Čo pomáha na bolesť hlavy?

Otázka, ktorú si vo chvíli bolesti položí asi každý. Je dobré si uvedomiť, že neexistuje univerzálny liek a je nutné zistiť príčinu. Každý typ bolesti, či už tenzná alebo bodavá bolesť, má totiž svoj spúšťač. Ak bolesť pretrváva, prípadne sa objavuje sporadicky na tom istom mieste, mali by ste sa zamerať na objavenie príčiny. Prekážajú vášmu telu isté potraviny alebo sa bolesť objavuje v prípade špecifického počasia? Tieto otázky by ste mali zodpovedať ešte pred tým, než sa rozhodnete navštíviť svojho neurológa.

Aké sú príčiny bolesti hlavy?

Poznať príčinu vzniku bolesti hlavy je pre jej odstránenie kľúčové. Inak ju budeme len dookola tlmiť, ale pokiaľ nenájdeme jej pravú príčinu, čoskoro sa opäť vráti. Rozdeľujeme dva druhy bolesti hlavy, a to primárnu a sekundárnu. Obe majú svoje špecifikácie, a to:

Primárna bolesť hlavy

Tento druh bolesti sa vyskytuje najčastejšie, hoci je jej príčina často neznáma. Okrem migrény sem môžeme zaradiť Hortonov syndróm (bolesť na spánkoch) či bolesť vplyvom počasia.

 • Migréna

 • Hortonov syndrón

 • Vplyvy počasia

Sekundárna bolesť hlavy

Vzniká vplyvom vonkajšieho pôsobenia, následkom úrazu či ochorenia. Môže sa jednať aj o bolesť spôsobenú medikamentmi. K sekundárnemu typu bolestí sa radí aj blokácia krčnej chrbtice, stuhnutosť svalov krku, šije a ramien alebo blokáda horných rebier. Pomôže masáž, ako akútna pomoc, krém na uvoľnenie stuhnutého svalstva a pravidelné cvičenie a zlepšenie držania tela. Ak sedíte celý deň za počítačom s predsunutou hlavou alebo šoférujete dlhé hodiny a dostatočne sa nehýbete, je možné, že svaly v oblasti krku sú tak stuhnuté, že prietok krvi do mozgu nie je dostatočný, čo sa prejaví, ako bolesť hlavy. Ak máte zamestnanie, ktoré si vyžaduje dlhé hodiny za počítačom, zaraďte do svojho pracovného dňa, krátke ale efektívne cvičenie na rozhýbanie krku, ramien a šije. 

 • Blokáda krčnej chrbtice

 • Stuhnutosť svalov krku, šije a ramien

 • Blokáda horných rebier

 • Predsunuté držanie hlavy

 • Šoférovanie

Je dôležité, aby pacient vedel rozlíšiť typ svojej bolesti hlavy. Od toho bude totiž závisieť aj liečba. V tom najhoršom prípade ju totiž môže spôsobovať aj tumor. Ten môže tlačiť na stenu lebky a vnútrolebečný tlak sa zvýši. Samozrejme, táto vážna diagnóza sa nedokáže určiť len na základe bolesti a je nutné dôkladné vyšetrenie. Každá bolesť je istým spôsobom špecifická. Zatiaľ čo na jeden druh pomôže bylinkový čaj, tá druhá môže viesť k zložitej operácií.

Migréna - primárna bolesť

Málokto vie, že migréna nie je len silná bolesť hlavy, ale skutočná choroba, ktorá sa prejavuje veľmi silnou záchvatovou a pulzujúcou bolesťou a ďalšími symptómami, ako napríklad vracanie, problémy so spánkom, citlivosť na svetlo a zvuky a vie pekne znepríjemniť život každému, kto ňou trpí.  Jednou z hlavných príčin migrény je nerovnováha serotonínu, ktorý pôsobí na cievy v mozgu. Keď sa v mozgu vyplaví príliš veľa serotonínu, ako aj ďalších látok, vzniká tzv. sterilný zápal tepien mozgových obalov bez infekcie. Namiesto nej pulzová vlna spôsobí migrénu.  Migréna a jej prejavy postihujú trikrát častejšie ženy ako mužov a počas života ju zažil azda každý človek. Problém však je, ak niekto migrénou trpí každý mesiac alebo dokonca viackrát do mesiaca. Vtedy už migréna vážne zasahuje do kvality života človeka a je nutné sa na ňu liečiť. Stuhnuté svaly šije a krku a problém s krčnou chrbticou môžu takisto stáť za vznikom migrény. Na potvrdenie tejto príčiny je však nutné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý zhodnotí stav a funkcie chrbtice a ich možnej súvislosti s migrénou. 

Ako sa zbaviť migrény

Najčastejším riešením, po ktorom človek trpiaci migrénou siahne, je analgetikum a najúčinnejším voľnopredajným medikamentom na migrénu je Panadol. Jeho občasné užitie v akútnom stave nikomu neuškodí, ak však trpíte migrénou pravidelne a dlhodobo, je potrebné bolesť riešiť aj inak, pretože analgetiká bolesť iba tlmia, ale neliečia jej príčinu.  Existujú viaceré domáce metódy, ako sa migrény zbaviť, avšak nie vždy zaberú na každého. Za vyskúšanie však nič nedáte. Napr. striedanie teplých a studených obkladov na čelo a spánky. Niekedy pomôže zmena životného štýlu, stravovania (nižšie sa dočítate aj o prepojení potravinových intolerancií a migrény), zlepšenie spánkového režimu, dostatočný prísun tekutín, pravidelný pohyb a dokonca orgazmus. Áno, čítate dobre. Pri orgazme sa cievy v mozgu rozšíria, zlepší sa prietok krvi, vylúčia sa hormóny šťastia a tie pôsobia proti bolesti. Zaberajú takisto obklady s jablčným octom či muštom, alebo si spánky a čelo natrite citrónom. Ďalej možno siahnuť aj po aromaterapii alebo esenciálnych olejoch - mäta prieporná, levanduľa, materinná dúška alebo harmanček. Kvapnite si pár kvapiek do dlaní a pomasírujte boľavé miesto, prípadne pomôže inhalácia týchto olejov. 

Migréna s aurou

Jedným zo sprievodných javov migrény je aura. Existuje motorická, senzitívna, čuchová a najčastejšie je zraková aura a má rôzne neurologické prejavy: zmätenosť, brnenie, zhoršené vyjadrovanie, zrakové poruchy a iné. Najčastejšie ide o vizuálne znaky, abstraktné obrazy, ktoré sa premietajú na pozadí bežného zrakového vnemu. Aura môže mať takisto podobu bielych alebo čiernych škvŕn, alebo sa prejaví ako dočasná strata časti zrakového vnemu či dokonca strata rečovej schopnosti. Je dobré o tomto symptóme vedieť, nakoľko môže pacienta, ktorý ním trpí prvýkrát, značne vystrašiť. Aura zvykne trvať v priemere od 5 do 60 minút. Nástup aury je predzvesťou migrény a dokáže vás upozorniť na to, aby ste včas užili antimigreniká. 

Antimigreniká

Keďže ide o veľmi silné lieky, sú len na predpis v podobe piluliek alebo roztoku, ktorý je potrebné aplikovať injekčnou striekačkou. Takéto lieky môže predpísať iba váš lekár po dôkladnom vyšetrení a po tom, čo zlyhajú iné jemnejšie metódy liečby. 

Hortonov syndróm - primárna bolesť

Za názvom tohto syndrómu sa skrýva špecifický druh bolesti hlavy, a tou je bolesť spánkov, ktorou trpia prevažne muži v produktívnom veku. Práve preto sa lekári domnievajú, že jednou z možných príčin Hortonovho syndrómu je stres, avšak tento syndróm nie je ešte dostatočne prebádaný, aby sme mohli jasne povedať, čo ho spôsobuje. Hortonov syndróm podobne ako migréna sa prejavuje veľmi silnými bolesťami hlavy v oblasti spánkov, ktorú môžu sprevádzať aj iné symptómy - nevoľnosť, potenie, dokonca horúčka a vracanie. 

Ako liečiť Hortonov syndróm

Predtým ako sa s liečbou vôbec začne je nutné, aby neurológ určil diagnózu na základe dôkladného vyšetrenia. Ak je Hortonov syndróm spôsobený zápalom spánkovej tepny, neurológ pacientovi nasadí antibiotiká alebo kortikoidy, prípade odporučí aj fyzikálnu liečbu. Ak sa zápal nepotvrdí, potom zostáva užívanie analgetík, rovnako ako pri migréne.

Tenzná bolesť hlavy - sekundárna bolesť

Tento typ bolesti je spôsobený stresom, prácou za počítačom, únavou, nedostatkom tekutín alebo zmenou počasia. V tomto prípade ide o tupú bolesť sprevádzanú napätím svalov krku a šije. 

Blokáda krčnej chrbtice - sekundárna bolesť

Ak máte podozrenie, že za vašou bolesťou by mohla byť blokáda krčnej chrbtice, neváhajte navštíviť skúseného fyzioterapeuta, ktorý váš stav zhodnotí a naučí vás ako správne cvičiť aj doma. Najlepšou prevenciou je pravidelné cvičenie kompenzujúce sedavé zamestnanie. To by malo zahŕňať posilnenie svalov na prednej strane tela - krk a stred tela, strečing a posilnenie zadnej strany tela a dlhšie prechádzky. Takisto si upravte svoje miesto na sedenie tak, aby ste mohli sedieť s predĺženou chrbticou a centrovanou hlavou. Nezabudnite na pitný režim v podobe čistej pramenitej vody, prípadne čajov. Dostatočné osvetlenie a pravidelné vetranie miestnosti, v ktorej pracujete, takisto prispejú k lepšej cirkulácii krvi a okysličeniu mozgu. V neposlednom rade sa zamyslite aj nad svojím spánkovým režimom. Spíte dostatočne dlho? V akej polohe spíte? Aký máte matrac a vankúš? Ak máte čo i len malé podozrenie na to, že niečo z vyššie spomenutého by mohlo prispievať k vašim ťažkostiam, určite si dajte tú námahu a odstráňte prípadné spúšťače. 

Stuhnuté svalstvo v oblasti krku, šije a ramien - sekundárna bolesť

Cez krčnú chrbticu, ktorá je z celej chrbtice najužšia, prechádzajú nervy prepájajúce mozog a zvyšok tela. Ak je táto oblasť dlhodobo zablokovaná, svaly v oblasti šije, ramien a krku stuhnuté a slabé, potom bolesť je len otázkou času. Mozog sa v tomto prípade nedostatočne prekrvuje a takisto je obmedzená komunikácia mozgu s pohybovým aparátom. Prejaví sa to na zhoršenej koordinácii pohybov a celkovom horšom vnímaní tela. Je mimoriadne dôležité túto oblasť pravidelne rozcvičovať tak, aby bola chrbtica mobilná a pružná a svaly dostatočné silné a zároveň schopné sa uvoľniť. Ak vás trápia stuhnuté trapézy riešením je ich pravidelná masáž, krémy uvoľňujúce napäté svaly a v neposlednom rade cvičenie, ktorým posilnite svaly chrbta a stredu tela. Treba si uvedomiť, že naše telo nebolo pôvodne stvorené na dlhé hodiny sedenia za počítačom a táto poloha nie je pre nás prirodzená, preto je nutná kompenzácia. 

Blokáda horných rebier - sekundárna bolesť

Možno sa to zdá neuveriteľné, ale aj blokáda horných rebier sa môže radiť k príčinám vášho utrpenia. Blokáda rebier môže spôsobovať rôzne prejavy v závislostí od toho, o ktoré rebro ide. Za bolesťou hlavy môže stáť blokáda prvého rebra. Môže k nej dôjsť pri nedostatočnom pohybe a oslabení prsného svalstva, pri nerovnováhe svalového napätia, ale takisto pri pretrénovanosti danej oblasti alebo pri prudkom a nekoordinovanom pohybe. Ďalej stereotypné pohyby zaťažujúce jednu stranu tela viac ako druhú, nevhodná záťaž a chybné pohyby. Skúsený fyzioterapeut dokáže na základe vyšetrenia pacienta určiť, či ide o blokáciu rebra a následne ho manuálne uvoľniť. Po tom musí nasledovať stabilizácia cvičením a bolesť by mala odznieť do niekoľkých hodín prípadne dní. 

Čo s bolesťou hlavy v tehotenstve?

Tehotenstvo sprevádza mnoho zmien, fyzických, hormonálnych a psychologických. Každá žena priebeh tehotenstva prežíva inak a niektoré sa bohužiaľ pasujú s rôznymi nepríjemnými symptómami. Migréna je jednou z nich. Ženy celkovo trpia bolesťou hlavy častejšie ako muži a príčinou môžu byť hormonálne zmeny, ktorými ženy pravidelne prechádzajú. V tehotenstve je tých zmien ešte viac a môžu sa prejaviť tehotenskou tenznou bolesťou. Ďalším spúšťačom môže byť stres z nadchádzajúcej zmeny, vyššia váha a záťaž pre organizmus, presilený chrbát ap. Ak by bola bolesť tak silná, že je nutné užiť liek, potrebné je zvoliť len tie vhodné pre tehotné ženy. Niektoré totiž obsahujú látky ohrozujúce vývin plodu, alebo sú celkovo rizikové. Pomôcť môže takisto aromaterapia, kúpeľ, alebo bylinky (opäť si však overte, či je v poriadku dané bylinky v tehotenstve užiť).

Bolesť hlavy po pôrode

Po pôrode mamičku čakajú okrem milých radostí a starostlivosti o bábätko aj zmeny týkajúce sa jej tela a celkového stavu v domácnosti. Niektoré ženy po pôrode zažívajú bolesti hlavy, ako dôsledok na podanie epidurálky, iné zas z dôvodu hormonálnych zmien. Ak vám bola podaná epidurálna analgézia a trpíte po pôrode bolesťami hlavy, nevoľnosťou alebo inými nepríjemnými príznakmi neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Opäť platí, že ak dojčíte, nie všetky lieky sú pre vás vhodné, preto by ste sa jednoznačne mali poradiť s lekárom.

Bolesť hlavy spôsobená jedlom

Intolerancia na istý druh jedla, prípadne jej zložky, je jednou z najčastejších vnútorných činiteľov bolesti hlavy. Rovnako to platí aj pri požití alkoholu či naopak, hlade. Telo funguje ako komplexný systém, dokonalý stroj. Napríklad pri hladovaní, je hladina bielkovín a cukrov obsiahnutých v tele nízka, na čo telo reaguje rozšírením ciev. Táto bolesť pretrváva až do vstrebania týchto zložiek jedla po ich konzumácií. Ak však bolesť hlavy signalizuje intoleranciu na nejakú zložku potravy, vyhnete sa jej len tým, že danú alergén prestanete konzumovať. 

Celiakia a bolesť hlavy

Intolerancia na lepok sa môže prejavovať aj neutíchajúcou bolesťou hlavy. V týchto prípadoch často nepomôže ani najlepší liek, nehovoriac o histamínovej intolerancii. Pri histamínovej intolerancií je bolesť hlavy podobná migréne, kedy sa môže pridružiť aj búšenie srdca. Medzi ďalšie príčiny bolesti hlavy môžeme pokladať nadmerné požitie alkoholu, prijímanie vitamínu B6 či A či následkom MSG (monosodium glutamát), označovaný taktiež aj za syndróm čínskej reštaurácie. Ako sme spomenuli už vyššie, dôležité je odsledovať spúšťač. V prípade, že jednoznačne nebudete vedieť vystopovať príčinu, pomôže vám alergológ v prípade, že skutočne ide o potravinovú intoleranciu.

Alergie na jedlo a bolesť hlavy

Alergia na jedlo môže mať mnoho prejavov od ťažkostí s trávením, problematickou pleťou, opuchom sliznice, svrbenie a začervenanie pokožky až po bolesti hlavy. U niekoho aj všetky naraz. Problém je, že niekedy sa tieto prejavy objavia až niekoľko hodín alebo dní po požití alergénu, preto môže trvať veľmi dlho, kým si postihnutý človek spojí dané jedlo s bolesťou. Ak by ste však mali podozrenie, že toto by mohol byť váš prípad, potvrdíte si to len dôkladným vyšetrením u alergológa. 

Histamínová intolerancia a bolesť hlavy

Intolerancia na histamín, látku, ktorá je prirodzene prítomná v mnohých potravinách, je dnes rozšírená diagnóza. Vzniká poruchou odbúravania histamínu z tela a spôsobuje nadúvanie, hnačky, bolesti brucha, kŕče, plynatosť, kožné vyrážky, závraty, pokles krvného tlaku a tiež migrénu. Ak zistíte, že za vašimi migrénami stojí práve intolerancia na histamín, je dôležité, aby ste obmedzili niektoré potraviny. Táto intolerancia je totiž aktuálne neliečiteľná a jediný spôsob, ako predísť problémom je dodržiavať nízkohistamínovú diétu. Existujú potraviny, ktoré histamín obsahujú, potom také, ktoré zvyšujú uvoľnenie histamínu v tele a do tretice tie, ktoré blokujú účinok enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorý histamín z tela odbúrava.

Alkohol a bolesť hlavy

Asi väčšina ľudí už niekedy zažila nepríjemnú “opicu” po niekoľkých pohárikoch alkoholu, ku ktorej patrí aj bolesť hlavy. Najčastejšia príčina je dehydratácia, preto si ku každému drinku alebo poháru vína nalejte aj pohár vody. Alkohol takisto narúša spánok a jeho nedostatok môže byť tiež príčinou bolesti. Ak ste milovníkom vína, potom vašu bolesť môže spôsobiť obsah trieslovín v červenom víne. Tie sú v podstate neškodné a sú bohatým zdrojom antioxidantov, avšak niektorí ľudia na ne reagujú citlivejšie. Medzi ďalšie príčiny patrí aj kombinácia alkoholu s cukrom, napríklad v miešaných drinkoch alebo v sladkých vínach. V neposlednom rade, alkohol uvoľňuje v tele histamín, takže ak trpíte histamínovou intoleranciou, alkohol si budete musieť odoprieť. Ak ste to však s alkohol prehnali, pred spaním vypite veľký pohár vody, prípadne vypite čo najviac tekutín s vitamínom C a elektrolytmi hneď po zobudení.

Prevencia proti bolestiam hlavy

Ako sme už niekoľkokrát zdôraznili, ak si u seba všimnete spúšťač bolesti, je dobré sa mu vyvarovať a ak samy nedokážete vystopovať príčinu, neváhajte sa obrátiť na odborníkov - obvodného lekára, fyzioterapeuta, neurológa či alergológa. Všeobecne je však dobré dodržiavať niekoľko zásad zdravého životného štýlu, vďaka ktorým sa pravdepodobne vyhnete užívaniu analgetík:

 • Pravidelný spánkový režim 

 • Vyvážená a vhodná strava pre vás

 • Dostatok vody

 • Fyzická aktivita 

 • Pobyt na slnku a čerstvom vzduchu

 • Obmedzenie alkoholu a cukru

 • Oddych od obrazoviek 

 • Dostatočné osvetlenie pri čítaní a práci

Rýchly kvíz na identifikáciu príčiny bolesti hlavy

Zamyslite sa nad možnou príčinou: 

 • Sedeli ste celý deň za počítačom s predsunutou hlavou?

 • Šoférovali ste dlhú vzdialenosť?

 • Kúpili ste si nový vankúš?

 • Spávate na bruchu?

 • Pili ste dostatok vody?

 • Ako je na tom vaše trávenie? (bolesť hlavy môže byť sprievodným javom zápchy).

 • Jedli ste? 

 • Jedli ste niečo nezvyčajné?

 • Nastupuje bolesť po nejakej konkrétnej činnosti alebo jedle?

Ak je možné, že za vaším problémom stojí jedna z vyššie uvedených vecí, riešenie by mohlo byť relatívne jednoduché a nevyžaduje si ani užitie analgetika - cvičenie, doplnenie tekutín, masáž, odstránenie tráviacich ťažkostí, zistenie alergie a odstránenie alergénu z jedálnička, ap. 

Častá bolesť hlavy: kedy navštíviť špecialistu?

Kedy s bolesťou hlavy navštíviť lekára?

 • Ak je bolesť sprevádzaná silným búšením srdca, príp. potením

 • Zažívate najhoršiu bolesť, akú ste kedy mali

 • K bolesti sa pridruží strata vedomia, bolesť chrbtice či strata orientácie

Analgetiká málokedy riešia príčinu

Mnohí z nás používajú pri bolesti hlavy lieky na jej tlmenie, a to napríklad novalgin, ibalgin či paralen. Každý z týchto liekov má svoje špecifiká a účinne látky, ktoré bolesť účinne tlmia. Čo však keď bolesť hlavy neustále pretrváva? Môže bolesť vyriešiť aj fyzioterapia? Určite áno, ak je príčina bolesti stanovená, ako problém s pohybovým aparátom. 

Ako fungujú analgetiká

V prvom rade si treba uvedomiť, že bolesť je odpoveď nervovej sústavy na nebezpečenstvo. To znamená, že bolesť signalizuje, že by sme mali venovať pozornosť miestu, ktoré nás bolí, prípadne sa začať zaujímať, prečo nás vôbec niečo bolí. Tlmiť bolesť liekmi, nám síce prinesie takmer okamžitú úľavu, avšak málokedy odstráni príčinu. Z tohto hľadiska by sa tlmenie bolesti dalo považovať aj za nebezpečné, pretože tak môžeme prehliadnuť dôležitý signál tela. Predstavte si, že si zlomíte kosť, alebo natrhnete šľachu a necítili by ste vôbec žiadnu bolesť. Veselo by ste sa hýbali ďalej a mohli si tak navodiť fatálne následky. Ak trpíte akútnou bolesťou, ktorej príčinu poznáte a viete, že nejde o nič vážne, napr. sa porežete alebo buchnete, uľavte si tabletkou. Ak však bolesť prichádza opakovane, ide o chronickú bolesť, alebo jej pôvod nepoznáte, určite by ste sa mali najskôr zamerať na odhalenie príčiny. Navyše nezabúdajte, že každý liek má aj iné vedľajšie účinky, napr. zaťažuje pečeň a trávenie. Týmto odstavcom nechceme povedať, že liek proti bolesti by ste si nemali dať nikdy, len zvážte, či je to v danej chvíli nutné a vhodné. 

Pomôže mi na bolesť hlavy alpa?

Stará dobrá alpa kedysi nechýbala v lekárničke žiadnej domácnosti. Riešili sa ňou mnohé problémy, od kožných vyrážok, opuchov a štípancov, cez nádchu až po bolesti pohybového aparátu. Alpa je v podstate liehový roztok z prírodných rastlinných silíc. Obsahuje mentol, linalool, nerol ale aj ďalšie aromatické látky. Vďaka svojmu zloženiu pomáha uľaviť od reumatických prejavov, ako bolesť kĺbov, a môže sa prikladať na telo vo forme obkladu alebo inhalovať. A samozrejme je vhodné ju použiť aj pri bolestiach hlavy, na potretie spánkov, čela alebo záhlavia. Pozor však na oči. 

Fyzioterapia proti bolesti hlavy

Fyzioterapia funguje ako priamy záber aj na bolesť tohto charakteru. Pri fyzioterapií dokážeme pracovať s bolesťou hlavy prúdiacou od krčnej chrbtice, ktorá môže obmedzovať správne prekrvenie mozgu a môže vzniknúť migréna, kedy pod týmto pojmom označujeme stav tenznej bolesti na jednej strane hlavy. Bolesť hlavy je vyvolávaná určitými činiteľmi a pretransformovaná senzormi v podobe nervov. Práve tie prenášajú bolesť a stimulujú nervy, ktoré fungujú ako výstražný systém nášho tela. Akú úlohu teda zohrávajú tieto lieky ak nie tú, ktorá by daný problém riešila? Princíp analgetík je potlačenie bolesti, čo je vykonané vo forme otupenia nervových zakončení. Hoci bolesť priamo necítime a príčina je stále neodhalená, neznamená to, že sme sa bolesti nadobro zbavili. Každá bolesť má svoj špecifický priebeh, odhliadnuc od spúšťača, ktorý môže, ale aj nemusí, byť ovplyvňovaný účinnou látkou obsiahnutou v danom liečive. Zatiaľ čo je novalgin účinný pri menštruačných bolestiach  a bolestí hlavy, paralen zas utlmí bolesti hlavy počas horúčkovitých stavov. Ak chceme užívať analgetiká určite by sme sa mali poradiť s lekárnikom či všeobecným lekárom.

Časté otázky týkajúce sa bolesti hlavy

Pomohlo by s bolesťou hlavy tejpovanie?

Pokiaľ ide o bolesť hlavy spôsobenú stuhnutým svalstvom, môže ju správne nasadený tejp zmierniť až odstrániť.

Pomôže mi pri bolesti hlavy teplý kúpeľ?

Teplo vie niekedy tiež pomôcť. Zvolili by sme však suché teplo (napr. nahrievaci vankúšik na oblasť krku). Pacient by mal taktiež zhodnotiť to, či sú lieky preň vhodné vzhľadom na zdravotný stav. Lieky na bolesť hlavy spolu s vysokým tlakom nemusia byť práve vhodná kombinácia. Ak však bolesť pretrváva, sústreďte sa na príčinu, vďaka ktorej bude jej eliminácia účinnejšia – a to aj bez užitia analgetík.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd

Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.
Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.