Hypotenzia: Príznaky, príčiny a prevencia

Hypotenzia, alebo nízky tlak, sa vo väčšine prípadov považuje za zdraviu neškodný, na rozdiel od hypertenzie, teda vysokého krvného tlaku. Avšak aj v prípade nízkeho tlaku ide o odchýlku, ktorá síce vo väčšine prípadov odznie rýchlo, ale má svoje riziká. Aké sú jej príčiny a čo robiť v prípade nízkeho tlaku sa dozviete v tomto článku.

Čo je to hypotenzia - nízky krvný tlak?

Krvný tlak označuje tlak, pod ktorým prúdi krv v cievach. Medzi najčastejšie odchýlky patrí hypertenzia - vysoký krvný tlak a hypotenzia - nízky krvný tlak.  Obe odchýlky krvného tlaku sa nepovažujú ani tak za ochorenia samotné, ale skôr symptómy sprevádzajúce iné ochorenia. Pravdou však je, že hypotenzia väčšinou nie je tak nebezpečná, ako hypertenzia a dá sa aj ľahšie ovplyvniť.  Hypotenzia je stav, kedy krvný tlak klesne nižšie ako 90/60 mmHg (niekedy sa udáva aj 100/60 mmHg).  Prvý údaj označuje systolický tlak, alebo tlak, pod ktorým srdce vypudí krv do tepien. Druhý údaj je diastolický tlak, čo je hodnota tlaku v tepnách medzi 2 údermi srdca.  Diastolický tlak je vždy nižší ako systolický a v tepnách je prítomný neustále. Krvný tlak sa počas dňa mení vplyvom mnohých faktorov - psychický stres, fyzická aktivita, spánok, emócie, atď.  Hodnota, v ktorej sa tlak uvádza - mmHg - označuje milimetre ortuťového stĺpca.  Väčšinou sa s nižším tlakom stretávame u žien, ako u mužov. Nemusí však predstavovať vôbec žiadny problém, pokiaľ je krvný tlak stabilný.  Najčastejšie sa prejavuje ako motanie hlavy, závrate, mihanie pred očami, hučanie v ušiach alebo zimomravosť.

Kedy je hypotenzia nebezpečná?

Mnoho ľudí má nízky tlak celý život a ani o tom nevie.  Nebezpečný je náhly pokles tlaku, nakoľko človek môže cítiť mdloby a pocit na odpadnutie, prípadne k nemu aj dôjde. Ak odpadne starý človek v dôsledku poklesu tlaku, môže si navodiť úraz hlavy alebo zlomeninu končatiny, ktoré majú u starých ľudí často až fatálne následky.  Nebezpečenstvo nižšieho krvného tlaku spočíva v nedostatočnom prekrvení mozgu, srdca, obličiek a ďalších orgánov. 

Príznaky hypotenzie

Hypotenzia je častokrát bezpríznaková a nemusí byť patologická. Niektorí ľudia však majú viaceré príznaky hypotenzie a niektoré z nich sú z dlhodobého hľadiska nebezpečné, nakoľko je narušené prekrvenie životne dôležitých orgánov, čo sa prejavuje viacerými príznakmi. Najcitlivejší na obmedzené prekrvenie je mozog, z toho dôvodu je aj mnoho príznakov spojených práve s centrálnou nervovou sústavou.

 • Únava a ospalosť 

 • Bolesť a motanie hlavy

 • Čierna clona pred očami

 • Studené končatiny

 • Nadmerné potenie

 • Pocity na omdlenie a vertigo

 • Závrate pri vstávaní

 • Plytké dýchanie

Kedy je hypotenzia život ohrozujúca? 

Nízky tlak je život ohrozujúci, ak nastane šok. Ide o akútne a ťažké obehové zlyhanie životne dôležitých orgánov v dôsledku nedostatočného prekrvenia. Ak sa okamžite nezvráti, nastane smrť.  Príznakmi šoku je úzkosť, nepokoj, poruchy vedomia až strata vedomia, halucinácie a blúznenie. Koža je spotená a chladná. Zlyhávajú obličky a ďalšie orgány až napokon nastane smrť. 

Príčiny hypotenzie

Pokles krvného tlaku môže mať na svedomí viacero faktorov a nie je vždy jednoduché určiť ich príčinu.  Nízky tlak je totiž symptómom mnohých ochorení (kardiovaskulárnych, neurologických, endokrinných) a dokonca aj vedľajším účinkom niektorých liekov (patria tam diuretiká, alfa-blokátory, beta-blokátory, lieky na Parkinsonovu chorobu, tricyklické antidepresíva, Viagra v kombinácií s niektorými liekmi na srdce) a takisto dôsledkom hypovolémie (zníženie celkového množstva krvi v obehu). 

Ortostatická hypotenzia

Tento termín označuje pokles krvného tlaku pri zmene polohy z ľahu do sedu, alebo zo sedu do stoja. Príznakmi sú zatmenie pred očami, chvíľková slabosť a mdloby.  Je spôsobená hromadením krvi vo venóznom riečisku dolných končatín, čo vedie k zníženiu krvného návratu. Predísť tomuto stavu môžete tým, že budete polohu meniť postupne a pokojne pri tom dýchať. Ak dlhšie stojíte a pocítite pokles tlaku, prekrížte si nohy a stláčajte stehná o seba a celkovo napnite svaly na nohách čo dopomôže k rozprúdeniu krvi. 

Masívne krvácanie

Tlak klesne pri masívnej strate krvi (hypovolémia) počas veľmi silnej menštruácii či pôrode. V prípade úrazu a pôrodu môže byť tento stav život ohrozujúci. Je nevyhnutné pacienta čo najskôr hospitalizovať, zastaviť krvácanie a prípadne krv doplniť krvnou transfúziou.  

Úpal a dehydratácia

Dlhý pobyt na slnku spôsobuje prehriatie a dehydratáciu, čo vedie k zahusteniu krvi a jej pomalšiemu prietoku cievami. Tento stav ohrozuje najmä ľudí so srdcovo-cievnym ochorením. Počas horúcich dní je nutné sa pred slnkom chrániť pokrývkou hlavy, dostatočným príjmom vody a uprednostnením tieňa pred priamym slnkom. 

Tehotenstvo

Nízky tlak v tehotenstve je spôsobený tým, že rastúce dieťa je pre organizmus matky záťaž. Organizmus posiela krv k bábätku a chýba v obehu matky. Najčastejšie sa tento stav prejavuje nevoľnosťou a pocitom na odpadnutie. Väčšinou hneď v 1.trimestri a potom v druhej polovici tehotenstva.  Ďalšou príčinou poklesu môže byť fakt, že budúca mamička spí na chrbte, kedy maternica tlačí na dolnú dutú žilu. Vtedy je potrebné, aby žena zmenila svoj zvyk a ležala na boku. 

Alergické reakcie

Nízky krvný tlak je jedným zo symptómov sezónnej alergickej reakcie na jar, pri poštípaní hmyzom a iných alergických reakciách. Pomôže zmierniť symptómy alergie a vyhýbať sa alergénom. Pri závažnejšej alergickej reakcii neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. 

Periférna neuropatia a diabetes

Periférna neuropatia je ochorenie periférnych nervov, ktoré obojstranne prepájajú mozog s celým telom, teda vysielajú signály z tela do mozgu a naopak z mozgu do tela. Poškodenie týchto nervov sa nazýva periférna neuropatia.  Často k nej dochádza práve u ľudí s cukrovkou, pretože dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje nervy a iné tkanivá.  Pri tomto ochorení dochádza k narušeniu regulačných mechanizmov riadiacich krvný tlak a teda aj nervov, ktoré regulujú krvný tlak. Jedným z príznakov je aj chronická hypotenzia. 

Roztrúsená skleróza

Ďalšie ochorenie mozgu a miechy, ktoré má vplyv aj na krvný tlak. 

Parkinsonova choroba

Je progresívne neurodegeneratívne ochorenie, to znamená, že dochádza k degenerácii / poškodeniu nervov, ktoré sa v čase zhoršuje. Jedným z príznakov sú aj prudké výkyvy krvného tlaku. 

Nádory na mozgu

Kolísavý krvný tlak, náhle zvýšenie alebo zníženie krvného tlaku, to všetko môžu byť symptómy aj tak závažného ochorenia ako je nádor na mozgu. Tie sú často nezhubné a ich výskyt stúpa s výskytom iných typov rakoviny. Ich riziko však spočíva v útlaku na životne dôležité mozgové centrá. 

Lieky na hypertenziu

Môže to znieť ako paradox, ale ak pacient nemá správne nastavené lieky na vysoký krvný tlak, môže dôjsť k jeho závažnému poklesu. Je nutné prekonzultovať zvolené lieky a ich dávkovanie s lekárom. 

Prvá pomoc: Ako predísť hypotenzii?

Nie všetky faktory, ktoré vplývajú na krvný tlak máme plne vo svojich rukách. V tomto odstavci sa dozviete, ako svoj krvný tlak zvýšiť v prípade, že vám klesne v dôsledku externých vplyvov. 

Dodržiavajte pitný režim

Dehydratácia je jedna z príčin nízkeho krvného tlaku, preto je príjem tekutín nesmierne dôležitý. Dbajte na to hlavne v letných mesiacoch, pri zvýšenej fyzickej aktivite a ak patríte k starším ľuďom.  

Vstávajte pomaly

Ak máte prirodzene nižší tlak, dajte si pozor hlavne pri zmene polohy zdola nahor. Ak sa vám pri tom zatmie pred očami a na chvíľu príde nevoľno, stačí sa zastaviť, počkať a predýchať, prípadne doplniť tekutiny. Väčšinou tento stav rýchlo odznie. 

Nezabúdajte jesť pravidelne

Krvný tlak je ovplyvnený aj hladinou cukru v krvi. Pravidelná strava je preto u ľudí s nižším tlakom veľmi dôležitá. Pozor by si mali dať aj ľudia, ktorí sa snažia schudnúť alebo detoxikujú a prijímajú nedostatočné množstvo kalórií. . 

Doprajte si zdravý pohyb

Pravidelná fyzická aktivita obzvlášť na čerstvom vzduchu pomáha udržiavať zdravé srdce a tým aj stabilnú hladinu krvného tlaku. Odporúča sa popracovať na fyzickej kondícii pravidelným aeróbnym cvičením ako je plávanie, rýchlejšia chôdza alebo beh, aerobik a cyklistika.

Zvýšte príjem sodíka

Konzumácia soli vplýva na krvný tlak tak, že ho zvyšuje. V prípade vysokého krvného tlaku sa preto odporúča soliť minimálne. Pri hypotenzii je to logicky naopak - zvýšenie množstva soli v jedlách pomôže upraviť krvný tlak.

Ďalšie hodnoty tlaku

Hypotenzia nie je jediný stav krvného tlaku. Lekársky rozlišujeme ešte ďalšie dva - hypertenziu a normotenziu.

Hypertenzia

Hypertenzia je odborný termín pre vysoký krvný tlak. Hypertenzia začína, ak hodnoty krvného tlaku dosahujú viac ako 140/90 mmHg.

Normotenzia

Normotenzia je odborný názov pre normálny krvný tlak. Ideálny tlak sa pohybuje medzi 90/60 mmHg a 140/90 mmHg.

Liečba hypotenzie

Odpoveď akú liečbu pri hypotenzii zvoliť, nie je jednoduchá nakoľko závisí od jej príčiny.  Ak je hypotenzia zapríčinená šokom, alebo stratou krvi, je nutné pokles krvi dorovnať krvnou transfúziou a/alebo stabilizáciou stavu pacienta.  Pri dehydratácii je nutný okamžitý prísun vody, prípadne, vo veľmi závažnom stave je pacient hospitalizovaný a používajú sa infúzne roztoky.  V prípade infekcie sa pacientovi podajú antibiotiká a pri alergickej reakcii antialergiká.  Ak je príčinou poklesu krvného tlaku infarkt myokardu, je nutné privolať pomoc, vykonať koronarografiu a spriechodniť blokovanú cievu.  Pri závažných stavoch hypotenzie sa používa farmakologická liečba na zvýšenie tlaku.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
 • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

 • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

 • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.