Ako sa zbaviť bolesti hlavy na čele

Bolesť hlavy na čele je stavom, s ktorým bojuje mnoho pacientov. Veľká časť z týchto pacientov rieši problémy výhradne analgetikami - liekmi proti bolesti, čo však nepovažujeme za relevantné riešenie vzhľadom k tomu, že tento druh liekov nerieši príčinu bolesti hlavy, len samotný symptóm.  Pacienti by nemali brať bolesť hlavy práve na tomto mieste na ľahkú váhu, pretože môže signalizovať závažnejšie ochorenia. Tento problém môže ľahko prejsť do chronického stavu, kedy je aj riešenie za pomoci odborníka zdĺhavým procesom s nejasným výsledkom. 

Čo spôsobuje bolesť hlavy na čele?

Bolesť hlavy na čele môže byť spôsobená viacerými faktormi, medzi ktoré patrí stres, zvýšené svalové a šijové napätie, zmena počasia, ale aj ochorenie prínosových dutín či blokáda horných rebier. Stres, jedna z príčin bolesti hlavy, spôsobuje aj rad iných zdravotných komplikácií. Práve stres spúšťa aj stuhnutie svalov šije či niektorých tvárových a očných svalov. Príčinu bolesti hlavy však môžeme hľadať aj v omnoho vážnejších problémoch, ako zápal mozgových blán, meningokok, nádor, ale takisto psychika a emočné prežívanie. Takisto môže ísť o poruchu spracovania bolesti v mozgu, a to môže byť spôsobené chybným držaním tela alebo pohybom a dokonca strachom. Prvým krokom k úspešnej liečbe je poznanie pravej príčiny daného problému. Bolesť hlavy na čele sa však málokedy objavuje, len ako jeden symptóm a najčastejšie sa prejavuje spolu s nasledujúcimi symptómami: 

  • Závrate

  • Nevoľnosť

  • Poruchy videnia

  • Poruchy spánku

  Hypotonická bolesť Hypotonická bolesť hlavy je najčastejším typom bolesti hlavy, ktorý sa vyskytuje u takmer 30 miliónov ľudí. Nejde o ostrú bolesť, ale často pacienta vyradí z normálneho fungovania, nakoľko ju neustále cíti niekde na pozadí v oblasti čela a spánkov.  

Príčina hypotonickej bolesti hlavy

Bolesť hlavy na čele, alebo aj hypotonická bolesť, je bolesťou, ktorá sa svojim charakterom podobá na bolesť tenznú. Tenzná bolesť hlavy, rovnako ako hypotonická, je spôsobená fyziologickými príčinami. Týmito príčinami je tenzia, napätie, v svaloch na hlave, šiji či v tvárových svaloch a takisto blokády horných rebier. Práve kvôli napnutým svalom nie je možná správna a kontinuálna dodávka krvi do mozgu čo následne spôsobuje rad bolestí. Príčinou môže byť aj meteosenzitivita pacienta, kedy bolesť nastáva po prudkej zmene počasia. Zlé držanie tela, napätie v oblasti krčných stavcov, poškodenie platničiek, výrastky na krčnej chrbtici či nesprávna poloha počas spánku sú ďalšie dôležité a časté príčiny tejto bolesti. Táto bolesť hlavy je často sprevádzaná aj pískaním alebo šumením v ušiach.  

Druhy hypotonickej bolesti hlavy

Hypotonická bolesť hlavy sa dá rozdeliť na dve hlavné kategórie, ktoré majú isté odlišnosti: na akútnu a chronickú bolesť hlavy. Akútna bolesť hlavy sa pri horších stavoch môže stať chronickou, pričom liečba chronického stavu je veľmi zdĺhavá a v niektorých prípadoch aj neúčinná. Akútna, alebo epizodická bolesť sa objavuje u pacientov pomerne zriedka, spravidla však menej ako 180 dní do roka a býva spôsobená faktormi, ako nedostatok tekutín, spánku, preťažené oči, ap. Chronická bolesť sa prejavuje viac ako 180 dní pričom je veľký predpoklad, že aj symptómy sprevádzajúce bolesť hlavy budú pretrvávať rovnako dlho.  

Akútna bolesť 

Pri akútnej hypotonickej bolesti hlavy sa väčšina pacientov spolieha najmä na analgetické prostriedky, ktorých úlohou je potlačiť bolesť, resp. jednotlivé prvky nervov, ktoré transformujú tento signál ďalej do mozgu. Ak sa stav zhoršuje, pacient začne byť odolný bežne dostupným analgetickým formám a bude potrebné predpisovať stále silnejšie analgetiká. Tu už začína chronický stav, ktorý sa snažíme zvrátiť. Jeho zvrátenie však nedosiahneme pravidelným prísunom analgetických prípravkov, ale medzi inými spôsobmi aj pravidelným fyzioterapeutickým cvičením, ktoré redukuje tlak v svalstve a pomáha prekrviť mozog i celé telo. Vhodné sú cviky na uvoľnenie stuhnutých svalov, nácvik správneho sedu, stoja a polohy v spánku a tiež sa používa elektroliečba.   

Chronická bolesť 

Ak je chronická bolesť hlavy jedným zo symptómov  depresie, psychiater pacientovi predpíše silnejšie lieky, antidepresíva. Princípom je ovplyvňovanie centrálneho nervového systému pomocou tricyklických antidepresív, ktorých účinok sa však nedostaví ihneď po ich užití – najčastejšie však do troch týždňov. Keďže depresia je v mnohých prípadoch vyústením dlhodobého psychického a emočného tlaku, je nutné podstúpiť aj psychoterapiu a nezostať len pri liečení antidepresívami. 

Ako sa zbaviť bolesti hlavy na čele

Obe z týchto stavov hypotonickej bolesti majú isté náležitosti pričom hlavné je vylúčiť vážnejšie prvky, ktoré môžu ohroziť až život pacienta (napr. nádor). Základom celej liečby v oboch prípadoch je cvičenie pod dohľadom skúsených fyzioterapeutov, neodporúčame domáce cvičenie podľa videí. Krčnú chrbticu považujeme za citlivú a nevyhnutnú časť ľudského tela vyžadujúcu jej funkciu dennej báze. Pri nesprávnom cvičení môže dôjsť k zaseknutiu nervu, čím sa stav pacienta značne zhorší.

Bolesť hlavy u detí

Bolesť hlavy je spolu s bolesťou brucha najčastejším symptómom u detí. U detí môže ísť o primárnu bolesť hlavy - tenznú bolesť hlavy alebo migrénu, kedy bolesti sprevádza aj horúčka alebo kŕče. Alebo môže ísť o bolesť hlavy sekundárneho charakteru, kedy je bolesť hlavy sprievodným znakom mnohých ochorení cez infekcie uší a očí, ochorenia prínosových dutín, zubov, ochorenia krčnej chrbtice alebo svalov. Ďalej môže ísť o chronické ochorenia iných orgánov napr. pečeň, obličky, srdce, chudokrvnosť alebo reumatické ochorenia. Príčinu musí stanoviť lekár. Ak bolesť hlavy ani napriek odpočinku neodznie, alebo sa pravidelne vracia, je na mieste navštíviť lekára, ktorý zhodnotí, či je potrebné navštíviť neurológa alebo iného odborníka. 

Bolesť hlavy v tehotenstve

Bolesti hlavy v tehotenstve sú sprievodným javom hormonálnych zmien počas prvých týždňov. Prípadne, môžu nasvedčovať vážnejšiemu ochoreniu, a to preeklampsii, ktorá na rozdiel od iného typu bolesti hlavy, vzniká až po 20. týždni tehotenstva a po pôrode odznie. Preeklampsia sa tiež spája s vysokým krvným tlakom, výskytom bielkovín v moči, opuchmi a zdravotným rizikom pre matku aj dieťa. Bolesť hlavy v takomto prípade často sprevádza rozmazané videnie, svetloplachosť či nevoľnosť a vracanie. Opäť platí, že túto diagnózu musí stanoviť lekár. Dobrá správa je, že väčšina problémov v tehotenstve v 2. a 3. trimestri odznie. 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1. Pomôže mi pri tomto type bolesti hlavy masáž?

Masáž pomôže odstrániť symptómy (presne ako medikamentózna liečba), no neodstraňuje príčiny - ideálna je kombinácia cvičenia a manuálnych techník.

2. Hrám na hudobný nástroj, ktorý je jednostranný (gitara, priečna flauta, husle, ap.) môže mi táto asymetria spôsobovať bolesti?

Určite áno, nakoľko dlhodobá asymetria zmení nastavenie v mäkkých štruktúrach a vzniká svalová dysbalancia medzi pravou a ľavou stranou tela, čo môže viesť k bolestiam svalov, chrbtice a tiež hlavy. Ak sa hre na akýkoľvek hudobný nástroj venujete, treba si uvedomiť, že ide o jednostrannú záťaž, ktorú je nutné kompenzovať vhodným cvičením, ak potrebujete aktuálne riešiť alebo sa chcete v budúcnosti vyhnúť zdravotným problémom.

3. Ako správne plávať, aby sme sa vyhli bolesti hlavy a svalov?

Pri plávaní klasických pŕs mnoho ľudí drží hlavu nad hladinou, čo vedie k bolestiam krčnej chrbtice. Ak chcete plávať tento štýl, je dobré sa naučiť plávať tak, aby ste hlavu ponárali, čím sa svaly v oblasti šije uvoľnia. Ideálny plavecký štýl je znak.

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Patrik Kuhnel
Patrik Kuhnel
  • Vzdelanie: SZS Diplomovaný fyzioterapeut

  • Metodiky: McKenzie, Dornova metóda, Mobilizačné techniky

  • Špecializácia: Rekreační aj vrcholoví športovci, Bolesti chrbtice, Dolné končatiny, Chodidlo