Akútna aj chronická bolesť krížov a jej príčiny

Bolesť krížov je najčastejším problémom s ktorým sa vo fyzioterapeutickej praxi stretávame. V mnohých prípadoch sa bolesť krížov neviaže len na poruchy pohybového systému, ale aj na rôzne neurologické, ortopedické či degeneratívne ochorenia. Prevalencia výskytu ochorení spôsobujúcich bolesť krížov sú práve civilizačné ochorenia, ktoré vznikajú na podnet nesprávnej životosprávy. Inaktivita, stereotypný pohyb, ale aj obezita či cukrovka značne vplývajú na vitalitu pohybovej sústavy.  Bolesť krížov môžeme rozdeliť na akútnu a chronickú. Akútna bolesť krížov je krátkodobá bolesť, najčastejšie viažuca sa k problému s pohybovým aparátom vplyvom preťaženia, nedostatočného pohybu či hormonálnej dysbalancie. Chronická bolesť krížov je najčastejšie spôsobená vplyvom neurologických a degeneračných procesov, týkajúcich sa najmä medzistavcovej platničky. O chronickej bolesti v oblasti krížov hovoríme pri pretrvávaní bolesti viac ako po dobu 12 mesiacov

Akútna bolesť krížov 

PMS (Predmenštruačný syndróm) 

Predmenštruačným syndrómom trpí viac ako 80% žien. Medzi charakteristické prejavy PMS patrí citlivosť prsníkov, bolesť v oblasti krížov, bolesť hlavy či plynatosť. Tieto bolestivé stavy vznikajú vplyvom hormonálnych zmien. Medzi najvýraznejší symptóm patrí bolesť brucha, resp. bolesť krížov, ktorá vystreľuje do podbruška. Príčinou tohto stavu je zvýšená hladina prostaglandínov v krvi, ktoré spôsobujú bolestivé kontrakcie. Tieto emocionálne, psychologické a fyziologické symptómy môžu byť tak silné, až sú považované za PMDD (predmenštruačnú dysforickú poruchu).  

Žlčové kamene 

Žlčové kamene sú častým problémom s prevalenciou výskytu najmä v produktívnom až seniorskom veku. Žlčové kamene, odborne cholecystolitiáza, sa vytvárajú v žlčníku, na podnet vyzrážaného žlču, ktorý obsahuje soli, cholesterol a vápnik. Pacient nemusí o prítomnosti kameňov v žlčníku vedieť. Problémy sa často prejavujú až vtedy, keď sa dajú kamene do pohybu a usadia sa v žlčovom kanáli. Jedným z príznakov je bolesť medzi lopatkami a bolesť krížov, ktorej charakter je tlmený a rozliehajúci sa po celej lumbálnej časti chrbtice.  Akútna bolesť krížov môže byť spôsobená aj akútnym ťažkým zápalom močového mechúra, akútneho ochorenia obličiek či dysbalancií párových svalov chrbtice. 

Chronická bolesť krížov 

Spondylóza 

Spondylóza sa radí medzi degeneratívne ochorenia chronického charakteru. Postihuje najmä pacientov v produktívnom a v seniorskom veku. Vznik spondylózy sa môže vzťahovať na určitý segment chrbtice, na medzistavcovú platničku, fazetový kĺb, ale aj na celú chrbticu ako komplexný prvok. Prvé štádium spondylózy je zníženie zásobovania medzistavcových platničiek krvou (živinami), čím sa hrúbka platničky znižuje. Výsledným stavom je zníženie a delokalizácia medzistavcového disku a vznik kostných výrastkov na jednotlivých stavcoch. Týmto degeneratívnym ochorením môže byť postihnutá celá chrbtica, ale aj jednotlivé časti (lumbálna, cervikálna, a pod.).

Osteoartróza (Artróza) 

Artróza je ďalším degeneračným ochorením, ktoré postihuje najmä pacientov v seniorskom veku. Artróza je nezápalové degeneratívne ochorenie postihujúce chrupavky, kĺby a podporuje vznik osteofytov (kostných výrastkov). Pri tomto ochorení dochádza k prudkej degenerácií kĺbovej chrupavky, kĺbového puzdra, a pod. V týchto pohyblivých častiach vznikajú mikrotrhliny, ktoré narúšajú prekrvenie danej časti a podnecuje vznik výrastkov (osteofytov).  Tento stav môže nastať aj v prípade krížne (lumbálnej) chrbtice. Liečba nadobúda konzervatívny charakter, prípadne chirurgickú liečbu. 

Spinálna stenóza

Spinálna stenóza opisuje stav, kedy dochádza k porušeniu kostného kanála v ktorom sa nachádzajú nervové zakončenia miechy a mozgu, resp. zakončenia centrálnej nervovej sústavy (CNS). V praxi rozlišujeme najmä dva druhy spinálnej stenózy, a to lumbálna a cervikálna. Lumbálna stenóza sa prejavuje bolesťou krížovej oblasti chrbtice vplyvom jej degenerácie. Lumbálna spinálna stenóza najčastejšie postihuje stavce L4-L5, L3, L4.  Chronické ochorenia chrbtice vplývajú často práve na kríže. Príčinou sú najmä degeneračné ochorenia chrbtice či trauma.  Zdroje: