Tŕpnu vám prsty na rukách? Možno trpíte syndrómom karpálneho tunela

Na vnútornej strane zápästia sa nachádza úzky anatomický priechod, nazývaný karpálny tunel. Tento je tvorený zápästnými kostičkami a väzivom. Týmto miestom prechádzajú šľachy ohýbačov prstov a nervus medianus, čo je stredový nerv, ktorý zabezpečuje jemnú motoriku prstov. V prípade zhrubnutia väzivových štruktúr dochádza k zatlačeniu a poškodeniu tohto nervu, pričom sa zhoršuje jeho cievne zásobenie. To následne vyvolá syndróm karpálneho tunela, ktorý má na svedomí rôzne nepríjemné a bolestivé príznaky. Karpálny tunel považujeme za tzv. úžinový syndróm, ktorého výskyt neustále narastá a vzhľadom na nesprávny životný štýl sa stáva takmer civilizačným ochorením. Symptómom zúženia prietoku krvného riečiska je najčastejšie tŕpnutie prstov, čo je však len prvotným príznakom.  Karpálny tunel najčastejšie vzniká ako následok kontinuálneho jednostranného zaťaženia, predovšetkým na dominantnej hornej končatine. Vzniká tzv. neuropatia (poškodenie nervu), a tento stav nazývame syndróm karpálneho tunela.  

Aké má príznaky karpálny tunel?

Karpálny tunel môže mať niekoľko štádií, ktoré určujeme podľa lokalizácie a intenzity bolesti. Symptómom karpálneho tunela, je najčastejšie tŕpnutie rúk, tŕpnutie prstov a bolesti v prvých troch prstov (palec, ukazovák, prostredník), ktoré sú priamo so stredovým nervom spojené.Regresia (zhoršenie) stavu pacienta sa vyznačuje postúpením tlakovej a bodavej bolesti do zápästia, lakťa až ramena. V štádiu, kedy si karpálny tunel vyžaduje operačný zákrok nie sú pacienti schopní vykonávať bežné činnosti – písanie na mobile, držanie pera, umývanie zubov či vešanie bielizne, ako následok straty citu priškrtením krvného riečiska.    Príznaky karpálneho tunelu  

  • Tŕpnutie rúk

  • Tŕpnutie prstov na ruke

  • Mravčenie v ruke

  • Obmedzená pohyblivosť prstov

  • Bolestivé zápästie, predlaktie či rameno

  • Ruka stráca cit, silu a obratnosť prstov

 

Možné príčiny karpálneho tunela

Najčastejšie sa tento syndróm vyskytuje u ľudí s cukrovkou, reumou,  poruchou činnosti štítnej žľazy či po zlomenine zápästia. Syndróm karpálneho tunela však nemožno spájať len s týmito ochoreniami, keďže o syndróme karpálneho tunela sa hovorí tiež v súvislosti s preťažovaním ruky vplyvom používania mobilov a počítačových myší. Najčastejšie sa preto tŕpnutie a bolesť spôsobená karpálnym syndrómom objavuje na pravej ruke tejto skupiny ľudí.  Rizikovou skupinou sú teda ľudia pracujúci v kanceláriách, kedy držia ruku dlhodobo v neprirodzenej polohe. Neprirodzené vybočenie zápästia môže viesť k preťažovaniu a deformácii šliach čo sa priamo podieľa na vzniku karpálneho tunela. Okrem iného môže byť tento syndróm spojený aj s často sa opakujúcimi manuálnymi prácami, ako je žehlenie, pranie, práca so zbíjačkou, hranie na klavíri a bubnoch. Vo všeobecnosti môžeme pokladať ženy za viac rizikovú skupinu. Počas hormonálnych zmien môže totiž mäkké tkanivo na zápästiach opúchať, čo znovu zužuje priemer ciev a opuch tlačí na stredový nerv zápästia čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku zápalu. Tlak v miestne stredového nervu narastá aj v prípadoch obezity. 

 

Ako predchádzať karpálnemu tunelu a na čo dať pozor

  Aby sme sa vyhli tomuto ochoreniu, je nesmierne dôležité striedať intenzívnu prácu s odpočinkom a cvičenie. Nemali by sme teda zabúdať na päť až desať minútové prestávky, počas ktorých by sme mali absolvovať ohýbanie a masírovanie prstov. Zabezpečíme tak uvoľnenie tlaku a prekrvenie. Rovnako dôležité je používanie správnych pomôcok a pracovných nástrojov ktoré znížia tlak  v zápästí. Pri pravidelnom opuchu rúk a nôh odporúčame obrátiť sa na špecialistu. Pri častých opuchoch končatín je totiž podozrenie na cukrovku,ale aj hypertyreózu.  

Ako postupovať pri liečbe karpálneho tunela?

Pri pretrvávaní príznakov môže dôjsť okrem poruchy citlivosti aj k výpadku svalovej sily (prvá odchadza motorika, neskôr sila stisku). Pacient by mal čím skôr vyhľadať odbornú pomoc neurológa, ktorý určí závažnosť ochorenia vyšetrením nervov. Takto určí štádium karpálneho tunela a následnú liečbu na zvrátenie ochorenia. V závislosti od  štádia lekár môže predpísať silné protizápalové analgetiká, fyzikálnu terapiu, lieky na uvoľnenie svalov alebo aj odporučiť operáciu. Syndróm karpálneho tunela je komplexný problém obvykle vyžadujúci ako liečbu medikamentóznu, tak aj liečbu fyzikálnu. Počas prvého štádia karpálneho tunela môže byť riešením aplikácia ortézi či dlahy, ktoré ruku stabilizujú v relaxačnej polohe. Účinná fyzikálna liečba ako hydroterapia, ultrazvuková terapia a magnetoterapia.  Neustupujúce symptómy karpálneho tunela či rýchlo sa zhoršujúci stav pacienta je vyriešený chirurgickým zákrokom v lokálnej anestézií.   

V minulosti sa odporúčala aplikácia vitamínu B, avšak nebol preukázaný súvis užívania tohto vitamínu so zlepšenia štádia karpálneho tunelu. Dostatkom vitamínu B, ale určite svojmu zdraviu len prospejete.

 

Operácia karpálneho tunela

Operácia karpálneho tunela pozostáva z troch fáz.     Predoperačná fáza - V predoperačnej fáze sa pacient pripravuje na zákrok, ktorej súčasťou sú konzultácie na ktorých je oboznámený s informáciami súvisiacimi s operáciou a prípadnými komplikáciami.    Operácia - Nasleduje samotný zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézií.  Lekár počas krátko trvajúceho zákroku ( 3-10 minút) mechanicky spriechodní karpálny tunel a zmierni tlak na veľký stredový nerv. Samotný zákrok sa môže vykonávať niekoľkými spôsobmi, buď zo strany dlane , zápästia, prípadne aj z oboch strán.   Pooperačná fáza - V období pooperačnej fázy sa človek zotavuje z operatívnej liečby. Čas rekonvalescencia je individuálny a priamo závisí na schopnostiach hojenia organizmu každého pacienta. Dôležitý je preto svedomitý prístup pacienta k rehabilitácii, ktorým sa dá tento čas účinne skrátiť.    

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi