavuje sa najčastejšie počas tretieho trimestra, kedy sa telo pripravuje na pôrod dieťaťa. Bolesť, ktorá vystreľuje do sakrálnej (krížovej) oblasti môže byť kontinuálna či vyskytovať sa len pri dynamickom pohybe. Zápal ischiasu sa v tehotenstve nelieči konzervatívnou liečbou (medikamentmi), ale oddychovým režimom na lôžku. Vo väčšine prípadov zápal ischiasu ustane po pôrode, kedy sa zníži aj tlak vyvíjaný na chrbticu.

Ako prebieha pri zápale sedacieho nervu liečba?

Ischias nie je vždy nutné liečiť, pretože zhoršený stav sa často sám prirodzene zlepší behom šiestich týždňov. Ak je však bolesť závažná alebo trvalá a neustupuje, je k dispozícii niekoľko možností liečby. K liečbe tohto ochorenia sa využívajú konzervatívne metódy, ktorých súčasťou je aplikácia analgetík (liekov proti bolesti), ktoré však nie je možné užívať na dlhodobej báze.

Fyzioterapia využíva praktiky postizometrickej relaxácie PIR, ktoré účinne kombinujú izometrickú kontrakciu a následné uvoľnenie svalu. Následkom kontrakcie a relaxácie je prirodzené natiahnutie svalstva. Vďaka PIR technike je zlepšená cirkulácia krvi v danom svale a vďaka kyslíku sú započaté hojivé biologické procesy.

Fyzikálna terapia je doplnkovou liečbou, ktorá znižuje bolestivosť a opuch v mieste zapáleného ischiasu. Pri zápale sedacieho nervu sa aktívne využíva magnetoterapia, elektroliečba a ultrazvuková terapia, ktoré svojím pôsobením na sval spôsobujú mikromasáž, a tým zväčšenie krvného riečiska.

Aké pomôžu pri Ischiase cviky proti bolesti?

V prípade, že príčinou zápalu sedacieho nervu nie je posunutá platnička, vzniknuté bolesti a pocit napätia pomôžu zmierniť nasledujúce strečingové cvičenia.

1.Ľahnite si na chrbát, chyťte sa rukami za koleno a členok nohy, ktorá vás bolí. Priťahujte ju smerom k hrudníku a keď pocítite napnutie, držte nohu v tejto polohe 30 sekúnd. Cvičenie opakujte trikrát.

2.V polohe ležmo pokrčte nohu, ktorá vás bolí a preložte ju cez druhú. Tú potom chyťte pod kolenom a obe nohy priťahujte k sebe. Opäť počkajte 30 sekúnd a zopakujte trikrát.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>