🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Hernia disku a Protruzia disku

Mnoho ľudí trpí tzv. protruziou disku chrbtice a tí čo majú toho štastia pomenej už zažili aj to čo znamená hernia disku. Čo to je protrúzia disku? Čo to je Hernia disku? Aké majú príznaky, ako ich odlíšiť jednu od druhej a ako im predchádzať ? To všetko a tiež čosi o liečbe sa dozviete v článku.

Protrúzia disku chrbtice vs. Hernia disku chrbtice

Protruzia disku chrbtice je odborné označenie tzv. vyskočenej či posunutej platničky.  Jedná sa o posun medzistavcovej platničky medzi dvoma stavcami v rozsahu do 25% od obvodu platničky. Posun platničky sa môže udiať v krčnej , hrudnej aj driekovej časti chrbtici.  Počas bežného života je posun alebo protrúzia diskov chrbtice bežná realita. Platnička pracuje ako ''tlmič'' pri predklone, záklone, úklone ale aj doskoku, behu či chôdzi.  Platničku si predstavte ako pružný kolagénový balón napustený vodou a pieskom.  Platničky sa posúvajú počas každej činnosti, ktorá prenáša tlak do chrbtice ( beh, chôdza atď.) Zdravý rozsah pohybu platničky je počítaný v desatinách milimetra a tento pohyb nezaznamenáte. Ako náhle však protrúzia platničky dosiahne hodnoty nad milimeter, existuje dôvodné podozrenie na poškodenie vnútorného kolagénového obalu platničky. Platnička sa pri protrúzii môže posúvať rôznymi smermi. V prípade, že sa vysúva mimo miechových koreňov ( smerom von od miechy), nespôsobuje prakticky žiadne bolesti či problémy, opačný smer je známy nepríjemnými príznakmi. Neliečená protrúzia platničky a jej vyklenutie nad 25% sa nazýva bulging disku a zanedbaný bulging disku sa postupne mení na diagnózu: Extrúzia disku.

Čo to je Hernia disku?

Aby mohla platnička plniť svoju funkciu správne, musí mať primerane hydratované jadro a pevný, neporušený väzivový prstenec, ktorý toto jadro obkružuje. Ak sa platnička posunie a jej kolagénový obal sa naruší , gelovité jadro sa vytláča mimo platničky a tlačí na miechové korene. Tento jav nazývame hernia disku alebo hernia platničky chrbtice. Takto uvoľnený obsah platničky sa môže v tele drobiť a následne putovať miechovým kanálom. Keď sa tak stane, pacient obvykle pociťuje bolesť, ktorá mení miesto svojho pôsobiska. Takéto úlomky sa často zachytávajú a spôsobujú dráždenie a tlak na tzv. nervové kanály ( miesta kadiaľ vedú nervy). Ako dôsledok spôsobia buď stratu citlivosti na rôznych miestach v tele, ( najčastejšie v končatinách) a taktiež aj výraznú bolesť.

Protrúzia disku je tzv. posun platničky medzi dvoma stavcami a Hernia disku je stav keď platnička praskne a jej obsah sa dostáva do okolia. Uvoľnený úlomok sa môže v tele rozdrobiť a následne putovať miechovým kanálom. Aj pri protrúzii disku môže vnútorný kolagénový obal praskať, avšak o herniu ide iba v prípade, ak praskne vonkajší. Ak dôjde k prasknutiu všetkých obalov platničky, diagnôza znie: Extrúzia platničky

Príznaky hernie disku či  protrúzie disku

Hernia či protrúzia disku nemusia v prvopočiatku bolieť a mnoho príznakov majú spoločných. Na tento faktor treba myslieť. Bolesť teda môže byť rôzna a netreba sa riadiť iba mierou bolestivosti. Príznaky môžu byť rôznorodé, podľa toho v ktorej časti chrbtice hernia / protrúzia vznikla, či úlomky z platničky putujú po miechovom kanály alebo či vytlačený obsah platničky tlačí na blízke nervy. Trpíte bolesťami nôh , ktoré sa ozývajú a následne stíchnu? Môže sa  jednať o príznak hernie disku. Hernia disku sa taktiež môže prejavovať napríklad len bolesťou pri kýchnutí. Príznakom je aj pichanie či strata citu v jednej nohe, pričom bolesť môžete cítiť až v chodidle. Medzi príznaky môžeme tiež zaradiť aj svalové kŕče či slabosť. Podľa príznakov sa často a dobre dá určiť miesto problému, aj keď sa nie vždy musí jednať len o bolesť.

Bezbolestná Hernia disku

V prípade, že platnička netlačí na nerv, môžete sa stať, že budete mať tzv. vyskočenú platničku aj úplne bez bolestí. Ak platnička tlačí na nerv, cítime bolesť alebo stratu citlivosti v tej oblasti tela, ku ktorej nerv prislúcha. V prípade bezbolestného poškodenia platničky sa často zanedbáva liečba. Preto nás neváhajte v prípade tŕpnucích končatín kontaktovať.

Hernia disku v bedrovej oblasti

Pri protrúzii či hernii disku v dolnej bedrovej časti môže táto tlačiť na sedací – Ischiatický nerv a bolesť sa potom šíri od sedacieho svalu až ku chodidlám. Hernia disku chrbtice v hornej časti bedrovej oblasti sa obvykle prejavuje bolesťou na prednej strane stehna.

Hernia disku v oblasti krku

Pri protrúzii či hernii platničky v oblasti krčnej chrbtici môžete pociťovať bolesť ale aj stratu citlivosti v ramenách či hrudnej oblasti.

Hernia disku - Najčastejšie príčiny

Medzi najčastejšie príčiny hernii disku chrbtice patria nesprávne pohybové návyky pri chôdzi, státí, či sedení ale tiež aj pri športovaní či posilňovaní. Medzi veľmi časté príčiny patrí aj náhle zvýšená námaha prípadne úrazy chrbtice, spôsobené často nárazom, pri behu, autohavárii.  Medzi príčiny vieme zaradiť aj rastúci vek pacienta. S vekom svaly strácajú na pružnosti aj objeme, človek sa menej hýbe a tak je chrbtica a celý pohybový aparát viac vystavený nebezpečenstvu úrazu. S vekom sa tiež znižuje aj pružnosť chrbtovej platničky, a preto sa znižuje aj hybnosť a tým je viac zraniteľná.

Hernia disku a ako jej predísť

Základným predpokladom prevencie hernie či protrúzie disku je dodržovanie správneho držania tela posilnenie stabilizačného svalstva a osvojenie si správnych pohybových stereotypov. Čomu sa teda vyhýbať ? V prvom rade by ste mali v rámci prevencie posilniť svalové reťazce pohybového aparátu. Toto je ideálne  vykonať pod dohľadom fyzioterapeuta a následne školeného osobného trénera. V prípade, že chcete predchádzať hernii a protrúzii disku chrbtice dlhodobo,  je dobré spraviť zmeny vo svojom doterajšom životnom štýle.

  • Odstráňte nesprávne pohybové stereotypy ( Pod dohľadom fyzioterapeuta alebo školeného trénera )

  • Odstráňte chybné držanie tela ( Pod dohľadom fyzioterapeuta )

  • Majte dostatok zdravého pohybu

  • Vyhnite sa náhlemu zdvíhaniu ťažkých bremien

  • Pozor na predklony a rotácie s nesprávnou technikou pohybu ( Správne techniky vám predvedie fyzioterapeut )

  • Nevystavujte sa stálym vibráciám

  • Pozor na časté a dlhodobé riadenie auta ( Doprajte si priebežne oddych a precvičte sa)

  • Nevykonávajte technicky nesprávne šport či rôzne cviky vo fitnesscentre ( Cvičte pod dohľadom školeného trénera )

  • Pozor na nárazy pri behaní bez rozcvičky a správneho prehriatia

  • Prestaňte fajčiť

  • Znížte nadváhu

Protrúzia a hernia disku chrbtice - Prvá pomoc a liečba

  1. Akútna Hernia disku chrbtice si vyžaduje nájsť úľavovú pozíciu. To je taká, pri ktorej je dráždenie a bolesť najmenej intenzívna. Následne aplikujte suché teplo na postihnutú oblasť. V domácich podmienkach postačí napríklad teplovzdušný fén na vlasy.  Pri akútnom prejave je veľmi dôležitý pokoj.

  2. Ďalším krokom je návšteva neurológaortopéda alebo FBLR lekára.

  3. Po vyšetrení nasledujú návštevy fyzioterapeuta a edukácia správnych pohybových stereotypov v spojení s elektroliečbou.  Fyzioterapeut pravdepodobne bude aplikovať mobilizačné techniky a mäkké techniky. V niektorých prípadoch vám môžu predpísať aj lieky proti zápalu. Na sedeniach vás Fyzioterapeut taktiež naučí špeciálne cvičenia, pomocou ktorých si budete vedieť aj sami trochu pomôcť a zároveň posilniť svalstvo v poškodenej oblasti. Odporúča sa tiež chôdza ( Ak sa dá) a opakovaná aplikácia suchého tepla. Cieľom je uľaviť podráždenému miestu v okolí hernii čo najviac.