Problémy s chrbticou a bolesti s tým spojené nemusia byť trvalým stavom, s ktorým sa musíte naučiť žiť. Nie, ak sa naučíte žiť zdravo a z nepravidelného cvičenia sa stane váš každodenný zvyk. Preto vám predstavujeme týchto 5 cvikov na chrbát, s ktorými spevníte svoje telo a naberiete na svaloch. Výsledkom a benefitom pre vás bude odstránenie bolestí chrbta a správne držanie tela.

5 cvikov chrbta, ktoré si zacvičíte bez pomôcok v pohodlí domova

1. Prvý cvik na chrbát pripomína zimné kreslenie anjela do snehu. Avšak s tým rozdieľom, že sa nevykonáva na chrbte. Vezmete si penovú podložku na cvičenie, ľahnete si na ňu tvárou k zemi a nohy vystriete. Ruky rozpažíte do strán a hýbete nimi hore a dole, od hlavy až k bedrám. Znie to síce jednoducho, ale také ľahké to zas nie je. Na začiatok robte tento pohyb aspoň 5-krát po 3 opakovania a medzi jednotlivými opakovaniami cviku si oddýchnite 30 až 60 sekúnd. Spočiatku budete mať z toho možno svalovicu, ale tá časom zmizne.

2. Ďalším cvikom na chrbticu je tzv. “let supermana”. Taktiež sa vykonáva v ľahu na podložke, tvárou smerom nadol. Nohy a ruky vystriete a pritom sa nohami, ramenami a prsiami odlepíte od podložky tak, že to pripomína lietajúceho supermana. Túto pozíciu držte približne 15 až 30 sekúnd. Spravte si aspoň 3 opakovania a medzi cvikmi oddychujte cca 30 sekúnd.

3. Vyskúšajte tiež pozíciu “kobra” z jógy. Kobra je základná jógová pozícia, ktorá zvyšuje flexibilitu. Pri tomto cviku s vlastným telom si znova ľahnete na penovú podložku čelom k zemi. Nadvihnete si prednú časť tela a ruky dáte pod telo dlaňami na zem, zarovno vašich ramien. Ako sa dvíhate, nadychujete sa. Pozíciu znovu držte 15 až 30 sekúnd. Potom nachvíľu uvoľnite a opakujte 10-krát. Toto cvičenie doma môžete vykonávať každý deň.

4. Nasledovné cvičenie s názvom “dobré ráno” sa prevádza v stoji. Postavíme sa mierne rozkročmo a ruky dáme na úroveň bokov. V tejto pozícií sa následne rovným chrbátom ukláňame dopredu až do pravého uhla s nohami, pričom pri úklone nohy mierne krčíme. Cvik zopakujte po sebe cca 15-krát a po krátkej prestávke pridajte ďalšie dva 15 minútové sety.

5. Posledný cvik na chrbát doma hravo zvládnete. Nájdite si doma zvislý, plochý a najlepšie hladký materiál, o ktorý sa môžete oprieť chrbtom. Napríklad skriňu, alebo zrkadlo. Nohy smerujte od skrine s rozostupom aspoň 1, či 2 dĺžky chodidiel. Chrbtom sa o ňu opriete a pomaly sa posúvate smerom dole, až kým nemáte v kolenách pravý uhol. V polohe vydržte aspoň 5 sekúnd. Potom sa postupne posuňte znova hore do základnej polohy a zopakujte 5-krát. Prajeme vám veľa silnej vôle pri cvičení!

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.