Súvisí vysoký tlak s bolesťou hlavy?

Vysoký krvný tlak a bolesť hlavy – majú niečo spoločné? Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia, trápi mnohých ľudí, hoci o tejto chorobe nemusia ani len tušiť. Jedným z hlavných príznakov hypertenzie je práve bolesť hlavy, ktorú môže vysoký tlak spôsobovať. Prejaví sa ako pulzujúca bolesť v zadnej časti hlavy, začne zvyčajne hneď po zobudení a zhoršuje sa pri zvýšenej námahe. Čo s touto bolesťou robiť a aké sú ďalšie príznaky a riziká vysokého tlaku?

Vysoký krvný tlak – artériová hypertenzia

Vysoký krvný tlak je stav, kedy krv kolujúca v ľudskom tele nadobúda silný tlak. Okrem nebezpečenstva, ktoré so sebou prináša tento stav je najhoršie azda to, že vysoký krvný tlak nebolí a nie je sprevádzaný jasnými príznakmi.

Väčšina ľudí sa preto i s hypertenziou cíti zdravo, hoci v ich tepnách prúdi krv pod veľmi silným a nebezpečným tlakom. Bolesť hlavy pri predklone či tlak v ušiach sú jedny z veľmi špecifických príznakov vysokého tlaku.  Väčšine pacientov je diagnostikovaný vysoký krvný tlak náhodou, ako súčasť bežnej prehliadky u všeobecného lekára či ako následok poruchy videnia, orientácie či samotnej bolesti hlavy.

Pre pacientov trpiacich vysokým krvným tlakom je dôležité tento stav pravidelne zaznamenávať, prípadne porovnať s výsledkami v inom časovom období. U niektorých pacientov je náročné si odsledovať, čo presne zvýšenie tlaku spôsobuje, pretože môže ísť o mnoho faktorov alebo nie je príčina zrejmá. 

Príčiny a príznaky vysokého krvného tlaku

Vysoké percento postihnutých nemá presne určenú príčinu vzniku vysokého tlaku. Medzi najčastejšie príčiny patrí civilizačná choroba – obezita. Ďalej sem môžeme zaradiť prílišné solenie, konzumácia alkoholických nápojov, ale aj stres, nedostatok pohybu, cukrovka a zvýšená hladina tukov v krvi či vyšší vek.

Druhou kategóriou sú vrodené predispozície, ktoré predurčujú jedincov k zvýšenému tlaku a ten sa za určitých podmienok môže vyskytnúť už v pomerne mladom veku. Dedičnosť a vek sú faktory, ktoré nemožno ovplyvniť.  Medzi príznaky vysokého tlaku, okrem bolesti hlavy, patria:

 • Búšenie srdca

 • Bolesť hlavy

 • Nespavosť

 • Krvácanie z nosa

 • Pískanie / hučanie v ušiach

 • Bolesť na hrudi

 • Sťažené dýchanie – dýchavičnosť

 • Nadmerné potenie

 • Poruchy videnia, príp. závrate

 • Zvýšená únava

 • Opuchy členkov

Úprava váhy, obmedzenie fajčenia, vyvážená zdravá strava, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, eliminácia stresu a zdravé emočné prežívanie sú základnými predpokladmi pre dlhodobé uchovanie si optimálneho tlaku. To, či máte vysoký krvný tlak môžete zistiť tlakomerom, pričom si hodnoty tlaku pravidelne zapisujte. Zvýšenie tlaku môže byť spôsobené aktuálnou fyzickou záťažou, stresom a napätím. 

Ako upraviť jedálniček pri vysokom krvnom tlaku

Ako je spomenuté vyššie, pokiaľ trpíte nadváhou, je potrebné váhu upraviť. Do svojho jedálnička zaraďte cesnak, cibuľu, zeler, červenú repu, uhorky, grepy, jablká, vločky, banány, pohánku, ryby, včelí med, orechy, jogurty, kakao, horkú čokoládu a strukoviny. Z byliniek možno používať bazalku, kardamon, hloh obyčajný, zázvor, levanduľu a mačací pazúr.

Naopak by ste mali vynechať soľ, kávu, čierny čaj, tuky a alkohol. Samozrejme, nemusíte sa svojich obľúbených jedál a nápojov vzdávať úplne (pokiaľ vám tak nenariadi lekár), ale konzumujte ich v menšom množstve a zaraďte do stravy potraviny, ktoré tlaku prospievajú. Pre približnú orientáciu vám môže byť nápomocná nasledovná tabuľka:

Tlak krvi

Systolický tlak

Diastolický tlak

Normálny

do 120

Menej ako 80

Prehypertenzia

120 - 139

80 - 89

Hypertenzia I. stupňa

140 - 159

90 - 99

Hypertenzia II. stupňa

160 +

100 +

Prečo je vysoký krvný tlak nebezpečný?

