Zaseknutý nerv v krčnej chrbtici, cervikálna osteochondróza, je frekventovaným stavom, ktorý postihuje pacientov najmä v 4. vekovej dekáde, bezohľadu na pohlavie. Cervikálna osteochondróza je degeneratívny proces pri ktorom dochádza ku komplexnej degenerácií medzistavcových platničiek cervikálnych (krčných) stavcov a ich segmentov (C1 až C7). Segmenty krčnej chrbtice sú prepojené s CNS (centrálnym nervovým systémom), a teda s miechou. Posledným štádiom osteochondrózy je hernia disku. Zaseknutý nerv v krčnej chrbtici spôsobený degeneráciou medzistavcovej platničky je stavom diferentným od stavu, ktorý ľudovo poznáme ako ,,seknutie v krku’’.
Ako vzniká zaseknutý nerv v krčnej chrbtici?
Cervikálna osteochondróza je degeneratívno - dystrofický proces, ktorého príčinou je nedostatočné prekrvovanie medzistavcovej platničky. Prekrvovanie tohto chrbtového segmentu je dôležité z pohľadu suplementácie živín potrebných pre zachovanie elasticity.
Strata elasticity medzistavcovej platničky spôsobuje silnú bolesť, ktorá sa prejavuje aj zmenšením celkovej veľkosti platničky.
Segmentálna nestabilita označuje stav, ktorý je zapríčinený zmenou veľkosti medzistavcovej platničky, ktorá vybočuje z radu stavcov o viac ako 25% svojej veľkosti. Dislokácia medzistavcovej platničky spôsobuje dráždenie miechových koreňov (nervov), ktoré prenášajú vzruchy bolesti a vzniká stav nazývaný ako ,,zaseknutý nerv v krčnej chrbtici’’.
Príčiny vzniku
Hlavnou príčinou vzniku zaseknutého nervu je nekorektná postúra (dlhodobé sedenie, inaktivita, sledovanie smartfónov, chybná poloha pri spánku a pod.), ktorá neumožňuje dôkladné prekrvenie segmentovej platničky. Značný vplyv na vznik osteochondrózy cervikálnej chrbtice majú aj stravovacie návyky, ktoré sú priamym suplementačným nástrojom výživy platničky. Medzi ďalšie príčiny vzniku patrí:
Genetická predispozícia
Pretrvávajúce chronické ochorenie spinálneho systému
Stravovacie návyky, diéty
Oslabenie svalstva chrbtice
Staroba
Anatómia krčnej chrbtice
Anatómia krčnej chrbtice podmieňuje výskyt problému. Degeneratívne ochorenia (osteochondróza) postihujú segmenty chrbtice, zatiaľ čo ,,seknutie v krku’’ je definované ako svalová blokáda. Definícia zdravej krčnej chrbtice udáva rozsah pohybu predklonu a záklonu 45°, rovnako ako v oblasti spojenia hlavy a krku (medzi stavcami C5 a C6), t.j. 45°. Krčná chrbtica (lat. vertebrae cervicales) disponuje 7. krčnými stavcami (C1 - C7). Za najrizikovejší a najpohyblivejší segment sa považuje pár C5 - C6, leží na vrchole krčnej lordózy (prirodzená krivka chrbtice). Stavce, chrbtica a miecha so sebou úzko súvisia. Miecha a chrbtica sú prepojené pomocou miešneho kanála, ktorý prechádza kruhovým priestorom v jednotlivých stavcoch a spája tak mozog a miechu. Ak dôjde k poškodeniu medzistavcovej platničky dochádza aj k dráždeniu nervov miechy, ktoré vystupujú z miešneho kanála.
Zaseknutý nerv a jeho príznaky
Osteochondróza cervikálnej chrbtice je dlhodobo sa vyvíjajúci degeneratívny stav, ktorého počiatok sa môže začať už v 30. rokoch života pacienta. Základným prejavom je bolesť v oblasti krčnej chrbtice, kde môže nadobudnúť charakter vyžarovania bolesti aj do horných končatín, príp. lopatiek.
Vertigo, točenie hlavy
Bolesť krku, šije
Stuhnutie svalov krčnej chrbtice
Vyžarovanie bolesti do horných končatín
Poruchy spánku
Bodavá bolesť v oblasti krku, hrudníka
Seknutie krku alebo zaseknutý nerv v krčnej chrbtici: Primárne rozdiely
,,Seknutie krku’’ , resp. blokáda krčnej chrbtice, je stav opisujúci ochranný reflex organizmu. Vzniká vplyvom kontinuálneho zaťaženia či nesprávne vykonávajúceho pohybu. Rozmach svalu sa vplyvom tohto namáhania skracuje, vzniká v ňom tenzia. Toto stuhnutie svalu tlačí na nervové zakončenia nachádzajúce sa v svalovom okolí a prejavuje sa ako silná, tlmená bolesť. Rozdiel medzi ,,seknutím v krku’’ a zaseknutým nervom v krčnej chrbtici je, že blokáda postihuje svalstvo krčnej chrbtice, t.j.:
Trapézový sval
Ramenný sval
Polotŕňový sval
Dvíhač lopatky
Príznaky blokády krčnej chrbtice
Medzi príznaky blokády krčnej chrbtice patria aj silné závraty, ktoré sú spôsobené nedostatočným prekrvením, zúžením ciev. Bolesť hlavy z krčnej chrbtice sa môže objavovať v oboch prípadoch, najčastejšie však pri akútnych blokádach, ktoré sa môžu bez lekárskej prehliadky recipročne objavovať.
Stuhnutosť šije
Silná bolesť aj pri statickom zotrvaní v polohe
Nauzea (pocit na zvracanie)
Bolesť zubov, uší
Bolesť vystreľujúca do lopatiek, ramien
Fyzioterapeutická liečba a prevencia
Fyzioterapia sa účinne venuje problémom so spinálnym systémom a vykonávaním lokomočného pohybu. Správne vykonávané cvičenia a fyzioterapeutické masáže dokážu zlepšiť priebeh degeneratívneho ochorenia a slúžia ako prevencia pred akútnymi zraneniami.
Fyzioterapia a osteochondróza
Osteochondróza je degeneratívne ochorenie, ktoré je spôsobené radou mechanických, biomechanických a biochemických procesov. Priebeh týchto procesov je len ťažko ovplyvniteľný. Fyzioterapia pri osteochondróze poskytuje uvoľnenie bolestivosti, prevenciu pred vznikom blokád chrbtice spôsobených obmedzeným pohybom vplyvom bolestivosti.
Fyzioterapia a blokáda chrbtice
Fyzioterapia je účinným nástrojom riešenia akútnych aj chronických blokád chrbtice. Využívané sú pomôcky z radov fyzikálnej terapie, postizometrickej relaxácie aj rehabilitácie. Viac Zdroje: