Ako dlho sa hojí zlomenina palca na nohe?

Zlomenina palca na nohe je pomerne bežnou zlomeninou. Dochádza k nej mechanickým poškodením, traumatickým nárazom, ako aj opakovanou činnosťou, kedy zlomenina vzniká z únavy a opotrebovania. Na zlomeninu palca na nohe sú nachylní zväčša športovci, ktorí primárne využívajú dolné končatiny (bežci, futbalisti, tanečníci). Ak má zlomenina palca komplikovaný charakter, môže sa na základe neho odporučiť chirurgická liečba. K operatívnej liečbe sa však pristupuje hlavne v prípadoch, kedy pacient zároveň trpí vbočenými palcami (hallux valgus). Všetko o zlomenine palca sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Diagnostika zlomeniny palca na chodidle

To, či naozaj ide o zlomeninu palca rozhodne až röntgenom, rovnako ako v iných prípadoch podozrenia na zlomeninu. K tejto fraktúre môže dôjsť napr. zakopnutím o statický predmet. Prst po istom čase opuchne a objaví sa hematóm (modrina), ktorý však stále nemusí signalizovať prítomnosť zlomeniny. Istotou je návšteva lekára, ktorý pomocou röntgenu zhodnotí stav kostnej štruktúry, príp. jej poškodenia. Tak, ako sa môže jednať o zlomeninu jednoduchú, môže nadobúdať aj zložitejší charakter. Pri bežnej zlomenine palca, keď pacient chodí, bolesť sa stupňuje s prenosom váhy na danú končatinu. Komplikované zlomeniny sú sprevádzané neznesiteľnou bolesťou, v mnohých prípadoch opúcha členok a pacient nie je schopný vykonať pohyb celou dolnou končatinou. Prvá pomoc pri úraze je aplikácia ľadu zabaleného do uteráka na postihnuté miesto, ktorý zmierni bolesť aj opuch.

Príznaky zlomeniny palca na chodidle:

 • Opuch v mieste palca

 • Vybočenie, vbočenie či neprimeraná poloha palca

 • Bolestivosť pri pohybe, prípadne aj na dotyk

 • Vznik hematómu, príp. povrchové narušenie kože (podliatina pri kosti)

Bolesť môže byť naozaj veľmi intezívna nakoľko sa v oblasti špičky palca nachádza mnoho nervov a tiež je v oblasti palca málo tuku, čo tiež prispieva k vyššej bolestivosti.

Zlomený palec alebo narazený? (Ako rozoznať zlomeninu od narazeného alebo vykĺbeného palca?)

Zlomený palec bude mať s veľkou pravdepodobnosťou neprimeranú polohu, prípadne bude vbočený alebo vybočený, pri otvorenej zlomenine budete jasne vidieť, že kosť vytŕča von. Takisto bude palec opuchnutý a objaví sa i modrina, ktorá mení farby. Samozrejmosťou je aj bolesť pri pohybe, alebo aj v pokojovom stave či pri dotyku. Môže sa objaviť aj mravenčenie. Menej závažné zlomeniny palca na nohe nebude nutné ani fixovať a zhoja sa samé. Stav a vážnosť zlomeniny však musí posúdiť lekár na základe röntgenovej snímky. Narazený palec sa bude ozývať pulzujúcou bolesťou, no bude chýbať opuch a aj bolesť odoznie pomerne rýchlo. V prípade, že zakopnete alebo sa vám prihodí iný typ úrazu, porovnajte tvar a veľkosť palcov na nohách. Ak zbadáte rozdiel, určite vyhľadajte lekára. Ak sa vám totiž zlomený palec zrastie nesprávne, liečba sa skomplikuje a značne predĺži.

Zlomený prst na nohe - traumatická či únavová zlomenina palca?

K zlomenine palca na chodidle môže dôjsť niekoľkými spôsobmi. Medzi najčastejšie patrí zlomenina palca vplyvom mechanickej traumy (zakopnutie, autonehoda, pád predmetu na nohu a pod.). Vplyvom traumy vzniká najvyšší počet prípadov nestabilnej zlomeniny s čiastočkami dislokovanými v okolitom mäkkom tkanive – to znamená, že sa z kosti odlomia malé úlomky a tento stav si vyžaduje chirurgický zákrok.

Únavová zlomenina palca

Únavová zlomenina je charakteristická pre športovcov, fyzicky vyťažených ľudí ako aj pre pacientov trpiacich osteoporózou. Osteoporóza je ochorenie, ktoré ovplyvňuje pevnosť a remineralizáciu kostných tkanív, ktoré sú náchylnejšie na zlomeninu aj pri relatívne neškodnej záťaži. V praxi si pacient s osteoporózou privodí zlomeninu palca aj nesprávnou polohou chodidla počas chôdze či miernym zakopnutím. Únavová zlomenina je charakterizovaná vznikom a neustálym zväčšovaním vzniknutých mikrotrhlín, ktoré ústia až do vzniku fraktúry. Problém nastáva, keď pacient nemá informáciu o tom, či je jeho prst zlomený alebo nie a tak pokračuje v bežnej záťaži. Týmto konaním si môže pacient privodiť recidivujúcu zlomeninu či estetickú a funkčnú deformitu.

Zlomený palec a infekcie nechtov (Spomaľuje liečbu zlomeniny palca?)

Ak pri poranení palca dôjde aj k poraneniu nechta, nechtového lôžka či okolitej kože, do rany môžu preniknúť baktérie a spôsobiť infekciu. K infekcii sú náchylnejší ľudia s cukrovkou a oslabenou imunitou. Preto, ak pri úraze krvácate, je nutné ranu vyčistiť. Príznaky infekcie sú nasledovné:

 • začervenanie a opuch,

 • citlivosť alebo bolesť,

 • tekutina alebo hnis zbierajúci sa pod kožou okolo nechtu,

 • zmena farby alebo zhrubnutie nechtu,

 • prasknutý alebo zlomený necht,

 • bolesť alebo svrbenie okolo nechtov, dokonca aj mnoho mesiacov po zranení.

Infekcia celý proces hojenia zlomeniny palca spomalí a skomplikuje a určite tento stav netreba podceniť.

Môže sa zväčšiť chodidlo po zahojení zlomeniny palca na nohe?

Ak zanedbáte zlomeninu palca, zostane neliečená alebo je liečená neadekvátne, môže sa kosť zhojiť v nesprávnom postavení. Následne dochádza k deformite alebo predĺženiu prsta. A dlhší prst na nohe si rozhodne bude vyžadovať aj väčšie konfekčné číslo obuvi. Ak sa vám to stane, navštívte ortopéda, ktorý na základe RTG snímky stanoví správnu diagnózu a navrhne riešenie. Na výber je konzervatívny postup, čiže predpíše vám ortopedické vložky do topánok, alebo odporučí chirurgický zákrok, pri ktorom sa pod narkózou kosť opätovne zlomí, aby sa mohla zrásť správne, alebo sa znehybní kĺb medzi článkami prsta.

Kedy je poškodená aj šľacha chodidla a čo s takýmto zranením?

Pri narazení palca sa môže poraniť aj väz, sval alebo šľacha. Podvrtnutie je poranenie väzov, ktoré spájajú kosti prsta. Pri natiahnutí ide o poškodenie svalov alebo šliach. Ťažšie zranenia môžu tkanivo až roztrhnúť. V tomto prípade je na mieste nohu fixovať a odľahčiť z nej záťaž. Je potrebné vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý nastaví plán rehabilitácie.

Fyzioterapia, rehabilitácia a vplyv na zlomený prst a okolité štruktúry

Zlomenina palca môže predstavovať komplexný problém v prípade, že sa jeho liečba zanedbá. Súčasťou liečby je aj fyzioterapická zložka, ktorej úlohou je znovuobnovenie primárnych pohybových funkcií postihnutého aparátu. Palec, rovnako ako ktorýkoľvek prst chodidla vplýva na klenbu chodidla a tým aj na celú dolnú končatinu, panvu a chrbticu. Vďaka nim udržiavame rovnováhu a chodidlo je ohybné. To, ako veľmi sú prsty na nohách potrebné sa dozvieme až vtedy, keď dôjde k ich deformitám vplyvom neliečenej zlomeniny. Prsty fungujú ako tzv. antény, ktorými vnímame povrch a sú neodmysliteľnou súčasťou chôdze a pohybu ako takého. Ľudia vo vyššom veku mávajú prsty neohybné a aj to môže byť príčinou straty rovnováhy či zakopnutia, ktoré môže mať vo vyššom veku fatálne dôsledky. Fyzioterapia využíva rehabilitačné zostavy, na základe ktorých pacient, v spolupráci s fyzioterapeutom, zlepšuje svalovú odozvu a zlepšuje pohyblivosť. Zlomenina palca na chodidle si mnohokrát vyžaduje fixáciu fraktúry a používa sa sádra alebo dlaha. Moderné prístupy rehabilitácie však vyzývajú pacientov k pohybu hneď po úraze, nakoľko cirkulácia krvi a lymfy dokážu hojenie výrazne urýchliť a zároveň sa zmierni skrátenie šliach a strata svalovej hmoty, ktoré sú typickými sprievodnými javmi pri nosení sadry a rehabilitáciu značne komplikujú. Zároveň je možné absolvovať fyzikálnu liečbu a elektroliečbu, ktoré takisto hojenie podporujú. Relaxačné a silové cvičenia po odstránení fixácie sú nevyhnutné k znovuobnoveniu základných funkcií tak, aby nedošlo k vytvoreniu deformít, prípadne k recidivujúcej (znovu sa opakujúcej) bolesti chodidla. Rehabilitácia a cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta je nevyhnutná, ak chcete obnoviť pohyblivosť a funkčnosť nielen zraneného miesta, ale i jeho prepojenia s kolenom, bedrom a chrbticou.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
 • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

 • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

 • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
 • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

 • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

 • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

 • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

 • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

 • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,