Vysoký krvný tlak, je nazývaný aj ,,tichý zabijak’’ a môže poškodiť organizmus rôznymi spôsobmi. Predovšetkým zvyšuje námahu srdca a ciev a môže stáť za mnohými ochoreniami. Pretože srdce musí po dlhé obdobie pracovať ťažšie, ako za normálnych okolností, má tendenciu zväčšiť sa – steny srdca zhrubnú a hovoríme o tzv. hypertrofii srdcového svalu.

Mierne zväčšené srdce môže pracovať dobre, ale ak sa zväčší priveľmi, môže to spôsobiť veľké problémy. Dlhodobé zanedbanie liečenia vysokého krvného tlaku môže viesť až k infarktu myokardu.  Ďalej vysoký tlak spôsobuje kôrnatenie tepien alebo artériosklerózu.

Cievy odolávajú zvýšenej sile krvného prúdu a časom sa zduria, stuhnú a stratia elasticitu. Potom sa môžu ľahko roztrhnúť alebo upchať. Vysoký tlak môže ďalej stáť aj za ischemickou chorobou srdca, mozgovou príhodou, môže spôsobiť poruchy pamäte až demenciu, zhoršenie až stratu zraku, zlyhanie obličiek a mnoho ďalších problémov. 

Ako súvisí hypertenzia s bolesťou hlavy

Ak trpíte bolesťami hlavy a ak si opakovane nameriate zvýšené hodnoty krvného tlaku, navštívte svojho všeobecného lekára. Ak to bude potrebné, odporúči vás k internistovi. Lekár podľa príslušných vyšetrení a meraní hodnôt tlaku uváži, či sú lieky potrebné alebo nie. Pamätajte, že udržiavaním tlaku v normálnych hodnotách viete zamedziť riziku vzniku srdcového infarktu alebo mozgovej porážky.

Dôležitým faktorom je spolupráca lekára a pacienta. Človek si meria a zapisuje svoje hodnoty krvného tlaku namerané v určený čas a následne informuje svojho lekára. Diagnóza sa stanoví, ak sa nameria vysoký krvný tlak v najmenej dvoch meraniach z troch u lekára. Človek musí byť vo fyzickom a psychickom pokoji.

Lieky na bolesť hlavy a vysoký krvný tlak

Ak vás lekár pošle k internistovi a ten vám predpíše lieky, môže chvíľu trvať kým nájde to správne dávkovanie alebo druh lieku. Užívanie liekov však nepodceňujte. Vysoký krvný tlak nemožno úplne vyliečiť, ale je možné ho regulovať a stabilizovať vhodnými liekmi na podporu krvného obehu a tiež doplnkami stravy na srdce a cievy.

Po úprave krvného tlaku by mali odznieť aj nepríjemné bolesti hlavy. Ak bolesť hlavy súvisí s tlakom, neradíme bolesť riešiť len tabletkami proti bolesti. Je potrebné riešiť príčinu vysokého krvného tlaku. 

Kedy vyhľadať doktora

S návštevou lekára neotáľajte, ak trpíte jedným alebo viacerými príznakmi vysokého krvného tlaku. Pravidelne navštevujte lekárske prehliadky, ktorých súčasťou je aj meranie tlaku, prípadne si tlakomer zakúpte aj domov. Ak kolísanie krvného tlaku nemá jasnú príčinu, je dobré, aby o tom vedel váš ošetrujúci lekár.

Nečakajte so starostlivosťou o seba do vysokého veku. Vtedy je už bohužiaľ na mnoho vecí neskoro. Pravidelný pohyb a vhodná životospráva sú investíciou do dôchodku a zvýšená starostlivosť o zdravie vo vyššom veku by mali byť samozrejmosťou. 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1. Ako dlho by som sa mal venovať pohybovej aktivite?

Odporúča sa minimálne 30 minút denne, vhodná pohybová aktivita je napr. aj rýchla chôdza. 

2. Kedy si mám merať tlak?

Aby bolo sledovanie efektívne, meranie by ste mali vykonávať každý deň za rovnakých podmienok a v rovnaký čas.

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd

Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.
Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Mgr. Aneta Hartlová
Mgr. Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti