Zúžené cievy a ich najčastejšie príčiny

Zúženie ciev nastáva prirodzene vtedy, keď keď sa v stenách ciev napnú hladké svaly. Ide o bežný proces, ktorý v tele stabilizuje krvný tlak, znižuje stratu telesného tepla, stratou krvi a tekutín. Ak sa však cievy zužujú abnormálne, prevažne kvôli povlaku na vnútornej stene cievy, môže to spôsobiť zdravotné problémy. Medzi hlavné ťažkosti spojené so zúženými cievami patrí vysoký krvný tlak a bolesti hlavy. Príznaky sa zo začiatku neprejavujú, preto sa zúžené cievy často pripisujú k zdravotným problémom prichádzajúcim s vekom. Postihnúť však môže všetky vekové kategórie a na prevenciu by mal myslieť každý.

Ako dochádza k zužovaniu ciev?

K zužovaniu ciev dochádza v dôsledku postupného upchávania ciev, kôrnatenia alebo poškodenia cievnych stien a svalov. Za zúžené cievy sú najčastejšie zodpovedné nánosy tukov na vnútorných stenách artérií. Vzhľadom k tomu, že tieto tuky viažu vápnik, nánosy stvrdnú a klesá schopnosť ciev prepúšťať krv. V dôsledku toho nedokážu zásobovať kyslíkom orgány, ku ktorým tieto cievy vedú. Veľkú úlohu v tomto procese zohráva cholesterol, faktorov je však oveľa viac. Vysoké riziko vzniku cievnych ochorení majú fajčiari, diabetici aj ľudia s vysokým tlakom

Príznaky zúžených ciev

Zúženie ciev najčastejšie postihuje dolné končatiny. Prvými varovnými príznakmi môže byť bledá pokožka, chlad, bolesť pri chôdzi a opuch. Na rozdiel od zadržiavania tekutín v tele býva opuch často prítomný iba v jednej končatine. Neliečené zúženie ciev môže vo vážnych prípadoch viesť až k odumieraniu tkaniva. Cievy môžu byť zúžené vo všetkých častiach tela, spôsobovať nevoľnosť, bolesti a celkovú slabosť.

Zúžené cievy v mozgu

Zúženie až zablokovanie ciev, ktoré vedú krv do mozgu, sa môže prejaviť cievnou mozgovou príhodou (mozgová mŕtvica). Ide o život ohrozujúci stav, keďže tkanivo mozgu začne odumierať už v priebehu niekoľkých minút. Medzi príznaky patrí ovisnutie alebo znecitlivenie jednej časti tváre, slabosť jednej ruky, ťažkosti s rečou a mdloby.

Zúžené cievy v oku

Spomalenie alebo úplná zástava krvného prietoku do zrakového nervu môže dlhodobo poškodiť zrak. Zúženie cievy v oku vedie k dočasnej slepote, ktorá sa prejavuje ako náhle zatmenie pred jedným okom, zvyčajne bez bolesti. Poškodenie zrakového nervu z dôvodu nedokrvenia môže spôsobiť ťažkosti s farebným videním a zúženie zorného poľa.

Zúžené cievy v hlave

Cievy môžu byť zúžené v rôznych častiach hlavy, vrátane nosa, ústnej dutiny a uší. Zúžené cievy v hlave sa môžu prejavovať „hučaním” alebo pískaním v ušiach, opuchom, bolesťou a závratmi. Zúženie ciev na týchto miestach je rovnako vážne ako v iných miestach na tele, nakoľko poukazuje na zdravotný problém v celom tele.

Zúžené cievy na krku

Zúžené alebo upchaté cievy v krku sú nebezpečné rovnako ako zúžené cievy pri srdci alebo v mozgu. Aj zúženie ciev v krku vedie k nedostatočnému prekrveniu mozgu, čo vedie k mŕtvici. Ochorenie krčnej tepny môže byť symptomatické aj asymptomatické, na stanovenie diagnózy sa často používa ultrazvuk. 

Liečba zúžených ciev

Zanedbaním liečby zúženia ciev vzrastá riziko mozgovej porážky, srdcového infarktu a náhleho zastavenia srdca, problémy preto netreba podceňovať. Pacienti zvyčajne nedokážu priradiť prvé príznaky k cievnym problémom, takže je dôležité, aby diagnózu stanovil odborník. Liečenie zúžených ciev zahŕňa zmeny v životnom štýle, podávanie liekov na rozšírenie ciev, na zníženie krvného tlaku alebo hladiny tukov v krvi.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.