Tŕpnutie palca na nohe len zriedka pripisujeme ako formu symptómu. Zatiaľ čo krčná chrbtica je veľmi rizikovou oblasťou, na ktorej bolesť sa sťažuje čoraz viac pacientov. Hoci je táto oblasť zdrojom viacerých komplikácií, nemožno k nej prisudzovať ihneď všetky diagnózy. Tŕpnutie horných končatín je častým varovným signálom, ktorý môže a nemusí súvisieť s krčnou chrbticou. To, čo je zdrojom problému krčná chrbtica prechádza viacerým vyšetreniam, pre vylúčenie základných diagnóz, pre ktoré je tŕpnutie končatín primárnym príznakom. Dolné končatiny len zriedka súvisia s krčnou chrbticou, a súvis medzi tŕpnutím prstov na nohách musíme často hľadať v inej sfére diagnóz. Tŕpnutie akejkoľvek časti tela však nie je prirodzeným javom, a to práve vtedy, keď nie je daná časť tela v nevyhovujúcej polohe pre prietok krvi. Zbystrite najmä vtedy, ak k tŕpnutiu prstov na nohe dochádza v pokojovom režime. 

Tŕpnutie palca na nohe a možné diagnózy

Tŕpnutie palca na nohe sa môže objaviť u každého jedinca, a to bez hlbšej kauzality. Je dôležité však reagovať aj na tieto malé podnety ktoré sa môžu opakovať, a tým signalizovať hlbší skrytý problém. Dôležité je spájanie príznakov, ktoré môžu signalizovať závažné stavy, ako napr. cievna mozgová príhoda. Tŕpnutie ľavej nohy je prvotným príznakom, ktorý sa objavuje bezprostredne počas stavu! 

Závažné ochorenia, ako napr. malígne či benígne nádory vyskytujúce sa na chrbte, môžu tlačiť na miechu, pričom spôsobujú prerušenie nervových vzruchov – dochádza k tŕpnutiu nôh, ich časti, alebo len jednej končatiny. 

Ako sme už vyššie zmienili, tŕpnutie palca je len zriedka spájané s krčnou chrbticou. Problémy krčnej chrbtice postihujú najmä horné končatiny, ktoré sú nervovo lepšie prepojené.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasov: 4

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.