Cholesterol sa často považuje za strašiaka ukrytého v nezdravej strave. Viete, akú úlohu zohráva v našom tele a prečo ho potrebujeme? Prinášame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo by ste mali vedieť o cholesterole.

Čo je cholesterol a kde je prítomný?

Cholesterol je životne dôležitá látka podobná tuku. Produkuje ho naše telo a získavame ho aj z potravín živočíšneho pôvodu. Cholesterol sa nachádza vo všetkých telesných tkanivách, je súčasťou bunkových membrán, nervových obalov, steroidných hormónov a žlčových kyselín. 

Väčšina cholesterolu nepochádza zo stravy, naše telo si ho dokáže vyrobiť z kyseliny octovej. Najväčšia koncentrácia cholesterolu je v pečeni (tu sa cholesterol syntetizuje), v mozgu a mieche. Hoci je nevyhnutný pre zdravie, príliš veľa cholesterolu môže poškodiť tepny a zvýšiť riziko srdcových chorôb.

Dôležitosť cholesterolu

Napriek tomu, že cholesterol nemá najlepšiu povesť, v tele plní aj niekoľko dôležitých funkcií:  

  • Hrá úlohu pri vytváraní a udržiavaní bunkových membrán a štruktúr. Zároveň bunky izoluje a pomáha im prispôsobiť sa zmenám teploty.
  • Cholesterol je nevyhnutný pre tvorbu dôležitých hormónov, vrátane stresového hormónu kortizolu. Hrá dôležitú úlohu pri produkcii pohlavných hormónov (testosterón, progesterón a estrogén).
  • Pečeň používa cholesterol na výrobu žlče, tekutiny, ktorá má dôležitú funkciu pri spracovaní a trávení tukov.
  • Telo potrebuje cholesterol na výrobu vitamínu D. V prítomnosti slnečného svetla sa cholesterol premieňa na vitamín D.

Dobrý a zlý cholesterol

Pečeň „balí” cholesterol do takzvaných lipoproteínov, ktoré sú kombináciou lipidov (tukov) a bielkovín. Lipoproteíny prenášajú cholesterol, triglyceridy, vitamíny rozpustné v tukoch a ďalšie látky krvným obehom do buniek, ktoré ich potrebujú. Podľa lipoproteínov delíme cholesterol na dva druhy

Keď ľudia hovoria o cholesterole, často používajú výrazy LDL a HDL. Určite ste sa s nimi stretli aj vy. LDL je lipoproteín s nízkou hustotou, často nazývaný „zlý“ cholesterol. HDL je lipoproteín s vysokou hustotou alebo „dobrý“ cholesterol

LDL – zlý cholesterol

LDL cholesterol, z anglického low-density lipoprotein, obsahuje viac cholesterolu ako bielkovín. Transportuje cholesterol a tuk z pečene do zvyšku tela. Cirkuluje v krvi a môže spôsobovať zanášanie tepien plakom, následkom čoho sa zužujú a strácajú flexibilitu.

HDL – dobrý cholesterol

HDL cholesterol, z anglického high-density lipoprotein, hromadí nadbytočný cholesterol v krvi a privádza ho do pečene na likvidáciu. HDL je ťažší ako LDL, pretože obsahuje viac bielkovín a menej cholesterolu. Vyššie hladiny HDL môžu tiež pomôcť znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Triglyceridy

Triglyceridy sú ďalším typom tuku (lipidu), ktorý sa nachádza v krvi. Keď jete, vaše telo premení všetky kalórie, ktoré nepotrebuje ihneď použiť, na triglyceridy. Triglyceridy sú uložené v tukových bunkách. Neskôr sa uvoľňujú na získanie energie medzi jedlami.

Ak budete pravidelne jesť viac kalórií, než spálite (najmä z potravín s vysokým obsahom uhľohydrátov), môžete mať vysoké triglyceridy – hypertriglyceridémia. Vysoká hladina triglyceridov v krvi môže zvýšiť riziko srdcových chorôb.

Prečo je vysoký cholesterol zlý pre zdravie?

Aj keď telo potrebuje určitý cholesterol, príliš veľa cholesterolu môže viesť k zdravotným problémom. Nadbytočný LDL cholesterol sa hromadí v stenách tepien a vytvára plak. Plaky môžu zablokovať vaše tepny a tým sťažiť prietok krvi. S vysokým cholesterolom sa spája napríklad zúženie ciev – ateroskleróza a hypercholesterolémia.

Vysoký cholesterol je bezpríznakové ochorenie. To znamená, že človek nedokáže cítiť vysoký cholesterol a často o jeho hladinách nevie, až kým nenastúpia zdravotné komplikácie. Preto je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať hladinu cholesterolu. Meranie cholesterolu by mali dospelí ľudia postúpiť najmenej každých 5 rokov

Metódy vyšetrenia

Hladinu cholesterolu kontroluje lekár biochemickým vyšetrením krvi. Toto vyšetrenie odhalí množstvo cholesterolu, ktoré je v krvi prítomné. Z celkového cholesterolu ale nie je možné zistiť žiadne podrobnosti o možnom riziku vzniku srdcovo-cievnych ochorení. 

Dôležitý je pomer medzi HDL a celkovým cholesterolom, ako aj pomer medzi triglyceridmi a HDL zložkou cholesterolu. Ak je u pacienta zistená zvýšená hodnota celkového cholesterolu, je potrebné doplniť vyšetrenie celého spektra krvných tukov. To zahŕňa celkový cholesterol, triglyceridy, HDL cholesterol a LDL cholesterol.

Vyšetrenie celého spektra krvných tukov je potrebné u pacientov, ktorí trpia ischemickou chorobou srdca, cukrovkou, obezitou a niekoľkými ďalšími ochoreniami. Užitočné je tiež pri kontrole zdravotného stavu rizikových skupín, akými sú fajčiari, ľudia vo veku nad 45 rokov u mužov a 55 rokov u žien.

Z pohľadu pacienta vyšetrenie pozostáva z krvného odberu nalačno. V období pred plánovaným vyšetrením by ste nemali zásadne meniť svoje stravovacie návyky a životný štýl. 2-3 dni pred odberom nie je vhodná konzumácia alkoholu a minimálne 12 hodín pred odberom netreba jesť. Príjem jedla tesne pred testovaním môže výrazne skresliť výsledky.

Hladina cholesterolu a zdravie

Lekárske vyšetrenie, ktoré zahŕňa celé spektrum krvných tukov, prináša výsledky v podobe niekoľkých čísel. Hoci nie je možné povedať, aká je „normálna” hodnota cholesterolu, v praxi sa riadime tabuľkami s optimálnymi hodnotami. Zamerali sme sa na ne v článku o tom, čo znamenajú hodnoty cholesterolu.

Pre koho je cholesterol škodlivý?

Extrémne vysoký cholesterol je nebezpečný pre každého, vrátane ľudí, ktorí netrpia inými závažnými ochoreniami. Jeho sledovanie je však dôležité predovšetkým u pacientov s cukrovkou a u ľudí, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami. Títo pacienti sa automaticky zaraďujú do skupiny s veľmi vysokým rizikom, preto sa musia liečiť, ak majú zvýšené hodnoty cholesterolu.

Cieľová hladina LDL-cholesterolu by mala byť pod 2,2 mmol/l u pacientov po cievnej mozgovej príhode (mŕtvici) alebo po infarkte myokardu. U diabetikov by mala byť pod 3,0 mmol/l.

Čo vplýva na vysoký cholesterol

Hladinu cholesterolu môžu ovplyvniť rôzne faktory. Niektoré z nich, ako pohlavie či vek, nemôžeme zmeniť. Väčšina faktorov sa ale týka životosprávy. Toto je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre zníženie hladiny cholesterolu:

  • Zdravé stravovanie – Nasýtené tuky a cholesterol v potravinách, ktoré jete, zvyšujú vašu hladinu cholesterolu v krvi. Nasýtené tuky sú hlavným problémom, ale dôležitý je aj cholesterol v potravinách. Zníženie množstva nasýtených tukov vo vašej strave pomôže znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Medzi potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov patrí mäso, mliečne výrobky, čokoláda, pečivo a vyprážané jedlá.
  • Telesná hmotnosť – Nadváha je rizikovým faktorom vysokého cholesterolu i srdcových chorôb. Chudnutie môže pomôcť znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu, celkového cholesterolu a triglyceridov. 
  • Fyzická aktivita – Nedostatok pohybu je rizikovým faktorom mnohých ochorení. Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu a zvýšiť hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Pomáha tiež s udržaním zdravej váhy. 
  • Fajčenie – Fajčenie cigariet znižuje váš HDL (dobrý) cholesterol. HDL pomáha odstrániť zlý cholesterol z krvi, z čoho vyplýva, že nižší HDL môže prispieť k vyššej hladine zlého cholesterolu.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +