Kyretáž a rakovina - aj to môžu byť dôvody bolesti krížov

Kyretáž, ľud. výškrab, je pomerne jednoduchý gynekologický zákrok, ktorý sa využíva ako prostriedok diagnostiky. Vykonáva sa výhradne u žien, kedy je princípom tohto zákroku odstránenie sliznice maternice pre potreby histologického vyšetrenia, ktoré v lepšom prípade objasní komplikujúce skutočnosti zdravotného stavu pacientky. Rovnako ako iné invazívne ošetrenia, aj kyretáž si vyžaduje dôsledný pooperačný manažment, hoci sa zaraďuje do jednodňovej chirurgie. Oslabenie tzv. core, hlbokého stabilizačného systému, môže nastať po niekoľko týždňovej inaktivite, kedy sa môže objaviť bolesť krížov, mierny únik moču, prípadne bolesť chrbtice ako kooperujúceho celku.   

Čo je to kyretáž a kedy sa vykonáva? 

Kyretáž je gynekologický operačný zákrok, počas ktorého sa odstraňuje sliznica maternice. Tento zákrok je vykonávaný tzv. kyretou, chirurgickou lyžicou, prípadne odsávaním. V lekárskej praxi rozlišujeme diagnostickú a liečebnú kyretáž.     Diagnostická kyretáž je zákrok, počas ktorého sa odstraňuje len časť sliznice maternice. Následne sa vzorka pošle na histologické vyšetrenie. Využíva sa ako prostriedok diagnostiky, kedy často odhalí dôvody problematických stavov. Dysmenorea (bolestivá menštruácia), prílišné krvácanie (viac ako 80 ml), príp. nevysvetliteľné krvácanie či zmnoženie vnútromaternicového tkaniva sú prípady využitia diagnostickej kyretáže.    Liečebná kyretáž je zákrok, počas ktorého sa odstraňuje celá sliznica maternice. Liečebná kyretáž je menej frekventovaným zákrokom a vykonáva sa najmä po samovoľnom potrate, z dôvodu extrémneho krvácania počas menštruácie a pod. Doba fyzického zotavenia sa pacientky po liečebnej kyretáži trvá dlhšie a často je nutná aj psychoterapeutická liečba.    Priebeh zákroku začína predoperačným vyšetrením. Vykonáva sa v krátkodobej narkóze a trvá zvyčajne približne 20 minút počas ktorých lekár odoberie vzorky sliznice, prípadne celú sliznicu maternice. Rovnako ako každý operačný zákrok, aj kyretáž so sebou nesie isté riziká.   

  • poranenie maternice

  • komplikácie počas narkózy

  • trombóza, embólia (veľmi zriedkavé)

  Vznik infekcie po kyretáži je najčastejšou komplikáciou, ktorej sa možno vyvarovať starostlivosťou o pacientky krátko po zákroku. Infekcia sa zväčša prejavuje horúčkou, príp. zvýšenou teplotou, zimnicou, bolesťou v podbrušku prípadne až krvácaním z rodidiel.   

Bolesti krížov po kyretáži

Bolesti krížov po kyretáži nie sú zriedkavé. Pacientka je po zákroku niekoľko dní na lôžku a zotavuje sa po zákroku. Zvyčajne trvá približne 4-5 týždňov kým sa objaví cyklus a dostaví sa prvá menštruácia. Pacientka by sa mala zdržať pohlavného styku približne 5 týždňov.  Bolesti krížov po kyretáži majú zväčša tlmený charakter, kedy sa bolesť rozlieha po celej sakrálnej chrbtici.   Bolesti v podbrušku a bodavá bolesť vystreľujúca do krížovej oblasti môže signalizovať začínajúcu infekciu (často je prítomná min. zvýšená teplota). Akékoľvek ťažkosti po zákroku odporúčame konzultovať so svojim ošetrujúcim gynekológom. 

Bolesť krížov a rakovina pankreasu: Je jej symptómom? 

Chrbtica je hlavným nosným orgánom, ktorý distribuuje rozklad síl. Chrbticu namáhame takmer v každom pohybe, a to aj pri statickom a dynamickom zaťažení. Bolesť krížov preto zaraďujeme do tzv. neurčitých symptómov a stav pacienta musíme brať ako komplex. Bolesť krížov môž signalizovať nesprávne sedenie, problém v pohybovom vzorci, ale aj rakovinu pankreasu, ktorého diagnostika však zahŕňa väčší objem symptómov.   Rakovina pankreasu sa často prejavuje bolesťami krížov, a to najmä z dôvodu uloženia pankreasu - nachádza sa za žalúdkom a pred chrbticou. Rovnako je dôležité vnímať aj hladinu cukru v krvi, kedy môže byť zvýšená aj nalačno. Žltnutie pokožky, očí, celková únava, problémy s trávením či nadmerné potenie sú skupiny symptómov, ktoré sa objavujú najčastejšie.    Zdroje: